Polecamy » Projekty jądrowe w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej.…

Projekty jądrowe w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Stan i perspektywy

24 Cze 2015 Możliwość komentowania Projekty jądrowe w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Stan i perspektywy została wyłączona Share 'Projekty jądrowe w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Stan i perspektywy' on Facebook Share 'Projekty jądrowe w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Stan i perspektywy' on Email Share 'Projekty jądrowe w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Stan i perspektywy' on Print Friendly
Energetyka jądrowa odgrywa istotną rolę w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Elektrownie atomowe zajmują ważne miejsce w produkcji energii elektrycznej, zwłaszcza w tych państwach, które mają bardzo niewielkie krajowe złoża surowców energetycznych (Słowacja i Węgry). Nieco mniejszą rolę pełnią w krajach, które dysponują zasobami własnego węgla lub gazu (np. Czechy, Bułgaria, Rumunia). Bez względu na to, rządy wszystkich tych państw są zainteresowane zwiększaniem udziału energetyki jądrowej w krajowej strukturze produkcji i konsumpcji energii.
W regionie trwają prace nad szeregiem projektów jądrowych. Dotyczą one zarówno modernizacji istniejących elektrowni, przygotowań do realizacji nowych projektów, jak i budowy nowych reaktorów. Najdalej posunięte są prace na Słowacji, gdzie kończona jest budowa dwóch bloków jądrowych w Mochovcach. Rząd w Bratysławie rozważa ponadto budowę jednego bądź dwóch kolejnych bloków jądrowych w Jaslovskich Bohunicach. Na Węgrzech przygotowywana jest budowa nowych bloków w elektrowni Paks, w Rumunii – budowa nowych bloków elektrowni Cernavodă, a w Bułgarii nowego bloku Kozłoduj. W Czechach planowane jest rozpisanie przetargu na budowę nowych bloków jądrowych w Temelínie i Dukovanach.
Raport został przygotowany pod redakcją Mateusza Gniazdowskiego.

Załącznik Wielkość
Całość opracowania w formacie PDF 1.54 MB
Opracowanie: Tomasz Dąborowski, Jakub Groszkowski, Andrzej Sadecki, Marta Szpala, Ośrodek Studiów Wschodnich, www.osw.waw.pl
Wpis został opublikowany 24 Cze 2015 w następujących kategoriach: Polecamy. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć