Elektroenergetyka » Enea Operator rozbudowała strategiczną dla rozwoju strefy…

Enea Operator rozbudowała strategiczną dla rozwoju strefy ekonomicznej stację elektroenergetyczną w Kostrzynie nad Odrą

26 Sty 2018 Możliwość komentowania Enea Operator rozbudowała strategiczną dla rozwoju strefy ekonomicznej stację elektroenergetyczną w Kostrzynie nad Odrą została wyłączona Share 'Enea Operator rozbudowała strategiczną dla rozwoju strefy ekonomicznej stację elektroenergetyczną w Kostrzynie nad Odrą' on Facebook Share 'Enea Operator rozbudowała strategiczną dla rozwoju strefy ekonomicznej stację elektroenergetyczną w Kostrzynie nad Odrą' on Email Share 'Enea Operator rozbudowała strategiczną dla rozwoju strefy ekonomicznej stację elektroenergetyczną w Kostrzynie nad Odrą' on Print Friendly

Enea Operator zakończyła kilkuetapową przebudowę Głównego Punktu Zasilającego (GPZ), który zapewnia dostawy energii dla Odbiorców działających na obszarze KostrzyńskoSłubickiej  Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSSE). Inwestycja jest odpowiedzią Enei Operator na dynamiczny rozwój gospodarczy nadgranicznej strefy, który przekłada się na potrzebę przyłączania nowych podmiotów do sieci oraz zwiększające się od kilku lat zapotrzebowanie na moc.

Decyzja o gruntownej modernizacja GPZ-u Kostrzyn wynikała z dużych przyrostów mocy przyłączeniowych na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pierwsze etapy rozbudowy zostały rozpoczęte jeszcze w 2001 r. i polegały m.in. na zainstalowaniu kolejnego, trzeciego transformatora o mocy 16 MVA (megawoltoamperów). W związku z rozwojem KSSSE w 2008 r. transformator wymieniono na większą jednostkę o mocy 25 MVA. Kolejne etapy przebudowy dotyczyły już bezpośrednio realizacji umów przyłączeniowych dla dużych Odbiorców energii elektrycznej, w tym podmiotów przyłączanych na wysokim napięciu 110 kV.

Nakłady inwestycyjne poniesione na dalszą modernizację i rozbudowę stacji od 2013 r. to ponad 22 mln zł. Ostatni etap, który obejmował m.in. przebudowę rozdzielni wysokiego napięcia do układu dwusystemowego, wymianę rozdzielnicy średniego napięcia 15 kV oraz przebudowę rozdzielni 6 kV zakończony został pod koniec 2017 r., a realizowany był przez firmę Mega-Pol S.A.

– Sprawna przebudowa i dostosowanie GPZ-u Kostrzyn do rosnącego zapotrzebowania na moc, związanego z rozwojem Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie byłaby możliwa bez dobrej współpracy z władzami samorządowymi. Za to chciałbym serdecznie podziękować wszystkim Samorządowcom, z Urzędem Miasta Kostrzyn nad Odrą i Starostwem Powiatowym w Gorzowie Wielkopolskim na czele – powiedział podczas otwarcia Andrzej Kojro, Prezes Enei Operator. Prezes Kojro dodał, że dzięki przebudowie stacji Enea Operator zwiększyła bezpieczeństwo energetyczne w regionie i jest gotowa na przyłączenie nowych Odbiorców.

Stacja GPZ Kostrzyn została przebudowana z zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, spełniających najwyższe standardy technologiczne. Inwestycja zapewni niezawodność oraz zminimalizuje liczbę koniecznych zabiegów eksploatacyjnych.

Prace budowlane były prowadzone w trudnych warunkach, ponieważ stacja przez cały czas zapewniała dostawy energii elektrycznej do istniejących Odbiorców.

Źródło: Grupa ENEA

Wpis został opublikowany 26 Sty 2018 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć