Emisje, CO2 » Wiceminister Sałek na konferencji PRE-COP23

Wiceminister Sałek na konferencji PRE-COP23

23 Paź 2017 Możliwość komentowania Wiceminister Sałek na konferencji PRE-COP23 została wyłączona Share 'Wiceminister Sałek na konferencji PRE-COP23' on Facebook Share 'Wiceminister Sałek na konferencji PRE-COP23' on Email Share 'Wiceminister Sałek na konferencji PRE-COP23' on Print Friendly

W dniach 17-18 października 2017 r. na Fidżi Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, uczestniczył w spotkaniu przygotowawczym do 23. sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (pre-COP23).

Miejscem spotkania było Fidżi, gdyż  to wyspiarskie państwo będzie przewodniczyć obradom podczas szczytu COP23, który odbędzie się  w Bonn, w dniach 5-18 listopada 2017 r.

Najważniejszym ustaleniem pre-COP23 była zgoda wszystkich uczestników tego spotkania, tj. około 60 państw, że w 2018 r., podczas COP24 w Katowicach, ma być przyjęty pakiet implementacyjny dla Porozumienia Paryskiego.

Ponadto, polska delegacja, której przewodniczył wiceminister Paweł Sałek brała udział  w dyskusjach plenarnych, podczas których zostały poruszone  kwestie przeciwdziałania zmianom klimatycznym, co jest priorytetem również dla polskiego rządu.

– Porozumienie Paryskie, które zakłada powstrzymanie globalnego ocieplenia znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza po 2020 r., a także zawarty w nim Warszawski Międzynarodowy Mechanizm ds. Strat i Szkód (WIM) – to dokumenty istotne dla kształtowania polityki zrównoważonego rozwoju świata – podkreślił w trakcie spotkania wiceminister Sałek.

Dodał przy tym, że „WIM, zobowiązujący kraje rozwinięte do zwiększenia stałego zaangażowania finansowego na rzecz wsparcia krajów rozwijających się w radzeniu sobie ze skutkami zmian klimatu, jest powodem do dumy dla polskich władz, które miały szansę znacząco pomóc przy tworzeniu obowiązujących międzynarodowych dokumentów.

Minister zaznaczył również, że Polska, jako kraj wiodący w działaniach na rzecz ochrony klimatu oraz przyszłoroczny organizator konferencji klimatycznej ONZ w Katowicach COP24, w pełni popiera działania rządu Fidżi. Liczy on jednocześnie na dalszą realizację ustaleń paryskich, których zwieńczeniem może okazać się właśnie wspomniany szczyt klimatyczny na Górnym Śląsku COP24.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Wpis został opublikowany 23 Paź 2017 w następujących kategoriach: Emisje, CO2, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

"Nowa Energia" wspiera

Newsletter

Warto zobaczyć