News » Minister Tchórzewski rozmawiał w Brukseli o wyzwaniach jakie…

Minister Tchórzewski rozmawiał w Brukseli o wyzwaniach jakie stają przed sektorem energetycznym w Polsce i UE

7 Gru 2017 Możliwość komentowania Minister Tchórzewski rozmawiał w Brukseli o wyzwaniach jakie stają przed sektorem energetycznym w Polsce i UE została wyłączona Share 'Minister Tchórzewski rozmawiał w Brukseli o wyzwaniach jakie stają przed sektorem energetycznym w Polsce i UE' on Facebook Share 'Minister Tchórzewski rozmawiał w Brukseli o wyzwaniach jakie stają przed sektorem energetycznym w Polsce i UE' on Email Share 'Minister Tchórzewski rozmawiał w Brukseli o wyzwaniach jakie stają przed sektorem energetycznym w Polsce i UE' on Print Friendly

Minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz wiceministrowie Michał Kurtyka i Andrzej Piotrowski w dniach 5-6 grudnia 2017 r. spotkali się w Brukseli z przedstawicielami KE oraz Parlamentu Europejskiego. Rozmowy poświęcone były przede wszystkim omówieniu aktualnych wyzwań w kształtowaniu polityki energetycznej UE m.in negocjacji dot. przepisów pakietu zimowego.

Wizyta w Brukseli stanowi jeden z elementów przygotowań Polski do planowanego na 18 grudnia 2017 r. posiedzenia Rady UE ds. Energii. Podczas tego posiedzenia przewidziane jest rozpatrzenie 4 projektów legislacyjnych tzw. pakietu zimowego, dotyczących m.in. zarządzania unią energetyczną, OZE oraz architektury wewnętrznego rynku energii elektrycznej.

Minister Tchórzewski oraz wiceministrowie energii spotkali się m.in. z komisarz UE ds. Konkurencji, Margrethe Vestager z którą rozmawiali na temat toczących się prac nad rynkiem mocy oraz procesu restrukturyzacji polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego. Przedstawiciele polskiego resortu energii spotkali się również z komisarzem UE ds. energii i zmian klimatycznych, Miguelem Arias Canete z którym dyskutowali nt. perspektyw negocjacji pakietu zimowego. – Rozmowy, choć miały roboczy charakter, dotyczyły zasadniczych wyzwań dla polskiego i unijnego sektora energetycznego. Są one kontynuacją konstruktywnego dialogu który ME konsekwentnie prowadzi z partnerami na forum międzynarodowym w tym z kluczowymi instytucjami UE – podsumował minister Krzysztof Tchórzewski.

Podczas wizyty w Parlamencie Europejskim, członkowie delegacji ME przedstawili stanowisko Polski w zakresie kluczowych elementów pakietu zimowego, a także innych istotnych inicjatyw legislacyjnych będących przedmiotem aktualnych prac PE, m.in. dotyczących bezpieczeństwa dostaw gazu oraz promocji elektromobilności w kontekście najnowszych propozycji KE w zakresie „czystego transportu”.

Wiceminister energii Michał Kurtyka podkreślił, że ME przywiązuje dużą wagę do współpracy z Parlamentem Europejskim. – Spodziewamy się, że w pierwszej połowie przyszłego roku będą toczyły się równolegle negocjacje kluczowych aktów prawnych m.in. pakietu zimowego jak również nowelizacji dyrektywy gazowej. Będą one wymagały udziału zarówno Prezydencji, Parlamentu Europejskiego jak i Komisji Europejskiej – komentował. – To będzie decydujący okres dla przyszłego kształtu rynków energii Europy. Chcemy być do niego jak najlepiej przygotowani – dodawał.

Wiceminister Piotrowski wziął z kolei udział w zorganizowanym w Parlamencie wydarzeniu dot. lokalnych inicjatyw energetycznych. Przedstawił w tym kontekście polski projekt rozwoju klastrów energetycznych, które wzmacniając lokalne bezpieczeństwo energetyczne oraz pobudzając innowacje i wzrost gospodarczy, stanowią odpowiedź na realne zapotrzebowanie rynku.

fot. pixabay.com

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 7 Gru 2017 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

Newsletter

Warto zobaczyć