News » Uroczysta Akademia Barbórkowa

Uroczysta Akademia Barbórkowa

5 Gru 2017 Możliwość komentowania Uroczysta Akademia Barbórkowa została wyłączona Share 'Uroczysta Akademia Barbórkowa' on Facebook Share 'Uroczysta Akademia Barbórkowa' on Email Share 'Uroczysta Akademia Barbórkowa' on Print Friendly

Centralna Akademia Barbórkowa JSW odbyła się 04.12.2017 w kopalni Pniówek. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe, duchowni, organizacje związkowe oraz zarząd JSW. Był to czas na podsumowanie mijającego roku i wręczenie odznaczeń wszystkim zasłużonym.

Uroczystości Barbórkowe rozpoczęły się minutą ciszy za górników, którzy zginęli na stanowiskach pracy. Później głos zabrał Józef Jaszczyk, dyrektor kopalni Pniówek. Zwrócił uwagę, że tegoroczna Barbórka różni się od tych z lat poprzednich, kiedy załoga martwiła się o swoje miejsca pracy. – Barbórka jest dobrą okazją do przypomnienia, że dzięki wysiłkom Zarządu możemy w rodzinach mówić i cieszyć się, że pracujemy w dobrej Spółce. Zwłaszcza, że zarządzanie biznesowe, realizowanie celów stawianych przez rynek nie jest proste, ale udaje nam się to z powodzeniem. Chcę powiedzieć, że mamy bardzo dobrą kadrę zarządzającą. Nie obce są nam innowacyjne rozwiązania, elektronika, informatyka, to wszystko sprawia, że jesteśmy branżą nowoczesną w ogromnym stopniu zmechanizowaną. Dbamy też o swoją tożsamość. Dzięki corocznemu świętu, możemy pokazać, że oprócz wielkiego wkładu w polską gospodarkę, mamy swoje tradycje, mamy swój etos, mundury, pieśni, obrzędy, które pielęgnujemy i przekazujemy kolejnym pokoleniom – powiedział Józef Jaszczyk, dyrektor kopalni Pniówek. Tak dobra sytuacja JSW, to ogromna zasługa pracowników. – Wasze zaangażowanie sprawiło, że możemy cieszyć się tak dobrymi wynikami. Ale przed nami kolejne zadania. To między innymi pogłębianie szybu IV, pogłębianie szybu III do tysiąca metrów oraz rozbudowa klimatyzacji. To są najważniejsze zadania na 2018 r. Dziękuję zarządowi JSW, władzom samorządowym i organom nadzoru górniczego. Od naszej współpracy zależy przyszłość kopalni i miejsca pracy. Wiemy, że nasza działalność bywa uciążliwa. Jednak bez wzajemnego zrozumienia ta współpraca może być utrudniona. Dziękuję służbom mundurowym, lekarzom, duchowieństwu, przedstawicielom firm świadczącym dla nas usługi, odbiorcom naszych produktów. Dziękuję także pracownikom kopalni, bo to dzięki sprawnej współpracy tworzymy pozytywną całość – podsumował Józef Jaszczyk, życząc załodze zdrowia, satysfakcji z wykonywanej pracy oraz opieki patronki Świętej Barbary.

Tegoroczne święto, górnicy obchodzą w wyjątkowo radosnej atmosferze. Górnictwo ma przed sobą przyszłość i warto w tę branżę inwestować, powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu JSW. – Ostatnie wyniki finansowe pokazały, że mamy powody do dumy, razem zwycięsko przeszliśmy przez kryzys. Po dwóch trudnych latach JSW wypracowała zysk. Przykład naszej determinacji i pracowitości, pokazuje, że polskie górnictwo ma przyszłość. Nasza spółka jest dostawcą krytycznego surowca dla przemysłu hutniczego, a przemysł produkcji stali, jest strategiczną branżą w Europie – powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu JSW. Podczas wystąpienia zwrócił uwagę, że JSW sporo zyskała w oczach inwestorów. To efekt głębokiej restrukturyzacji, która przyniosła oczekiwane rezultaty. W ciągu półtora roku wartość rynkowa JSW wzrosła z 1,46 do prawie 11 mld zł. – To pokazuje, że dzięki wspólnej odpowiedzialności za dobro Firmy można dokonać rzeczy niemożliwych. Należy pamiętać, że dzisiaj o sukcesie górnictwa decydujecie Wy, drodzy Pracownicy. Wasze doświadczenie, pracowitość i zaangażowanie oraz posiadane przez Spółkę zasoby węgla i stosowane technologie. To wszystko tworzy podstawy rozwoju i dalszego inwestowania w górnictwo – dodał Daniel Ozon. Prezes zarządu JSW wielokrotnie dziękował załodze za wyrzeczenia i trud włożony w rozwój Spółki. Podkreślił też, że konsekwentnie realizowany program naprawczy, a także sprzyjające ceny surowców na rynkach międzynarodowych sprawiły, że Jastrzębska Spółka Węglowa utrzymuje ważną pozycję na polskim i europejskim rynku węgla koksowego. – Nie byłoby farm wiatrowych na lądach i morzach, nie byłoby samochodów, nawet takich jak Tesla, mostów i tysięcy produktów ze stali, gdyby nie węgiel taki jak ten wydobywany w JSW – podsumował w swoim wystąpieniu Daniel Ozon.

Do gości oraz pracowników zgromadzonych w kopalni Pniówek, list skierował Andrzej Duda, prezydent RP. ­List odczytała Agnieszka Lenartowicz-Łysik z Kancelarii Prezydenta RP. – Z okazji Barbórki, tradycyjnego górniczego święta pragnę złożyć najlepsze życzenia oraz słowa uznania dla wszystkich zatrudnionych w polskim przemyśle wydobywczym. Serdecznie dziękuję zarządowi JSW oraz dyrekcji kopalni Pniówek za zaproszenie. To szczególne wyróżnienie i przywilej. Górnicy są bowiem społecznością wyjątkową, tak jak wyjątkowy jest ich zawód. Jak wyjątkowe znaczenia mają w pracy dla Polski. Węgiel, miedź, gaz to nasze strategiczne bogactwo naturalne, a jego wydobycie to jeden z fundamentów polskiej gospodarki. Bogactwo, bez którego nic by nie przyszło, gdyby nie ciężka praca tysięcy osób. W dniu górniczego święta składam hołd wszystkim polskim górnikom i ratownikom górniczym.

Na zakończenie oficjalnej części tegorocznej Akademii Barbórkowej odbyło się wręczenie honorowych szpad górniczych, odznaczeń i wyróżnień.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

Źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. 

Wpis został opublikowany 5 Gru 2017 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć