Edukacja » JSW wspiera wybitnych naukowców

JSW wspiera wybitnych naukowców

16 Paź 2017 Możliwość komentowania JSW wspiera wybitnych naukowców została wyłączona Share 'JSW wspiera wybitnych naukowców' on Facebook Share 'JSW wspiera wybitnych naukowców' on Email Share 'JSW wspiera wybitnych naukowców' on Print Friendly

Trójka młodych, polskich uczonych otrzymała stypendia za wybitne osiągnięcia naukowe. Jedną z nagród ufundowała JSW w ramach współpracy z Narodowym Centrum Nauki. Wręczył ją Daniel Ozon podczas ceremonii zorganizowanej 10 października w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w krakowskich Sukiennicach.

Wyróżnienie jest przyznawane przedstawicielom trzech obszarów badawczych: nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk o życiu oraz nauk ścisłych i technicznych. W tej ostatniej kategorii stypendium wręczył Daniel Ozon.

JSW niezwykle ceni sobie współpracę z polskimi naukowcami i ośrodkami badawczymi. To dzięki takim instytucjom jak Narodowe Centrum Nauki utalentowani naukowcy mogą liczyć na wsparcie i pomoc w badaniach. Jestem pełen podziwu i uznania za to, co do tej pory w tym obszarze udało się Państwu osiągnąć i jak wiele eksperymentalnych badań sfinansować – powiedział Daniel Ozon, pełniący obowiązki prezesa zarządu JSW.

Laureat wyróżniony w obszarze nauk ścisłych i technicznych to dr hab. Adam Rycerz z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Krakowski fizyk otrzymał Nagrodę NCN 2017 za analizę teoretyczną kwantowego transportu ładunku w nanoukładach grafenowych. Za szczególnie ważne dokonanie Kapituła uznała zaproponowanie mechanizmu kontroli polaryzacji prądu w przestrzeni dolinowych stopni swobody za pośrednictwem pól elektrostatycznych.

W teorii materii skondensowanej fascynuje mnie zwłaszcza możliwość przewidywania – stosunkowo niewielkim nakładem sił i środków – zupełnie nowych, nieznanych wcześniej zjawisk fizycznych, których praktyczne wykorzystanie jest właściwie w zasięgu ręki – powiedział dr hab. Adam Rycerz.

Nagroda dla uczonych to inicjatywa Narodowego Centrum Nauki, która ma służyć promowaniu wybitnych naukowców prowadzących badania podstawowe w Polsce. Laureatem może zostać uczony do 40. roku życia, o ponadprzeciętnym dorobku naukowym, a wyróżnione osiągnięcia muszą powstać w wyniku prac eksperymentalnych i teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. W konkursie uwzględniane są projekty prowadzone w polskich jednostkach naukowych i udokumentowane publikacjami.

Zależy nam na rozwoju polskich badań, dlatego jestem przekonany co do potrzeby nagradzania i wyróżniania najlepszych naukowców. Wierzę, że ta nagroda przyczyni się do dalszego rozwoju polskiej nauki. Czekamy na przełomowe projekty badawcze, z których być może również Grupa Kapitałowa JSW będzie mogła w przyszłości skorzystać – podsumował Daniel Ozon.

Co roku nagrodę fundują przedsiębiorcy. Tym razem inicjatywę wsparli: JSW, Grupa Adamed, Grupa Azoty oraz PKN Orlen. Fundatorzy przekazali laureatom wyróżnienia w wysokości 50 tys. zł.

Źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. 

Wpis został opublikowany 16 Paź 2017 w następujących kategoriach: Edukacja, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć