Ciepłownictwo » Czyste powietrze w Krakowie? To możliwe?

Czyste powietrze w Krakowie? To możliwe?

6 Gru 2017 Możliwość komentowania Czyste powietrze w Krakowie? To możliwe? została wyłączona Share 'Czyste powietrze w Krakowie? To możliwe?' on Facebook Share 'Czyste powietrze w Krakowie? To możliwe?' on Email Share 'Czyste powietrze w Krakowie? To możliwe?' on Print Friendly

Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice i Smok Wawelski to symbole Krakowa, które nierozerwalnie kojarzone są ze stolicą małopolski. Kojarzone pozytywnie, jak magnes przyciągają turystów. W sezonie grzewczym do listy symboli miasta dopisać należy jeszcze jeden. Diametralnie jednak od wcześniej wspomnianych się różni – to smog, dzięki któremu do Krakowa przylgnęła łatka jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Wcale tak być nie musi, a idealnym sposobem na zneutralizowanie zjawiska smogu jest technologia kogeneracji. Rozwój kogeneracji w Krakowie i pozostałych miastach Małopolski jest potrzebny. Wymaga jednak – podobnie jak w całym kraju – systemowego wsparcia, a także specjalnych ustaw, które ułatwią budowę i rozbudowę sieci ciepłowniczych. Do takich wniosków doszli uczestnicy debaty „Kogeneracja – czyste powietrze dla miast”, która odbyła się 4 grudnia 2017 r. w Centrum Energetyki AGH w Krakowie. To już druga po katowickiej debata zorganizowana przez PTEZ.

W Krakowie coraz lepiej

W dyskusji w Krakowie wzięli udział między innymi przedstawiciele władz miasta, dotychczasowy pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. czystości powietrza Witold Śmiałek oraz Ewa Olszowska-Dej – dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UM w Krakowie. Przedstawili działania Krakowa w zakresie ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w mieście. Są one bardzo imponujące i już przynoszą efekty. Witold Śmiałek stwierdził nawet, że obecnie warunki meteorologiczne są najważniejszym elementem, wpływającym na czystość powietrza. Jeżeli prędkość wiatru wynosi 2,5 m/s to smog nie stanowi problemu. Jeżeli jednak prędkość wiatru jest mniejsza, powietrze w Krakowie może się pogorszyć nawet dziesięciokrotnie.

W ostatnich latach Kraków wydał ponad 250 mln zł na wymianę pieców węglowych. I problem ten z pewnością w ciągu kilku najbliższych lat zostanie rozwiązany. Jako pierwsze miasto w Polsce – o czym wspominała Ewa Olszowska-Dej – Kraków podjął też współpracę z firmami dostarczającymi ciepło, gaz czy energię elektryczną. Firmy te aktywnie wspierają miasto i zobowiązały się do pomocy mieszkańcom przy wymianie ogrzewania opalanego węglem. Z 24 tys. palenisk do zlikwidowania pozostało w Krakowie ok. 8 tys. w ciągu najbliższych dwóch lat. Jest to zadanie całkiem realne do wykonania. Samorządowcy mocno podkreślali, że są w tym zakresie zdani tylko na siebie. Obecne przepisy prawne nie zachęcają do takich zmian, nie wprowadzają na przykład konieczności podłączenia się do sieci ciepłowniczej, jeśli to jest możliwe. A przecież w ten sposób likwidacja prywatnych palenisk mogłaby przebiegać znacznie szybciej i wpływać na polepszenie jakości powietrza w mieście.

Czerwony pierścień wokół Krakowa

W szerszym kontekście, odnoszącym się do całego województwa małopolskiego, o zanieczyszczeniu powietrza mówił Paweł Ciećko, małopolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Stwierdził między innymi, że popiera i zawsze będzie popierał rozwój sieci ciepłowniczych, a także wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w dużych elektrociepłowniach. Powód jest prosty. Nad takimi przedsiębiorstwami można mieć kontrolę. Łatwo zweryfikować czy i jakie zanieczyszczenia emitują do powietrza. Takiej kontroli nie ma nad prywatnymi paleniskami i nikt tak naprawdę nie wie, co jest w nich spalane. O ile w samym Krakowie – zdaniem Ciećki – od lat kształtowana jest polityka czystego powietrza i przynosi ona już namacalne efekty, o tyle gorzej jest w sąsiednich gminach. Patrząc na mapę zanieczyszczeń powietrza widać wyraźnie, że pochodzą one nie z centrum Krakowa, ale właśnie z otaczających go terenów. Ale i tu sytuacja powoli się zmienia, a małopolskie gminy otrzymały na programy związane z czystością powietrza ponad 120 mln zł. Z kolei aglomeracje krakowska, tarnowska czy sądecka są terenami, gdzie kogeneracja ma największe szanse się rozwijać.

Z punktu widzenia wytwórców energii elektrycznej i ciepła

W debacie wzięli udział także przedstawiciele elektrociepłowni małopolskich oraz spółek ciepłowniczych: Janusz Miechowicz, dyrektor MPEC w Krakowie, Marcin Ring, dyrektor generalny Oddziału nr 1 w Krakowie PGE Energia Ciepła S.A., Grzegorz Żebrowski, dyrektor Departamentu Handlu PGE Energia Ciepła S.A. oraz Marek Jaglarz – członek zarządu CEZ Skawina. Z ich wypowiedzi wynika, że małopolskie elektrociepłownie i spółki ciepłownicze są przygotowane na dostawę większej ilości ciepła w razie likwidacji domowych palenisk i lokalnych kotłowni. Krakowski MPEC co roku buduje od 13 do 20 km nowych magistral ciepłowniczych i podłącza do nich nowych odbiorców. W ostatnich latach każdego roku zwiększa się moc odbioru ciepła o ok. 40-50 MW, czyli miasta o wielkości Tarnobrzegu. Nie jest tajemnicą, że sieć ciepłownicza w Polsce jest bardzo dobrze rozwinięta, co powoduje, że kogeneracja ma w naszym kraju szczególny potencjał rozwoju.

Do tego jednak konieczne jest systemowe wsparcie tej technologii. Jak zauważył Marek Jaglarz z CEZ Skawina w Polsce istnieje ponad pięćset większych i mniejszych przedsiębiorstw ciepłowniczych, ale tylko 20% spośród nich stosuje technologię kogeneracyjną. Jeśli pozostałe firmy zostałyby zmodernizowane i wytwarzały ciepło i energię elektryczną jednocześnie, to ciepło zostanie wykorzystane nie tylko efektywnie (które w klasycznych elektrowniach jest odpadem), ale o 30% zmniejszy się zużycie paliwa pierwotnego, co wprost przekłada się na czystsze powietrze w miastach.

Dyskusja w trakcie krakowskiej debaty była bardzo merytoryczna, co podkreślił podczas podsumowania spotkania dr inż. Janusz Ryk, dyrektor PTEZ. Jednak nie kończy ona rozmowy na temat kogeneracji. Kolejne debaty zaplanowane są w Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Warszawie. A wszystko po to, aby wypracować najlepsze rozwiązania, dzięki którym powietrze w naszych miastach będzie czystsze, a zastosowane technologie wytwarzania ciepła i energii elektrycznej najbardziej efektywne.

Źródło: Grupa PRC Sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 6 Gru 2017 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć