News » 35 lat temu w Bogdance ruszyła pierwsza ściana

35 lat temu w Bogdance ruszyła pierwsza ściana

1 Gru 2017 Możliwość komentowania 35 lat temu w Bogdance ruszyła pierwsza ściana została wyłączona Share '35 lat temu w Bogdance ruszyła pierwsza ściana' on Facebook Share '35 lat temu w Bogdance ruszyła pierwsza ściana' on Email Share '35 lat temu w Bogdance ruszyła pierwsza ściana' on Print Friendly

Dnia 30 listopada 2017 r. minęło 35 lat od uruchomienia pierwszej ściany wydobywczej w kopalni Bogdanka, która zapoczątkowała przemysłową eksploatację węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.

Uruchomienie pierwszej ściany nastąpiło po upływie ok. 8 lat od utworzenia przedsiębiorstwa KLZW, i nieco ponad 2 lata od rozpoczęcia robót poziomych, wznowionych po awarii górniczej, spowodowanej wdarciem się „kurzawki”, po której trzeba było odwadniać zatopione szyby.

Pierwsza ściana (badawcza) przygotowana została bezpośrednio przy filarze szybowym w Bogdance i prowadzona była w kierunku zachodnim. Zastosowano wówczas system eksploatacji „do pola”, umożliwiający ograniczenie do minimum zakresu robót przygotowawczych, niezbędnych dla uruchomienia tej ściany.

W kwietniu 1982 r. połączono chodnikiem wentylacyjnym wykonanym w pokładzie 382 szyb S.1.2 w Bogdance z szybem S.1.4 w Nadrybiu, uzyskując tym sposobem połączenie wentylacyjne.

Stanowiło to początek dla prowadzenia robót przygotowawczych, zmierzających do uruchomienia pierwszej ściany 1/I (nazwanej badawczą), którą to oddano do eksploatacji 30 listopada 1982 r. Ściana ta o długości 100 m prowadzona była od filara ochronnego szybów S.1.2 i S.1.3 w systemie „do pola” z zawałem stropu w kierunku zachodnim. Pierwsza ściana uruchomiona przed 35 laty, początkująca przemysłową eksploatację węgla w nowym Lubelskim Zagłębiu Węglowym jak na dzisiejsze standardy, była bardzo skromna: posiadała 100 m długości oraz wydajność poniżej 800 t/dobę, limitowana zdolnością wydobywczą szybu S.1.2, w którym urobek wyciągano na powierzchnię w wozach. Wyposażenie mechanizacyjne ściany było indywidualnie dobrane dla warunków słabo jeszcze rozpoznanego Zagłębia: nowo zaprojektowana obudowa ścianowa Fazos-17/37 Oz, przenośnik ścianowy Rybnik-73, kombajn ścianowy KBW-3RDU/B (następnie KWB-3). Było to na ówczesne czasy wyposażenie w pełni nowoczesne.

W czasie 35 lat działalności górniczej w Bogdance wydobyto ok. 147 mln ton węgla kamiennego. Wydobycie to zapewniły 72 ściany wydobywcze czynne w tym okresie (razem z aktualnie eksploatowanymi), o łącznym wybiegu ponad 150 km. W pokładzie 382 prowadzono eksploatację 40 ścianami, o łącznym wybiegu 80 km. W pokładzie 385/2 czynnych było 28 ścian, o łącznym wybiegu ponad 66 km. W pokładzie 391 czynna jest obecnie trzecia ściana, a w pokładzie 389 pierwsza uruchomiona ściana pochodzi z 2017 r.

Aktualnie Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. jest najnowocześniejszą i jedną z największych kopalń węgla kamiennego w Polsce. W 2016 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła ponad 9 mln ton.

Kopalnia w Bogdance prowadzi działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego. Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka SA to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.

Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych i wydajności wydobycia węgla kamiennego. LW Bogdanka SA jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA od lipca 2009 r. Od października 2015 r. LW Bogdanka SA wchodzi w skład Grupy Enea, jednego z liderów polskiego rynku energetycznego.

Źródło: Lubelski Węgiel „BOGDANKA” S.A.

Wpis został opublikowany 1 Gru 2017 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć