Ciepłownictwo » Pierwszy mikrotunel na budowie sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom…

Pierwszy mikrotunel na budowie sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom wykonany!

16 Lis 2017 Możliwość komentowania Pierwszy mikrotunel na budowie sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom wykonany! została wyłączona Share 'Pierwszy mikrotunel na budowie sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom wykonany!' on Facebook Share 'Pierwszy mikrotunel na budowie sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom wykonany!' on Email Share 'Pierwszy mikrotunel na budowie sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom wykonany!' on Print Friendly

Fortum zakończyło budowę pierwszego z kilku planowanych mikrotuneli w ramach prac przy budowie nowej magistrali ciepłowniczej, która połączy bytomską sieć ciepłowniczą z powstającą w Zabrzu nowoczesną elektrociepłownią. Jak dotychczas firma zainstalowała w ziemi już ponad 7 z planowanych 10 km rur ciepłowniczych. Ponadto Fortum rozpoczęło budowę wartej ok. 10 mln zł pompowni w Bytomiu, która docelowo będzie stanowiła istotny element systemu grzewczego dla obu miast.

Aby ograniczyć ingerencję w otoczenie i środowisko naturalne, sieć łącząca Zabrze i Bytom jest prowadzona pod ziemią, a część prac jest wykonywana innowacyjną metodą tak zwanego mikrotunellingu, która pozwala na bezwykopowe układanie rur. Cieszymy się, że budowa pierwszego mikrotunelu już się zakończyła, obecnie przygotowujemy się do realizacji jednego z najbardziej wymagających elementów sieci, czyli ok. 200 m przewiertu pod Drogą Krajową numer 88 i torami kolejowymi – mówi Kamila Zybura-Pluta, manager projektu z Fortum.

Nowa magistrala zostanie wybudowana w całości z wyprodukowanych w Zabrzu rur preizolowanych, wyposażonych w system wykrywania awarii, co pozwoli na lokalizację wszelkich nieszczelności. Jak dotychczas Fortum zainstalowało już w ziemi ponad 7 km rur z planowanych 10. Sieć zostanie wykonana w technologii mikrotunellingu również między innymi pod rzeką Bytomką oraz torami tramwajowymi.

Oprócz postępujących prac związanych z budową sieci Fortum rozpoczęło również budowę pompowni na terenie Elektrociepłowni Miechowice w Bytomiu. Będzie ona stanowiła istotny element systemu ciepłowniczego zaplanowanego przez Fortum. Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 10 mln zł. Łączna wartość projektu budowy sieci Zabrze-Bytom wyniesie z kolei ok. 60 mln zł.

Warto podkreślić, że budowa sieci ciepłowniczej łączącej Zabrze i Bytom jest istotnym elementem kompleksowego planu inwestycyjnego Fortum dla śląskich miast. Dzięki naszym inwestycjom, które docelowo przekroczą łącznie mld zł, zapewnimy pewne i bezpieczne dostawy ciepła sieciowego do 70 tys. gospodarstw domowych. Zgodnie z planem budowa sieci ma się zakończyć w listopadzie 2018 r., wraz z oddaniem nowej zabrzańskiej elektrociepłowni – dodaje Kamila Zybura-Pluta.

fot. pixabay.com

Źródło: Fortum Power and Heat Polska

Wpis został opublikowany 16 Lis 2017 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć