E-mobility » Wiceminister Kurtyka: Innowacje w energetyce są kluczem do…

Wiceminister Kurtyka: Innowacje w energetyce są kluczem do rozwoju polskiej gospodarki

21 Kwi 2017 Możliwość komentowania Wiceminister Kurtyka: Innowacje w energetyce są kluczem do rozwoju polskiej gospodarki została wyłączona Share 'Wiceminister Kurtyka: Innowacje w energetyce są kluczem do rozwoju polskiej gospodarki' on Facebook Share 'Wiceminister Kurtyka: Innowacje w energetyce są kluczem do rozwoju polskiej gospodarki' on Email Share 'Wiceminister Kurtyka: Innowacje w energetyce są kluczem do rozwoju polskiej gospodarki' on Print Friendly

20170420-MMK220 kwietnia 2017 r. wiceminister energii Michał Kurtyka przebywał z wizytą w Trójmieście. W Gdyni wziął udział w konferencji „INNOeCAR”, podczas której powołany został klaster e-mobility na Pomorzu. Z kolei w Gdańsku odwiedził rafinerię Lotosu.

W trakcie konferencji „INNOeCAR” minister podkreślał rolę jaką mogą odegrać lokalne inicjatywy w realizacji planów ME dotyczących rozwoju transportu elektrycznego. – Kraków, Jaworzno a teraz Gdynia – kolejne projekty i działania przyczyniają się do upowszechniania elektromobilności. Cieszę się, że nasze działania budzą coraz większe zainteresowanie samorządów, odbiorców i lokalnego biznesu – powiedział. – Sposób w jak rynek odpowiada na naszą inicjatywę pokazuje, że współpraca administracji, nauki i biznesu ma sens – dodał.

Zaznaczył, że polityka gospodarcza państwa powinna wyznaczać kierunki rozwoju i tworzyć przedsiębiorcom warunki do funkcjonowania. –Tak działamy jeśli chodzi o elektromobilność. Dlatego też ten projekt ma potencjał do tego, aby być jednym z kół zamachowych rozwoju innowacji w gospodarce – ocenił.

W trakcie wizyty na Pomorzu podsekretarz stanu w ME odwiedził także rafinerię Lotosu w Gdańsku. – To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie, wyposażony w zaawansowane technologicznie instalacje rafineryjne – ocenił wiceminister. Podkreślał także rolę jaką w rozwoju innowacji mogą mieć duże inwestycje infrastrukturalne w sektorze energii – Dostrzegamy ten potencjał i dokładamy starań, aby tworzyć warunki do tego, aby takie projekty mogły być realizowane z korzyścią dla rozwoju gospodarczego kraju – mówił.

Aktualnie LOTOS jest w trakcie realizacji projektu EFRA (efektywna rafinacja), wartego 2,3 mld zł i polegającego na budowie kolejnych nowoczesnych instalacji służących pogłębionemu przerobowi ropy. Po zakończeniu projektu, który jest planowany na 2018 r. spółka będzie w stanie dostarczyć polskiej gospodarce dodatkowe 900 tys. ton paliw płynnych.

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 21 Kwi 2017 w następujących kategoriach: E-mobility, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć