News » Czy dyskusja o energetyce bez UE, Niemiec i sektora prywatnego…

Czy dyskusja o energetyce bez UE, Niemiec i sektora prywatnego ma sens? Blog Grzegorza Wiśniewskiego

12 Wrz 2017 Komentarze: 1 Share 'Czy dyskusja o energetyce bez UE, Niemiec i sektora prywatnego ma sens? Blog Grzegorza Wiśniewskiego' on Facebook Share 'Czy dyskusja o energetyce bez UE, Niemiec i sektora prywatnego ma sens? Blog Grzegorza Wiśniewskiego' on Email Share 'Czy dyskusja o energetyce bez UE, Niemiec i sektora prywatnego ma sens? Blog Grzegorza Wiśniewskiego' on Print Friendly

Zakończyło się Forum Ekonomiczne w Krynicy. Energetyka była jednym z ważniejszych tematów. Tradycją się stało, że o energetyce rozmawiają przedstawiciele resortu energii i spółek energetycznych, narzekając zgodnie na UE i kreśląc plany inwestycyjne. Tym razem rząd i spółki skarbu państwa wysyłali sygnały o gotowości do zmian w obecnie prowadzonej polityce energetycznej. Czy jednak nie za głęboko ugrzęźliśmy w koleinach prowadzących w zgoła innym kierunku niż idzie UE? Droga do realnej zmiany dotychczasowej narracji i polityki nie jest już obecnie ani prosta ani oczywista.

Minister Energii zapowiedział, że Elektrownia Ostrołęka będzie ostatnią nową elektrownią węglową w Polsce i że powstaną 4,5 GW w nowych blokach elektrowni jądrowych. Wiceminister energii zapewniał, że atom znajdzie środki (75 mld zł), a model finansowy wykorzystujący środki krajowe „będzie zaskakujący”. PGE poinformowała o porzuceniu pomysłu budowana w Elektrowni Dolna Odra nowego bloku węglowego i budowie bloku gazowego.

Prezes PGNiG zapowiedział, że dzięki inwestycjom w dostawy gazu i faktowi, ze gaz w UE jest tani, po 2022 r. możemy całkowicie zrezygnować z odbierania rosyjskiego gazu. Podczas Forum największy inwestor na świecie w zieloną energetykę – Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił kredytów w wysokości prawie 1 mld euro na strategiczne inwestycje w sektorze energetyki i w sektorze naukowo-badawczym oraz przeznaczył dla Grupy Energa 250 mln euro na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji energii elektrycznej w północnej i środkowej Polsce. Suma tych informacji sprowokowała red. Jakubika z portalu Biznes Alert (BA) do postawienia tezy o dokonanym w Krynicy zwrocie w polityce energetycznej Polski. Choć dewaluacja haseł politycznych i wiarygodności zapowiedzi w energetyce postępuje to faktycznie w komunikatach widać chęć wycofania się z dotychczasowej twardej węglowej narracji. Ale, jednocześnie brakuje jaśniejszej wizji co dalej, tym bardziej, że wyartykułowana opcja gazowa (niestety kosztowna) na bazie uniezależnienia się od Rosji może spotkać się po 2020 r. nieoczekiwanie z niską ceną gazu z Rosji. Tak naprawdę Polska może w pełni kontrolować tylko ceny energii z OZE.

Wśród przedstawicieli rządu i spółek toczyła się też równoległa dyskusja o elektromobilności, innowacyjności, start-upach (zasadniczo bez udziału start-upów) ale bez wchodzenia w kluczowe kwestie konieczności zmiany krajowego struktury miksu energetycznego. Samo mówione o innowacyjność w państwowych koncernach węglowych to taki sam oksymoron, takie jak „żywy trup” czy „pracowite lenistwo” (może te kąśliwe przykłady w odniesieniu do spółek, nie są w tym przypadku całkiem abstrakcyjnymi?). Modele biznesowe monopoli energetycznych nastawione są bowiem na walkę o regulacje chroniące tradycyjne zasoby wytwórcze (w Polsce regulacje tworzone są przez właściciela monopoli), utrzymanie masowego klienta i lub „efekt skali” w infrastrukturze dystrybucji energii.

Jedyną w relacjach BA z Krynicy spółką, która dostrzegła przyszłą rolę OZE były Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) – firma na wskroś państwowa, która w swojej strategii wprowadziła pewne możliwości w tym zakresie jaki i dostrzegła ograniczenia i zagrożenia obecnej (dotychczasowej) polityki. Dyrektor Andrzej Kaczmarek zarządzający Centralną Jednostką Inwestycyjną PSE wyraził nadzieję, że w końcu prosumenci okażą się policzalnym zjawiskiem i że trzeba zadać sobie pytanie czy przyszłym pokoleniom pozostawimy dotychczasową (niepasującą do OZE, systemów rozproszonych i elektromobilności) infrastrukturę wytwórczą i dystrybucyjną (idą na nią olbrzymie środki UE, pod hasłem nowych przyłączeń OZE do sieci, choć faktycznie pod dystrybucje energii z centralnej elektrowni – przy. aut.) jako koszty osierocone. Dyrektor Kaczmarek bodajże jako jedyny panelista zwrócił też uwagę że innowacje w spółkach skarbu państwa, to co najmniej duże wyzwanie z uwagi awersję managerów tych właśnie spółek do ryzyka i niewielkie szanse na sukces.

Pełen wpis na „Odnawialny” blog

fot. pixabay.com

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

Wpis został opublikowany 12 Wrz 2017 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

1 komentarz do “Czy dyskusja o energetyce bez UE, Niemiec i sektora prywatnego ma sens? Blog Grzegorza Wiśniewskiego”

  1. zgryz, 12 Wrz 2017 o 13:36

    Energetyka bez Niemiec, UE i sektora prywatnego – znakomite rozwiązanie. Natychmiast zostałby odcięty strumień dotacji do OZE, takoż i sektor prywatny, najsprawniejszy w wyciąganiu łap po państwowe dotacje i niechętny do ponoszenia ryzyka innowacji przestałby by obciążać wysokosprawną energetykę wielkoskalową. Jeden blok 1000 MW zamiast 500 wiatraczków po 2 MW, to jeden fundament, jedno pozwolenie budowlane, jeden projekt, jedno miejsce poświęcone na zniszczenie krajobrazu, może nawet jedna łapówka, zamiast tego samego x 500. Wzorowym przykładem jest Francja i jej 58 reaktorów atomowych zapewniających temu krajowi stabilny prąd tak tani, że opłaca się nim ogrzewać i napędzać TGV.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć