Emisje, CO2 » MŚ: rozmowy w PE dotyczące polityki klimatycznej UE

MŚ: rozmowy w PE dotyczące polityki klimatycznej UE

16 Lut 2017 Możliwość komentowania MŚ: rozmowy w PE dotyczące polityki klimatycznej UE została wyłączona Share 'MŚ: rozmowy w PE dotyczące polityki klimatycznej UE' on Facebook Share 'MŚ: rozmowy w PE dotyczące polityki klimatycznej UE' on Email Share 'MŚ: rozmowy w PE dotyczące polityki klimatycznej UE' on Print Friendly

Kierownictwo MŚ pod przewodnictwem prof. Jana Szyszko spotkało się dziś z grupą polskich europosłów w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Tematem rozmów były m.in. polityka klimatyczna, organizacja COP24 oraz reforma europejskiego system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS).

Zasada jednomyślności

Podczas spotkania prof. Szyszko podkreślił, że unijne decyzje w sprawach energetyki i klimatu, które mają wpływ na bezpieczeństwo energetyczne państw, powinny być podejmowane jednomyślnie, a nie w procedurze głosowania większościowego.

Zapisy Porozumienia Paryskiego, mówią o zmniejszaniu CO2 jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie, ale z poszanowaniem specyfiki poszczególnych gospodarek – zaznaczył.

W opinii ministra Szyszko skuteczne przeciwdziałanie zmianom klimatu leży w interesie Polski. Jednak aby to osiągnąć, działania na rzecz ochrony klimatu muszą być realizowane przez wszystkie państwa.

Wysiłki te muszą być dostosowane do możliwości poszczególnych krajów, zapewniając równowagę zobowiązań pomiędzy państwami, będącymi w różnej kondycji i na różnych etapach rozwoju, ale też w równym stopniu narażonymi na negatywne skutki zmian klimatu – powiedział.

Porozumienie paryskie będzie realizowane z poszanowaniem specyfiki polskiej gospodarki opartej na węglu – dodał.

Polska gospodarzem COP24 w 2018 r.

Tematem rozmów była także organizacja w Polsce w grudniu 2018 r. szczytu klimatycznego ONZ – COP24. Minister Szyszko podkreślił, że bycie gospodarzem tego najważniejszego globalnego forum poświęconego światowej polityce klimatycznej to dla naszego kraju wyróżnienie i sukces.

Dla Polski polityka klimatyczna jest bardzo ważna. Doskonałym przykładem naszego zaangażowania w tym obszarze jest m.in. realizacja zobowiązań wynikających z Protokołu z Kioto. Polska zredukowała swoją emisję CO2 o 32% względem wymaganych 6% przy jednoczesnym wzroście gospodarczym – zaznaczył prof. Jan Szyszko.

Konferencja w 2018 r. będzie bardzo istotna, ponieważ wyznaczy konkretne kierunki realizacji porozumienia paryskiego, które zacznie obowiązywać od 2020 r. Podczas konferencji COP24 będziemy chcieli pokazać innym państwom, jak doprowadzić do neutralności klimatycznej poprzez pochłanianie CO2 przez glebę i lasy – dodał minister.

Głosowanie w sprawie EU ETS

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyło się dziś także głosowanie w sprawie zmian w Europejskim Systemie Handlu Uprawnieniami do Emisji – EU ETS. Dzięki zaangażowaniu polskich europosłów udało się przeforsować poprawki korzystne dla Polski. Polska, już od dłuższego czasu, opowiada się przeciwko propozycji wzmocnienia systemu EU ETS. Zmiany te mogą bowiem prowadzić do wzrostu cen uprawnień do emisji, a przez to do wyższych kosztów funkcjonowania polskiego przemysłu.

– Europa nie może zapomnieć o porozumieniu paryskim i powinna działać w jego duchu – komentuje prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Wpis został opublikowany 16 Lut 2017 w następujących kategoriach: Emisje, CO2, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partner działu

"Nowa Energia" wspiera

Newsletter

Warto zobaczyć