Emisje, CO2 » EKO-PATROL Głównego Instytutu Górnictwa

EKO-PATROL Głównego Instytutu Górnictwa

8 Sty 2018 Możliwość komentowania EKO-PATROL Głównego Instytutu Górnictwa została wyłączona Share 'EKO-PATROL Głównego Instytutu Górnictwa' on Facebook Share 'EKO-PATROL Głównego Instytutu Górnictwa' on Email Share 'EKO-PATROL Głównego Instytutu Górnictwa' on Print Friendly

W odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez stronę społeczną oraz jednostki samorządu terytorialnego Główny Instytut Górnictwa wprowadził nowe, autorskie rozwiązanie w zakresie pomiaru i monitorowania jakości powietrza. Mobilne laboratorium nazywane Eko-patrolem GIG umożliwia prowadzenie pomiarów jakości powietrza w zakresie imisji i emisji zanieczyszczeń.

Zestaw badawczy Eko-patrolu GIG składa się z:

– samochodu elektrycznego wyposażonego w stację meteo i platformy pomiarowe

– aparaturę kontrolno-pomiarowa zainstalowaną na dronie.

Na zainstalowanej pod dronem platformie zastosowano własne rozwiązanie laserowych mierników stężenia zanieczyszczeń powietrza. Pomiary obejmują następujące parametry:  stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM 2,5, PM10 oraz tlenku węgla (CO). Zgromadzone dane opracowywane są  następnie w formie raportu z przeprowadzonych badań i analiz wraz z ich interpretacją i wizualizacją. Platforma pozwala na mapowanie stref zagrożenia smogowego z wykorzystaniem precyzyjnego GPS. Mapy zagrożeń smogowych to wartościowe źródło informacji zarówno dla władz lokalnych, decydentów, jak i mieszkańców  monitorowanych obszarów. Gminy na terenie których zdiagnozowano strefy o szczególnym zagrożeniu niską emisją mogą skutecznie planować i realizować działania naprawcze.

Eko-patrol GIG jest wspomagany stacjonarnym systemem długoterminowego monitoringu zapylenia oraz danymi z przenośnych pyłomierzy. Przenośne pyłomierze GIG współpracują ze smartfonami i siecią internetową, poprzez aplikację na stronie www. Urządzenie pełni funkcję indywidualnej ochrony przed niską emisją.

Wszystkie pomiary są walidowane w oparciu o metody referencyjne i równoważne. Próbki pobierane w terenie lub z konkretnego emitora, przekazywane są do akredytowanych laboratoriów GIG. Tam wykonywane są analizy laboratoryjne pod kątem występowania gazowych produktów spalania odpadów, w tym zawartość chlorowodoru czy formaldehydu, które wskazują na spalanie np. odpadów z tworzyw sztucznych.

Eko-patrol GIG to innowacyjne przedsięwzięcie, zarówno w wymiarze technicznym jak i budowania społecznej świadomości źródeł i zasięgu niskiej emisji. Urządzenia stacjonarne oraz mobilne laboratorium dostarczają strumień danych, które zapewniają zagęszczenie siatki pomiarowej na danym obszarze. Pozwala to na szczegółowe wskazywanie źródeł i wielkości emisji zanieczyszczeń oraz ocenę skuteczności podejmowanych działań naprawczych. W oparciu o platformę pomiarową GIG planowane jest tworzenie powszechnie dostępnych i specjalistycznych systemów informacji o zagrożeniach smogowych.

Instytut zaprasza do zapoznania się z filmami prezentującymi opisywane rozwiązania na stronie www.gig.eu w zakładce dla mediów, na You Tube GIG Katowice  lub na Facebooku.

Źródło: Główny Instytut Górnictwa

Wpis został opublikowany 8 Sty 2018 w następujących kategoriach: Emisje, CO2, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

"Nowa Energia" wspiera

Newsletter

Warto zobaczyć