News » Krynica 2017: GAZ-SYSTEM odmienia rynek gazu i wzmacnia ideę…

Krynica 2017: GAZ-SYSTEM odmienia rynek gazu i wzmacnia ideę Trójmorza

12 Wrz 2017 Możliwość komentowania Krynica 2017: GAZ-SYSTEM odmienia rynek gazu i wzmacnia ideę Trójmorza została wyłączona Share 'Krynica 2017: GAZ-SYSTEM odmienia rynek gazu i wzmacnia ideę Trójmorza' on Facebook Share 'Krynica 2017: GAZ-SYSTEM odmienia rynek gazu i wzmacnia ideę Trójmorza' on Email Share 'Krynica 2017: GAZ-SYSTEM odmienia rynek gazu i wzmacnia ideę Trójmorza' on Print Friendly

Baltic Pipe, Korytarz Północ-Południe, rozbudowa Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego są projektami, które odmienią polski rynek gazu najpóźniej w 2022 r., gdy wygasa kontrakt gazowy z Gazpromem – przekonywali przedstawiciele spółki GAZ-SYSTEM podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

GAZ-SYSTEM przygotował dla polskich i zagranicznych gości Forum Ekonomicznego w Krynicy dwustrefowe stoisko. W pierwszej strefie można było zapoznać się z inwestycjami, które zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski, a w drugiej… z fotomatem, dzięki któremu każdy mogła sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z Terminalem LNG w tle.

GAZ-SYSTEM jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, gdyż jest odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Wiceprezes spółki Artur Zawartko powiedział w rozmowie z CP PAP, że GAZ-SYSTEM wzmacnia też ideę Trójmorza i według niego współpraca w tym zakresie „nabrała nowego kształtu” w ostatnich miesiącach.

Zachęcamy wszystkie kraje regionu do tego, żeby aktywnie w niej uczestniczyły, żeby były budowane interkonektory, żeby powstawały nowe punkty wejścia do systemów przesyłowych – powiedział Artur Zawartko.

Jedną z najważniejszych inwestycji w tym projekcie dla Polski i regionu będzie gazociąg Baltic Pipe. Paweł Jakubowski, dyrektor Pionu Rozwoju GAZ-SYSTEM przypomniał, że spółka jest odpowiedzialna za szereg wspólnych inwestycji z sąsiadami Polski oraz projekty interkonektorów, które mają połączyć polski system z krajami ościennymi.

W związku z tym gaz norweski będzie dostępny w całym regionie, tam, gdzie klienci będą go chcieli przesłać przez polski system, na Litwę, na Ukrainę, do Słowacji, do Czech, a później dalej – zapowiedział dyrektor Paweł Jakubowski.

GAZ-SYSTEM poinformował (5 września br.), że razem z Energinetem – operatorem duńskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego – uruchamia fazę 2. procedury Open Season 2017. W ten sposób Polacy i Duńczycy zapraszają wszystkich uczestników rynku do rejestracji i składania wiążących ofert rezerwacji przepustowości.

Zbieramy firmy zainteresowane usługą przesył – powiedział prezes GAZ-SYSTEM S.A. Tomasz Stępień. Prezes Tomasz Stępień przypomniał, że pierwszy etap procedury Open Season zakończył się powodzeniem, co oznacza, że projekt budowy połączenia z Polski do Norwegii przez Danię wszedł na tzw. szybką ścieżkę i zakłada zakończenie inwestycji w październiku 2022 r. W tym roku wygasa długoletni kontrakt na dostawy gazu z Rosji.

Żeby móc przełączyć system z gazu rosyjskiego na norweski, cała infrastruktura musi być do tego czasu gotowa – podkreślił dyrektor Paweł Jakubowski.

GAZ-SYSTEM przygotowuje się także do rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu z 5 do 7,5 mld m3, a docelowo do 10 mld m3. Wiceprezes Artur Zawartko przypomniał, że teraz są tam dwa zbiorniki i cztery regazyfikatory.

W związku z tym, że rynek stał się niesamowicie elastyczny, płynny, w tej chwili mamy już zabezpieczone wykorzystanie terminalu w stu procentach, musimy go rozbudować – powiedział Artur Zawartko. Według niego najszybciej można to zrobić poprzez dobudowanie dwóch regazyfikatorów. Spółka planuje, że już w 2021 r. terminal LNG będzie miał pojemność 7,5 mld m3.

Film „Krynica 2017: GAZ-SYSTEM odmienia rynek gazu i wzmacnia ideę Trójmorza” dostępny tutaj.

Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Wpis został opublikowany 12 Wrz 2017 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

Newsletter

Warto zobaczyć