Elektroenergetyka » Wiceminister Piotrowski: Efektywność energetyczna wpisuje się w…

Wiceminister Piotrowski: Efektywność energetyczna wpisuje się w koncepcję budowy gospodarki niskoemisyjnej

4 Gru 2017 Możliwość komentowania Wiceminister Piotrowski: Efektywność energetyczna wpisuje się w koncepcję budowy gospodarki niskoemisyjnej została wyłączona Share 'Wiceminister Piotrowski: Efektywność energetyczna wpisuje się w koncepcję budowy gospodarki niskoemisyjnej' on Facebook Share 'Wiceminister Piotrowski: Efektywność energetyczna wpisuje się w koncepcję budowy gospodarki niskoemisyjnej' on Email Share 'Wiceminister Piotrowski: Efektywność energetyczna wpisuje się w koncepcję budowy gospodarki niskoemisyjnej' on Print Friendly

Efektywność energetyczną należy postrzegać jako proces: od źródła przez przetwarzanie do końcowego odbiorcy – powiedział wiceminister Andrzej Piotrowski otwierając konferencję „Finansowanie efektywności energetycznej w Polsce, Republice Czech, na Słowacji i Litwie”. Forum odbyło się 30 listopada 2017 r. w Warszawie.

Wiceminister energii podkreślił, że działania związane z efektywnością energetyczną mają wieloaspektowy charakter przyczyniając się m.in. do zwiększania poziomu bezpieczeństwa energetycznego, pozytywnych efektów ekologicznych, w tym zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększania konkurencyjności gospodarki dzięki zmniejszaniu energochłonności. To także sposób na racjonalizację wykorzystania energii z uwzględnieniem dostępności źródeł energii na danym obszarze. W takim układzie znaczenia nabierają systemy magazynowania energii oraz systemy sterowania pracą źródeł, sieci i odbiorcami energii.

Niezwykle istotnym elementem polityki energetycznej w zakresie zwiększania efektywności energetycznej gospodarki jest wsparcie finansowe projektów w tym zakresie – dodał minister Piotrowski odnosząc się do możliwości, jakie niosą fundusze unijne i środki krajowe. Jednym z rodzajów wsparcia jest pomoc inwestycyjna UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 oraz w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw, dla których przeznaczono prawie 4,5 miliarda euro. Projekty w zakresie efektywności energetycznej mogą również liczyć na wsparcie ze strony m.in. Banku Gospodarstwa Krajowego, Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 4 Gru 2017 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć