News » Polskie priorytety infrastrukturalne w sektorze energii…

Polskie priorytety infrastrukturalne w sektorze energii uwzględnione na unijnej liście Projektów Wspólnego Zainteresowania (PCI)

28 Lis 2017 Możliwość komentowania Polskie priorytety infrastrukturalne w sektorze energii uwzględnione na unijnej liście Projektów Wspólnego Zainteresowania (PCI) została wyłączona Share 'Polskie priorytety infrastrukturalne w sektorze energii uwzględnione na unijnej liście Projektów Wspólnego Zainteresowania (PCI)' on Facebook Share 'Polskie priorytety infrastrukturalne w sektorze energii uwzględnione na unijnej liście Projektów Wspólnego Zainteresowania (PCI)' on Email Share 'Polskie priorytety infrastrukturalne w sektorze energii uwzględnione na unijnej liście Projektów Wspólnego Zainteresowania (PCI)' on Print Friendly

Uzyskanie unijnego statusu PCI dla polskich inwestycji dywersyfikacyjnych to dowód, że KE docenia polskie starania na rzecz zapewnienia realnej dywersyfikacji źródeł dostaw energii w naszej części Europy – powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka. – Bardzo mnie cieszy, że wszystkie kluczowe projekty infrastrukturalne o których poparcie wnioskowaliśmy, znalazły się na liście PCI – podkreśla minister.

Warunkiem ujęcia danego projektu inwestycyjnego na liście PCI było jednoczesne wykazanie, że jego realizacja przyniesie znaczące korzyści co najmniej dwóm Państwom Członkowskim UE, przyczyni się do integracji wewnętrznego rynku energii UE, poprawy jego konkurencyjności, a także zwiększy bezpieczeństwo dostaw.

Prace nad ostatecznym kształtem nowej listy PCI trwały przez ostatni rok. Ostatecznie na III liście PCI, która będzie obowiązywać przez najbliższe dwa lata znalazły się planowane do realizacji na terytorium Polski projekty infrastrukturalne w trzech sektorach:

Gaz ziemny:

  • połączenie Polska – Dania (Baltic Pipe) wraz z niezbędną rozbudową infrastruktury w obu państwach;
    projekt rozbudowy terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu wraz z dodatkowymi funkcjonalnościami;
  • połączenie Polska- Słowacja wraz z rozbudową sieci wewnętrznej w Polsce Wschodniej;
  • połączenie Polska – Litwa (GIPL);
  • połączenie Polska – Czechy (Stork II) wraz z rozbudową sieci wewnętrznej w Polsce Zachodniej.

Ropa naftowa:

  • rurociąg Brody-Adamowo;
  • rurociąg Pomorski wraz z rozbudową terminala naftowego w Gdańsku (faza druga).

Energia elektryczna:

  • rozbudowa polskiej sieci wewnętrznej w ramach projektu „GerPol Power Bridge” zawierająca budowę linii Krajnik – Baczyna, Mikułowa-Świebodzice oraz Baczyna – Plewiska;
  • linia Stanisławów – Ostrołęka.
fot. pixabay.com

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 28 Lis 2017 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

Newsletter

Warto zobaczyć