Emisje, CO2 » Wiceminister Sałek o biowęglu na COP23

Wiceminister Sałek o biowęglu na COP23

14 Lis 2017 Możliwość komentowania Wiceminister Sałek o biowęglu na COP23 została wyłączona Share 'Wiceminister Sałek o biowęglu na COP23' on Facebook Share 'Wiceminister Sałek o biowęglu na COP23' on Email Share 'Wiceminister Sałek o biowęglu na COP23' on Print Friendly

„Biowęgiel jako efektywny sposób na ograniczenie emisji CO2” to temat kolejnego polskiego wydarzenia towarzyszącego w ramach szczytu klimatycznego ONZ (COP23), który w tym roku odbywa się w Bonn pod przewodnictwem Fidżi. Koncepcję biowęgla zaprezentował prof. Rafał Kobyłecki z Politechniki Częstochowskiej.

Biowęgiel to przetworzona chemicznie biomasa. Dzięki niemu można faktycznie ograniczyć emisję CO2. Jednak biowęgiel to nie tylko przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Można go wykorzystać także w inny sposób, np. jako paliwo do węglowych ogniw paliwowych, dodatek do nawozów, selektywny sorbent albo środek poprawiający retencję wody w glebie – wyjaśniał prof. Rafał Kobyłecki.

– Sekwestracja i wprowadzenie biowęgla do gleby wpływa pozytywnie na wzrost roślin, zaś jego wysoka porowatość może w efekcie prowadzić do poprawy gospodarki wodnej w glebie oraz wpływać korzystnie na lepszą przyswajalność mikroelementów przez rośliny – dodał.

Zmiany klimatu, degradacja gleb, czy narastające zanieczyszczenie wód i atmosfery powodują, że konieczne jest poszukiwanie nowych, tańszych i bardziej skutecznych rozwiązań. Biowęgiel może być odpowiedzią na współczesne problemy ochrony środowiska – podkreślił wiceminister środowiska Paweł Sałek, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Wpis został opublikowany 14 Lis 2017 w następujących kategoriach: Emisje, CO2, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

"Nowa Energia" wspiera

Newsletter

Warto zobaczyć