News » Europa Środkowo-Wschodnia bardziej „zielona” niż to się w…

Europa Środkowo-Wschodnia bardziej „zielona” niż to się w Brukseli wydaje. PKEE przełamuje stereotypy w Parlamencie Europejskim

23 Lis 2017 Możliwość komentowania Europa Środkowo-Wschodnia bardziej „zielona” niż to się w Brukseli wydaje. PKEE przełamuje stereotypy w Parlamencie Europejskim została wyłączona Share 'Europa Środkowo-Wschodnia bardziej „zielona” niż to się w Brukseli wydaje. PKEE przełamuje stereotypy w Parlamencie Europejskim' on Facebook Share 'Europa Środkowo-Wschodnia bardziej „zielona” niż to się w Brukseli wydaje. PKEE przełamuje stereotypy w Parlamencie Europejskim' on Email Share 'Europa Środkowo-Wschodnia bardziej „zielona” niż to się w Brukseli wydaje. PKEE przełamuje stereotypy w Parlamencie Europejskim' on Print Friendly

PKEE zorganizował debatę w Parlamencie Europejskim o przyszłości OZE w Europie Środkowo – Wschodniej. Wiceprezes PKEE Marta Gajęcka podkreśliła, że państwa regionu wykonały duży postęp w rozwijaniu OZE (wiatr, panele słoneczne oraz biomasa). Mimo tego, że punkt startowy w modernizacji miksu energetycznego i potencjał inwestycyjnych nowych członków UE jest wciąż dużo niższy niż średnia unijna. W dyskusji wzięli udział eurodeputowani, przedstawiciele brukselskich think tanków, europejskich organizacji branżowych sektora elektroenergetycznego oraz dziennikarze.

Szeroko dyskutowane były osiągnięcia Rumunii (13,1% mocy), Polski (13,1%) i Estonii (10,5%) w rozwijaniu energetyki wiatrowej. Prezes Marta Gajęcka przypomniała, że „nad Wisłą” w ciągu ostatnich lat przyrost mocy wiatrowej osiągnął ponad 100% czyniąc Polskę z 5,8 GW – 7 rynkiem UE tego źródła OZE.

Kolejnym krokiem rozwoju OZE w Polsce będą farmy wiatrowe na Bałtyku. Polski sektor energetyczny zauważając duży potencjał w tych instalacjach pracuje nad konkretnym projektem, który ma bardzo dużą szansę realizacji już po 2020 r. – podkreślała wiceprezes PKEE .

Marta Gajęcka zaznaczyła, że rozwojowi odnawialnych źródeł energii musi towarzyszyć zapewnienie stabilności systemu dostaw prądu. PKEE wskazywało również na duży przyrost instalacji paneli słonecznych w ostatnich latach. Ta technologia, co naturalne, szybciej rozwija się w bardziej słonecznej części regionu. W Bułgarii i Czechach już ponad 9% mocy pochodzi z zainstalowanych paneli PV.

PKEE w czasie debaty podkreślał również kluczową rolę biomasy w transformacji miksu energetycznego w Europie. Jest to szczególnie istotne w kontekście trwających prac właśnie w Parlamencie Europejskim jak i Radzie, nad zmianą dyrektywy dotyczącej rozwoju OZE. Obecnie w Polsce biomasa odpowiada za prawie 25% odnawialnych źródeł energii. W ciągu ostatnich 8 lat w Polsce udział wszystkich rodzajów OZE w energetyce wzrósł z 4% do 21%.

fot. pixabay.com

Źródło: Polski Komitet Energii Elektrycznej 

Wpis został opublikowany 23 Lis 2017 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć