News » FAMUR S.A. oraz PFR rozpoczynają współpracę na rzecz…

FAMUR S.A. oraz PFR rozpoczynają współpracę na rzecz modernizacji polskiej branży wydobywczej

1 Gru 2017 Możliwość komentowania FAMUR S.A. oraz PFR rozpoczynają współpracę na rzecz modernizacji polskiej branży wydobywczej została wyłączona Share 'FAMUR S.A. oraz PFR rozpoczynają współpracę na rzecz modernizacji polskiej branży wydobywczej' on Facebook Share 'FAMUR S.A. oraz PFR rozpoczynają współpracę na rzecz modernizacji polskiej branży wydobywczej' on Email Share 'FAMUR S.A. oraz PFR rozpoczynają współpracę na rzecz modernizacji polskiej branży wydobywczej' on Print Friendly

FAMUR SA i Polski Fundusz Rozwoju SA [za pośrednictwem Funduszu Inwestycji Infrastrukturalnych (Kapitałowego) FIZAN] podpisały dzisiaj umowę o wspólnej inwestycji w spółkę Mining Equipment Finance Sp. z o.o. Głównym obszarem działalności spółki z Grupy FAMUR jest finansowanie strategicznych inwestycji z punktu widzenia modernizacji sektora górniczego i energetycznego. Są one realizowane przez krajowe spółki wydobywcze. Pośrednio projekt przyczyni się do przyspieszenia tempa wzrostu efektywności i bezpieczeństwa wydobycia surowców w Polsce.

Jednym z fundamentów rozwoju naszej gospodarki jest reindustrializacja, rozumiana jako tworzenie i wzmacnianie w Polsce przemysłu przyszłości. Nie możemy już tracić żadnych szans rozwojowych, dlatego tworzymy bardzo konkretne rozwiązania, impulsy, które pomogą te szanse najlepiej wykorzystać. Nowoczesne technologie, jak robotyka i automatyka, mogą dzisiejszy przemysł ciężki uczynić lżejszym. Usprawnić jego efektywność, zwiększyć liczbę możliwych zastosowań czy uelastycznić przy ekspansji rynkowej – mówi wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Współpraca Grupy FAMUR z PFR to połączenie sił aktywnej firmy z flagową instytucją rozwojową coraz bardziej przedsiębiorczego państwa. Rodzimy sektor maszyn i urządzeń wydobywczych może w perspektywie kilku lat stać się jednym ze światowych czempionów, a FAMUR, dostosowując swoją ofertę do realiów Przemysłu 4.0, ma szansę skutecznie rywalizować z największymi globalnymi graczami – dodaje wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Szerokie portfolio zaawansowanych technologicznie maszyn i nowoczesnych rozwiązań pozwala Grupie FAMUR być od wielu lat znaczącym partnerem w procesie modernizacji przemysłu wydobywczego w Polsce. Dzięki współpracy z PFR zyskujemy nowe narzędzie w zakresie obsługi finansowej istotnych projektów inwestycyjnych w sektorze górniczym i energetycznym. Liczymy, że pozytywnie wpłynie ono na tempo unowocześniania krajowych spółek wydobywczych – mówi Mirosław Bendzera, prezes zarządu FAMUR SA.

Zależy nam na podnoszeniu efektywności i bezpieczeństwa, a także wspieraniu działań badawczo-rozwojowych oraz implementacji innowacji w tej branży – dodaje Mirosław Bendzera.

Dzięki integracji FAMUR i Kopex powstaje silna polska firma o wiodącej pozycji na międzynarodowym rynku maszyn górniczych. Grupa PFR jest zainteresowana wsparciem takich dynamicznie rozwijających się firm w ich ekspansji międzynarodowej. Wspólne przedsięwzięcie FAMUR i PFR ma na celu budowę innowacyjnych i wygodnych form finansowania dla klientów inwestycji w maszyny górnicze, na czym może skorzystać także polski sektor – powiedział Paweł Borys, prezes PFR.

Projekt polega na współpracy Famur i PFR w zakresie udostępniania i finansowania zakupu maszyn górniczych produkowanych przez Famur SA, poprzez spółkę celową Mining Equipment Finance.

Dzisiejsza transakcja to początek współpracy PRF [z Famurem], wiodącym producentem maszyn górniczych na polskim rynku. Liczymy, że nasza współpraca przyczyni się do powstania pierwszej polskiej grupy przemysłowej z silą pozycją na rynkach światowych – powiedział Marcin Piasecki, wiceprezes PFR, odpowiedzialny za inwestycje.

Zgodnie z umową FAMUR i PFR będą partycypować w finansowaniu projektów uruchamianych w ramach spółki, a każdorazowe zaangażowanie środków będzie wymagało zgody Rady Nadzorczej, w skład której wchodzić będą przedstawiciele obu inwestorów.

– Paradygmatem obecnego modelu ekonomicznego i stałego wzrostu gospodarczego jest współdziałanie instytucji państwowych oraz prywatnych przedsiębiorców. Otwarcie przez FAMUR i PFR nowego obszaru wspólnej działalności wpisuje się w założenia Planu wicepremiera Mateusza Morawieckiego i pozwoli na znaczące przyspieszenie inwestycji w górnictwie i energetyce. Tym samym także na realizację jednego z elementów długookresowej wizji rozwoju Polski – uważa Mirosław Bendzera.

Zwiększenie nacisku na rozwój innowacji i w konsekwencji transformacja branży wydobywczej w kierunku zdywersyfikowanego, zaawansowanego technologicznie Przemysłu 4.0, to jedne z najważniejszych obszarów, które będziemy wspierać – podsumowuje Mirosław Bendzera.

fot. pixabay.com

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Wpis został opublikowany 1 Gru 2017 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć