News » VIII Konferencja „Inwestycje w Energetyce, Ciepłownictwie i…

VIII Konferencja „Inwestycje w Energetyce, Ciepłownictwie i Przemyśle – Nowe Technologie dla Ochrony Środowiska” za nami

12 Paź 2017 Możliwość komentowania VIII Konferencja „Inwestycje w Energetyce, Ciepłownictwie i Przemyśle – Nowe Technologie dla Ochrony Środowiska” za nami została wyłączona Share 'VIII Konferencja „Inwestycje w Energetyce, Ciepłownictwie i Przemyśle – Nowe Technologie dla Ochrony Środowiska” za nami' on Facebook Share 'VIII Konferencja „Inwestycje w Energetyce, Ciepłownictwie i Przemyśle – Nowe Technologie dla Ochrony Środowiska” za nami' on Email Share 'VIII Konferencja „Inwestycje w Energetyce, Ciepłownictwie i Przemyśle – Nowe Technologie dla Ochrony Środowiska” za nami' on Print Friendly

Konsekwentnie Wydawnictwo „Nowa Energia” już po raz ósmy zorganizowało w Opolu Konferencję „Inwestycje w Energetyce, Ciepłownictwie i Przemyśle – Nowe Technologie dla Ochrony Środowiska”. Tego roku wydarzenie odbywało się w dniach od 10-11 października 2017 r. w Hotelu Mercure.

 

Moderatorem Konferencji był dr inż. Grzegorz Wielgosiński, prof. PŁ z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.

 

W Konferencji uczestniczyli przedstawiciele kadry zarządzającej i technicznej ds. inwestycji, specjaliści ds. ochrony środowiska reprezentujący przedsiębiorstwa energetyczne, ciepłownicze oraz przemysł, przedstawiciele firm oferujących usługi oraz urządzenia dla ochrony środowiska oraz zainteresowane instytucje (RDOŚ, NFOŚiGW), samorządy i uczelnie techniczne.

Patronat honorowy objęli: Marek Haliniak – główny inspektor ochrony środowiska, Andrzej Buła – marszałek województwa opolskiego oraz Arkadiusz Wiśniewski – prezydent Miasta Opole.

Partnerami wydarzenia byli: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Seen Technologie Sp. z o.o. oraz Bank Ochrony Środowiska S.A. Partnerem merytorycznym natomiast – Grupa Azoty.

Licznie zgromadzeni uczestniczy podczas dwóch dni wysłuchali 21 referatów i odwiedzili Elektrownię Opole oraz stację uzdatniania wody – wykonaną przez firmę Seen Technologie.

W wykładzie wprowadzającym dr Leszek Karski, dyrektor Departamentu Strategii i Komunikacji, Inspekcja Ochrony Środowiska, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska,  przedstawiając wyzwania środowiskowe stojące przed branżą energetyczną i ciepłowniczą przewrotnie zaciekawił słuchaczy stwierdzeniem jakoby polska energetyka była sektorem, w którym nic nie musimy zmieniać, a pod względem środowiskowym jesteśmy światowym liderem, od którego wszyscy powinni się uczyć. Wspomniał również o społeczeństwie którego energetyka nie obciąża kosztami zdrowotnymi i jest przyjazna dla środowisku. Audytorium z niedowierzaniem wysłuchało pierwszych zdań wystąpienia dr Karskiego, który podsumowując wypowiedź dodał: To jest podstawowe wyzwanie sektora energetycznego na najbliższe 20 lat a kwestie środowiskowe szczególnie w przypadku naszego kraju są niezwykle ważne i potrzebne, jako bodziec rozwoju, postępu i zmian. Gdyby zmiany te nie były istotne nie spotkalibyśmy się dzisiaj.

W pierwszych panelach zaprezentowali się partnerzy Konferencji oraz firmy prezentujące swoje doświadczenie na stoiskach udostępnionych dla uczestników. Robert Krawiec, dyrektor Pionu Technicznego w Seen Technologie Sp. z o.o. wygłosił prezentację w temacie „Budowa Stacji Uzdatniania Wody dla Elektrowni Opole okiem Generalnego Wykonawcy”. Stację Uzdatniania Wody dzięki uprzejmości Seen Technologie zainteresowani gości zwiedzili w drugim dniu wydarzenia. Stacja może uzdatnić 170 tys. m3 wody na dobę i powstała do obsługi czterech działających i dwóch budowanych bloków Elektrowni Opole.

Bank Ochrony Środowiska S.A. reprezentował Dariusz Grylak (fot.), wiceprezes zarządu. Wiceprezes przedstawił inwestycje w energetyce i ciepłownictwie oraz możliwości i korzyści współpracy z Grupą Banku Ochrony Środowiska, natomiast Jarosław Cybulski, główny specjalista ds. inwestycji, dyrektor Projektu Budowy Bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole – PGE GiEK SA opisał realizacje i etapy prac budowy nowych bloków 2×900 MW w Elektrowni Opole. Grupę Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA zaprezentował Marcin Bruszkowski z tematem „Efekt skutecznej redukcji tlenków azotu z Grupą Azoty”. Następnie niezwykle ciekawy referat przedstawił Krzysztof Fuzowski, kierownik Biura Rozwoju Ciepłownictwa w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. „Inwestycje w elektrociepłowniach PGE GiEK w świetle wyzwań i wymagań regulacyjnych dla sektora ciepłowniczego”. Pozostałe tematy poruszane przez prelegentów to m.in.: „Rtęć w spalinach – problem wymagający rozwiązania” – dr inż. Grzegorz Wielgosiński, prof. PŁ – Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, Politechnika Łódzka; „Oferta Ecol Sp. z o.o. dla nowo budowanych bloków i obiektów energetycznych” – Wojciech Majka, prezes zarządu, Ecol Sp. z o.o.; „Dostosowanie systemów monitoringu emisji do wymogów wynikających z BAT” – Anna Palewicz, przedstawiciel techniczno-handlowy, OMC ENVAG Sp. z o.o.; „Rozwiązania SICK do pomiarów emisji spalin” – Przemysław Bajor, inżynier sprzedaży, SICK Sp. z o.o. oraz „Modernizacja potwierdzająca możliwość spełnienia wymogów BAT w zakresie emisji NOx na przykładzie kotła BP-1150 nr 3 w Elektrowni Opole” – Edward Kinal, doradca techniczny, specjalista ds. procesów spalania, SBB ENERGY S.A.

Program szczegółowy http://konferencje.nowa-energia.com.pl/ochronasrodowiska/2017/#schedule

Podsumowaniem części merytorycznej było wystąpienie Agnieszki Skorupińskiej, counsel, head of environmental practice w CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang Pośniak i Sawicki sp. k., która dokonała przeglądu zmian w prawie ochrony środowiska.

Na uroczystej kolacji odbyło się losowanie nagród ufundowanych przez Grupę Azoty oraz Wydawnictwo „Nowa Energia”. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

 

 

W drugim dniu uczestnicy odwiedzili Elektrownię Opole oraz stację uzdatniania wody – wykonaną przez firmę Seen Technologie.

 

 

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Opracowanie: Dagmara Kałus, Wydawnictwo „Nowa Energia”

Wpis został opublikowany 12 Paź 2017 w następujących kategoriach: News, Wydarzenia - relacje. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć