E-mobility » innogy Polska partnerem hackathonu ICM UW

innogy Polska partnerem hackathonu ICM UW

19 Sty 2018 Możliwość komentowania innogy Polska partnerem hackathonu ICM UW została wyłączona Share 'innogy Polska partnerem hackathonu ICM UW' on Facebook Share 'innogy Polska partnerem hackathonu ICM UW' on Email Share 'innogy Polska partnerem hackathonu ICM UW' on Print Friendly

innogy Polska została partnerem hackathonu „Smart Charge – Inteligentna elektromobilność”, którego organizatorem jest ICM Uniwersytetu Warszawskiego. Tegoroczny hackathon odbędzie się w dniach 15-16 lutego, a głównym zadaniem jego uczestników będzie zaprojektowanie najbardziej efektywnego rozmieszczenia sieci punktów ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce. Rejestracja zespołów, które wezmą udział w konkursie, trwa do 4 lutego 2018 r.,innogy Polska współfinansuje nagrody pieniężne dla laureatów konkursu.

 Jednym z kluczowych elementów strategii rozwoju usług innogy Polska są rozwiązania związane z elektromobilnością. Dlatego spółka angażuje się w projekty, których celem jest rozwój tego sektora i stworzenie najbardziej efektywnych modeli jego funkcjonowania. Jednym z nich jest hackathon Wielkie Wyzwania Programistyczne „Smart Charge: Inteligentna elektromobilność”, którego partnerem została innogy Polska. Tematem przewodnim wydarzenia organizowanego przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego jest elektromobilność i niezbędna do jej rozwoju infrastruktura.

Zadaniem uczestników będzie przygotowanie algorytmu dla superkomputera ICM, na podstawie którego wskazane zostaną optymalne lokalizacje dla stacji ładowania samochodów elektrycznych.
W myśl przepisów projektu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych w 2020 r. w Polsce powinno działać 6 000 punktów zwykłego i 400 szybkiego ładowania. Kluczowe będzie więc ich właściwe rozmieszczenie, które uwzględni gęstość zaludnienia, możliwość przejazdu pomiędzy miastami oraz możliwość przyłączenia stacji do sieci elektroenergetycznej. Wyniki hackathonu mogą posłużyć w przyszłości do efektywnego zaplanowania budowy infrastruktury dla samochodów elektrycznych.

– Uznajemy nasze partnerstwo w hackathonie organizowanym przez Uniwersytet Warszawski za obiecujące, zwłaszcza że jego tematyka doskonale wpisuje się w jeden z kluczowych obszarów naszej działalności, czyli elektromobilność. W Polsce od 2009 r. bierzemy czynny udział w rozwoju usług ładowania dla samochodów elektrycznych, a w Warszawie zarządzamy siecią publicznie dostępnych stacji, którą oczywiście planujemy dalej rozwijać. Liczymy na to, że wyniki pracy uczestników pomogą nam w optymalnym dopasowaniu rozbudowy sieci stacji do rosnącej liczby samochodów elektrycznych – mówi dr Maciej Chmieliński, menedżer odpowiedzialny za rozwój elektromobilności w innogy Polska.

– Zastosowanie superkomputerów w gospodarce będzie stale rosło, ponieważ umożliwiają one m.in. niedostępną w inny sposób optymalizację planowania skomplikowanych, wieloelementowych układów. Efektywne rozlokowanie stacji ładowania samochodów elektrycznych jest tego doskonałym przykładem – mówi pomysłodawca hackathonu, prof. dr hab. Piotr Bała. – ICM jako centrum obliczeń wielkoskalowych od lat stawia na edukację w tej dziedzinie. Hackathon ma zwrócić uwagę na wielki potencjał High Performance Computing i zachęcić młodych programistów do tej specjalizacji.

Do udziału w hackathonie Smart Charge mogą przystąpić zespoły 2-4 osobowe, składające się zarówno ze studentów, jak i osób niebędących studentami, które posiadają umiejętność programowania. Rejestracja uczestników potrwa do 4 lutego, a jej koszt wynosi 50 zł od zespołu.

Pula nagród w konkursie to 9 000 zł, z której zwycięski zespół otrzyma 4 000 zł.

Więcej szczegółów na temat tegorocznej edycji hackathonu można znaleźć pod adresem: wwp.icm.edu.pl

fot. pixabay.com

Źródło: innogy Polska S.A.

Wpis został opublikowany 19 Sty 2018 w następujących kategoriach: E-mobility, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć