Elektroenergetyka » Stanowiska PSE S.A. w sprawie najważniejszych propozycji KE…

Stanowiska PSE S.A. w sprawie najważniejszych propozycji KE zawartych w pakiecie „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”

28 Lis 2017 Możliwość komentowania Stanowiska PSE S.A. w sprawie najważniejszych propozycji KE zawartych w pakiecie „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” została wyłączona Share 'Stanowiska PSE S.A. w sprawie najważniejszych propozycji KE zawartych w pakiecie „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”' on Facebook Share 'Stanowiska PSE S.A. w sprawie najważniejszych propozycji KE zawartych w pakiecie „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”' on Email Share 'Stanowiska PSE S.A. w sprawie najważniejszych propozycji KE zawartych w pakiecie „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”' on Print Friendly

Podsumowanie stanowiska PSE S.A. w sprawie propozycji modelu rynku energii elektrycznej, zawartej w pakiecie „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”

W opinii PSE do zachowania bezpieczeństwa i pewności dostaw energii oraz zapewnienia efektywności rynku energii elektrycznej niezbędne jest wprowadzenie w szczególności następujących zmian:

  1. Zastąpienia obecnej strefowej reprezentacji rynku (zonal market) reprezentacją węzłową (nodal market). Utrzymanie w procesach rynkowych uproszczonej, strefowej reprezentacji systemu skutkuje brakiem możliwości poprawnego uwzględnienia w tych procesach aspektów ekonomicznych oraz warunków bezpieczeństwa funkcjonowania systemów elektroenergetycznych.
  2. Zbudowania mechanizmu pozyskiwania energii elektrycznej i rezerw mocy w ramach zintegrowanego procesu. Pozyskiwanie energii elektrycznej oraz rezerw mocy w ramach oddzielnych procesów rynkowych skutkuje nieefektywnym wykorzystaniem zasobów systemu do realizacji dostaw energii elektrycznej do odbiorców.

Czytaj całe stanowisko…

Podsumowanie stanowiska PSE S.A. w sprawie propozycji nowych zasad stosowania mechanizmów mocowych, zawartej w pakiecie „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”.

W opinii PSE w propozycjach pakietu „CEP”, KE faworyzuje model paneuropejskiego jednotowarowego rynku energii elektrycznej. Należy jednak zauważyć, że ceny energii elektrycznej przestały być efektywnym bodźcem stymulującym inwestycje w moce wytwórcze albo ich wycofania. Stało się tak w wyniku wykorzystania do rozwoju OZE mechanizmów wsparcia redukujących koszty stałe (przyczyniającego się do długookresowego spadku cen przy rosnącej ich zmienności), podejmowania decyzji regulacyjnych takich jak m.in. uwzględnianie cen maksymalnych, a także z uwagi na niestabilność regulacji i niepewność otoczenia – w efekcie pojawił się problem z zapewnieniem wystarczalności generacji. Sposobem na zmniejszenie ryzyka niewystarczalności mocy wytwórczych są mechanizmy mocowe, a w szczególności rynek mocy. Regulacje KE nie powinny zatem stanowić barier do jego powstania i rozwoju.

Czytaj całe stanowisko…

fot. pixabay.com

Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Wpis został opublikowany 28 Lis 2017 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć