Ciepłownictwo » Lek na smog, czyli JELFA i ECO uruchamiają najnowocześniejszą…

Lek na smog, czyli JELFA i ECO uruchamiają najnowocześniejszą kotłownię w regionie jeleniogórskim

23 Lis 2017 Komentarze: 1 Share 'Lek na smog, czyli JELFA i ECO uruchamiają najnowocześniejszą kotłownię w regionie jeleniogórskim' on Facebook Share 'Lek na smog, czyli JELFA i ECO uruchamiają najnowocześniejszą kotłownię w regionie jeleniogórskim' on Email Share 'Lek na smog, czyli JELFA i ECO uruchamiają najnowocześniejszą kotłownię w regionie jeleniogórskim' on Print Friendly

ECO wspólnie z Przedsiębiorstwem Farmaceutycznym JELFA SA uroczyście otworzyła nową, ekologiczną kotłownię gazową dostarczającą ciepło oraz gorącą wodę dla zakładu JELFA SA oraz Term Cieplickich w Jeleniej Górze. Uroczystość odbyła się 22 listopada na terenie ciepłowni przy ul. Powstańców Śląskich w Jeleniej Górze.

Dotychczas odbiorcy zaopatrywani byli w ciepło z kotłowni parowej opalanej miałem węgla kamiennego, która została przejęta przez ECO w 2014 r. Wkrótce potem spółka licząc na duży efekt ekologiczny i znaczną poprawę efektywności energetycznej zdecydowała się na modernizację tego źródła. Prace zakończyły się w drugiej połowie 2017 r., a kotłownia już dziś produkuje energię dla swoich odbiorców. W nowym źródle ciepła zasilanym paliwem gazowym zastosowano najnowocześniejsze technologie, które zapewniają znacznie wyższą sprawność wytwarzania ciepła.

JELFA to ważny klient na mapie usług energetycznych świadczonych przez Grupę Kapitałową ECO SA. Tym bardziej cieszy nas fakt zabudowy tak nowoczesnej kotłowni, która będzie w pełni przystosowana do wysokiej jakości i zaawansowanego parku technologicznego naszego klienta – mówi Monika Stypułkowska, członek zarządu ECO SA. – Modernizację kotłowni wykonano z wykorzystaniem najefektywniejszych technologii związanych z wytwarzaniem ciepła, co pozwoli na optymalne zarządzanie potrzebami cieplnymi zakładów JELFA – dodaje M. Stypułkowska.

Inwestycja jest również przyjazna dla środowiska naturalnego. W jej finansowanie chętnie włączył się WFOŚiGW we Wrocławiu. Wykonane pomiary emisji potwierdzają, że złożony cel ekologiczny zostanie wykonany.

Z naszych wyliczeń jasno wynika, że nowe źródło ciepła przyniesie znaczącą poprawę w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza. Dzięki inwestycji uda się ograniczyć emisję pyłu o 93%, a dwutlenku węgla o 50% w skali roku. ECO od ponad 25 lat prowadzi konsekwentną politykę ograniczania wpływu procesu produkcji ciepła na środowisko naturalne. Ta inwestycja to kolejny krok w tą stronę – mówi Paweł Krawczyk, członek zarządu ECO SA. – Korzyści z tej inwestycji niewątpliwie odczują mieszkańcy Jeleniej Góry – dodaje P. Krawczyk.

W kotłowni zabudowano trzy nowoczesne kotły parowe o konstrukcji płomienicowo-płomieniówkowej typu BWD 50. Łączna wydajność kotłów to 15 ton pary na godzinę. Każdy z kotłów wyposażony jest w palnik gazowy modulowany, dodatkowo dwa kotły posiadają ekonomizery do odzysku ciepła ze spalin, które podniosą sprawność do poziomu powyżej 95%.

Inwestycja została dofinansowana ze środków WFOŚiGW we Wrocławiu, który udzielił spółce ECO 2,4 mln zł pożyczki. Całkowite nakłady inwestycyjne wyniosły 3,6 mln zł netto.

Symboliczne przecięcie wstęgi z udziałem prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły, prezesa zakładów JELFA SA Waldemara Stępnia oraz członków zarządu ECO SA – Moniki Stypułkowskiej i Pawła Krawczyka

Źródło: Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA

Wpis został opublikowany 23 Lis 2017 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

1 komentarz do “Lek na smog, czyli JELFA i ECO uruchamiają najnowocześniejszą kotłownię w regionie jeleniogórskim”

  1. zgryźliwy, 23 Lis 2017 o 17:27

    Jak zwykle przechwalamy się przełączeniem z jednej emisji zorganizowanej na drugą. W wyniku tej inwestycji ani jeden uciążliwy prywatny piec kopciuch nie został zlikwidowany i podłączony do sieci zdalaczynnej.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć