Wydarzenia - relacje » Międzynarodowa konferencja poświęcona finansowaniu efektywności…

Międzynarodowa konferencja poświęcona finansowaniu efektywności energetycznej

4 Gru 2017 Możliwość komentowania Międzynarodowa konferencja poświęcona finansowaniu efektywności energetycznej została wyłączona Share 'Międzynarodowa konferencja poświęcona finansowaniu efektywności energetycznej' on Facebook Share 'Międzynarodowa konferencja poświęcona finansowaniu efektywności energetycznej' on Email Share 'Międzynarodowa konferencja poświęcona finansowaniu efektywności energetycznej' on Print Friendly

30 listopada 2017 r. odbyła się w Warszawie konferencja pt. „Finansowanie efektywności energetycznej w Polsce, Czechach, na Słowacji i Litwie”. Zgromadziła grono ekspertów z kraju i zagranicy zajmującymi się finansami, efektywnością energetyczną oraz wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań mających na celu wzrost inwestycji w efektywność energetyczną z wykorzystaniem zarówno funduszy publicznych, jak i prywatnych. Konferencja stanowiła świetną okazję do zapoznania się z najnowszymi trendami, pomysłami i projektami w tej dziedzinie, jak też do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów biznesowych.

W pierwszej części naświetlone zostało szersze tło uwzględniające perspektywę KEi Inicjatywy Finansowej UNEP. Pani Margot Pinault z Dyrekcji Generalnej ds. Energii KE przedstawiła politykę i kierunki działania UE dotyczące efektywności energetycznej, podkreślając przy tym, iż wpisują się one w realizację ogólnych celów europejskich oraz zapisów pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków (tzw. „pakiet zimowy”). Działania w zakresie efektywności energetycznej przynoszą konkretne korzyści w wielu dziedzinach, takich jak ochrona środowiska, zdrowie, bezpieczeństwo energetyczne oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Reprezentanci ministerstw z Polski, Czech, Słowacji i Litwy zaprezentowali rodzaje inwestycji i sposoby finansowania efektywności energetycznej w tych krajach.

Dalsza część konferencji miała charakter warsztatowy – podzielona była na sesje tematyczne, kiedy to uczestnicy konferencji mogli zadać pytania panelistom oraz skomentować ich wypowiedzi. Podczas dwóch równoległych sesji zastanawiano się, co należy i można zrobić, żeby efektywność energetyczna była bardziej atrakcyjna dla inwestorów oraz w jaki sposób zainteresować szerszy krąg odbiorców i spopularyzować kontraktowanie efektu energetycznego (EPC).

W czasie kolejnych sesji szczególną uwagę poświęcono sposobom poprawy efektywności energetycznej w dwóch kluczowych sektorach: budownictwie i przemyśle. NFOŚiGW mógł pochwalić się stosowanymi instrumentami finansowania termomodernizacji budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych oraz systemem doradztwa energetycznego w tym zakresie.

Podsumowując konferencję stwierdzono, iż konieczna jest dalsza dyskusja, wymiana dobrych praktyk i koordynacja działań mających na celu zwiększenie oszczędności energii poprzez wzrost inwestycji oraz kreowanie nowych instrumentów finansowych.

Konferencję zorganizowała KE we współpracy z ME, NFOŚiGW oraz z Inicjatywą Finansową UNEP.

Wszystkie prezentacje, omawiane podczas konferencji, będą dostępne na stronie internetowej wydarzenia: https://ec.europa.eu/energy/en/events/financing-energy-efficiency-poland-czech-republic-slovakia-and-lithuania

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wpis został opublikowany 4 Gru 2017 w następujących kategoriach: Wydarzenia - relacje. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć