News » Wiceprezes Zawartko: Dostęp do wielu źródeł dostaw gazu jest…

Wiceprezes Zawartko: Dostęp do wielu źródeł dostaw gazu jest warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa i budowy rynku

23 Paź 2017 Możliwość komentowania Wiceprezes Zawartko: Dostęp do wielu źródeł dostaw gazu jest warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa i budowy rynku została wyłączona Share 'Wiceprezes Zawartko: Dostęp do wielu źródeł dostaw gazu jest warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa i budowy rynku' on Facebook Share 'Wiceprezes Zawartko: Dostęp do wielu źródeł dostaw gazu jest warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa i budowy rynku' on Email Share 'Wiceprezes Zawartko: Dostęp do wielu źródeł dostaw gazu jest warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa i budowy rynku' on Print Friendly

Współpraca Polski i Ukrainy w zakresie energetyki, możliwości dywersyfikacji źródeł dostaw oraz inwestycje, które mogą to umożliwić, były przedmiotem dyskusji podczas polsko-ukraińskiego forum gazowego zorganizowanego podczas III Forum Energetycznego we Wrocławiu, które odbyło się 18-19 października 2017 r. W konferencji, pierwszego dnia wziął udział wiceprezes GAZ SYSTEM – Artur Zawartko.

Wiceprezes Zawartko podkreślił, że celem spółki GAZ SYSTEM jest stworzenie warunków, aby do polskiego systemu przesyłowego mogło wejść jak najwięcej gazu, który będzie pochodził z kierunku innego niż rosyjski. – Nasze kluczowe projekty, jakimi są Korytarz Północ-Południe, Baltic Pipe i budowa interkonektorów, podporządkowane są temu celowi – podkreślił. Zwrócił także uwagę, że powstająca infrastruktura pozwoli zapewnić warunki techniczne do pozyskania gazu po niższych cenach.

Wiceszef GAZ SYSTEM zwrócił także uwagę, że współpraca spółki z ukraińskim odpowiednikiem układa się dobrze. – W miarę możliwości staramy się w naszą współpracę sprawnie implementować elementy trzeciego pakietu energetycznego. Powinno to zapewnić transparentność, której potrzebuje i oczekuje rynek – dodał. Wspomniał również, że w 2017 r. dzięki zabiegom operatorskim udało się zwiększyć przesył gazu na Ukrainę z 1,5 mld m3 do 1,9 mld m3.

Zawartko wspomniał także, że zakończenie budowy gazociągu Polska-Ukraina planowane jest na 2020-2021 r. Podkreślił jednak, że warunkiem jest fizyczny przepływ gazu, a nie istnienie samej infrastruktury. Zwrócił także uwagę, że budowa gazociągu Hermanowice-Strachocina jest zaawansowana, a do granicy pozostaje spółce tylko 1,5 km.

Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Wpis został opublikowany 23 Paź 2017 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

Newsletter

Warto zobaczyć