Ciepłownictwo » Przebudowa sieci z unijnym dofinansowaniem

Przebudowa sieci z unijnym dofinansowaniem

19 Wrz 2017 Możliwość komentowania Przebudowa sieci z unijnym dofinansowaniem została wyłączona Share 'Przebudowa sieci z unijnym dofinansowaniem' on Facebook Share 'Przebudowa sieci z unijnym dofinansowaniem' on Email Share 'Przebudowa sieci z unijnym dofinansowaniem' on Print Friendly

Z przyjemnością informujemy, iż MPEC Sp. z o.o. otrzymał informację z NFOŚiGW o pozytywnej ocenie i przyznaniu dofinansowania dla projektu pn. „Zmniejszenie emisyjności gospodarki poprzez poprawę efektywności dystrybucji ciepła w Olsztynie w wyniku przebudowy sieci i węzłów ciepłowniczych – etap I” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020; Oś priorytetowa I: Zmniejszenie emisyjności gospodarki; Działanie 1.5 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu.

Wniosek o dofinansowanie został złożony we wrześniu 2016 r., po zatwierdzeniu przez NFOŚiGW listy projektów zidentyfikowanych jako projekty komplementarne wspierane z POIiŚ w ramach trybu pozakonkursowego. Niemal dwa lata trwały uzgodnienia w zakresie możliwości finansowania projektu w ramach Strategii Miejskiego Obszaru Funkcjonowania Olsztyna — Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W Strategii wskazano szereg koniecznych działań, by Olsztyn stał się nie tylko nowoczesnym miastem wojewódzkim o rozwiniętych funkcjach metropolitalnych, ale żeby konkurował z innymi miastami w Polsce i za granicą o miejsca pracy, turystów, a także przyciągał nowych mieszkańców. Jednym z takich działań jest właśnie projekt MPEC, w ramach którego w latach 2017-2020 prowadzone będą zadania inwestycyjne związane z przebudową sieci ciepłowniczej oraz układów zasilania z grupowych węzłów cieplnych na węzły indywidualne w kilkunastu lokalizacjach na terenie miasta. Działania realizowane w ramach projektu mają na celu zapewnienie komfortu cieplnego odbiorców, minimalizację strat ciepła, oszczędność surowców energetycznych oraz poprawę wskaźników ekologicznych przedsiębiorstwa.

W efekcie realizacji projektu, dzięki przebudowie ponad 14 km sieci oraz budowie ponad 70 nowych węzłów indywidualnych, nastąpi zmniejszenie strat energii cieplnej o ponad 30 tys. GJ w skali roku, począwszy od 2021 r. oraz redukcja dwutlenku węgla o niemal 3 tys. ton rocznie. W ramach projektu planuje się również wyposażenie systemu ciepłowniczego w specjalistyczne narządzie informatyczne nadzorujące optymalizację procesu dystrybucji i sprzedaży ciepła.

Aktualnie, równocześnie trwa realizacja dziesięciu zadań inwestycyjnych, których Wykonawcy zostali wybrani w dwóch postępowaniach ogłoszonych w trybie przetargów nieograniczonych. W bieżącym roku trwa przebudowa sieci w rejonie ulic: Mazurskiej, Wyspiańskiego, Wiecherta, Dybowskiego oraz Sikorskiego. Z kolei przebudowa układów zasilania z grupowych węzłów cieplnych na węzły indywidualne jest dokonywana obecnie w takich lokalizacjach, jak: ul. Barcza, ul. Burskiego, ul. Świtycz-Widackiej, ul. Okulickiego i ul. Małeckiego. W perspektywie kolejnych trzech latach przebudowane zostaną sieci m.in. w rejonie ulic: Żelaznej-Towarowej, Wojska Polskiego, Grunwaldzkiej, Nowej Niepodległości, Metalowej, jak również przebudowane zostaną węzły cieplne w budynkach przy ulicach: Wiecherta, Herdera, Żurawskiego i Mrongowiusza. Zakłada się, że rzeczowy zakres całego projektu zostanie zrealizowany do końca grudnia 2020 r.

Wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia oszacowano na poziomie 31,6 mln zł, z czego dofinansowanie stanowić będzie ok. 19,9 mln zł. Oznacza to, że przyznana dotacja zapewni finansowanie projektu w ponad 63%. Pozostałą kwotę ok. 11,7 mln zł planuje się pozyskać w ramach preferencyjnej pożyczki udzielanej ze środków krajowych również przez NFOŚiGW.

Więcej szczegółów odnośnie przebudowy sieci oraz terminów związanych z nimi tutaj

fot. pixabay.com

Źródło: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. w Olsztynie

Wpis został opublikowany 19 Wrz 2017 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć