Energia w domu » Bottrop – eksportowy model inteligentnego miasta

Bottrop – eksportowy model inteligentnego miasta

18 Cze 2015 Komentarze: 1 Share 'Bottrop – eksportowy model inteligentnego miasta' on Facebook Share 'Bottrop – eksportowy model inteligentnego miasta' on Email Share 'Bottrop – eksportowy model inteligentnego miasta' on Print Friendly
RWE Präsidialraum-Projekt

RWE Präsidialraum-Projekt

W ramach inicjatywy „Innowacyjne Miasto w Zagłębiu Ruhry”, przy współudziale RWE, powstał modelowy projekt smart city, możliwy do wykorzystania w celu rewitalizacji miast i regionów poprzemysłowych.

Wizytówką Bottrop jest Dom Przyszłości RWE – typowy dom z lat 60’, który dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań energooszczędnych, stał się modelowym budynkiem plusenergetycznym.

Obecnie ponad 50% światowej populacji mieszka w miastach, a według prognoz do 2050 r. liczba ta może wzrosnąć do 70%. Równocześnie ośrodki miejskie odpowiadają za 75% globalnego zużycia energii. W związku z tym pojawia się w nich coraz więcej nowoczesnych technologii, które poprawiają jakość życia mieszkańców i zmniejszają negatywny wpływ aglomeracji na środowisko naturalne.

Ogólnoświatowy trend transformacji miast w kierunku smart widoczny jest również w Polsce. Potwierdza to raport „Miasta uczące się” zaprezentowany 29 maja podczas dorocznej konferencji Europolis, poświęconej tematyce smart cities organizowanej przez Fundację Schumana w partnerstwie z RWE Polska. W opracowaniu po raz pierwszy w historii sklasyfikowano 66 polskich miast wybijających się pod względem rozwoju kapitału ludzkiego i społecznego, infrastruktury, czy łatwości prowadzenia biznesu. Polskie miasta są na etapie poszukiwań własnego modelu transformacji, łączącej inteligentne wykorzystanie nowoczesnych technologii z bezpośrednią aktywnością mieszkańców. RWE wspiera takie działania i dzieli się swoim międzynarodowym doświadczeniem na tym polu.

Przykładem zaangażowania RWE w temacie inteligentnych miast przyszłości jest jej udział w projekcie „Miasto Innowacji w Zagłębiu Ruhry”, który doprowadził do przekształcenia położonego w zachodniej części Niemiec miasta Bottrop w inteligentny organizm miejski.

Bottrop jest miastem, w którym historycznie dominował przemysł i górnictwo – zarówno w wymiarze ekonomicznym jak i kulturowym. Zmiany gospodarcze spowodowane globalizacją, w połączeniu z zaostrzającymi się wymogami polityki środowiskowej, skłoniły miasta w całej metropolii Ruhry do poszukiwań nowych sposobów na przyciągnięcie inwestycji. W tym celu, w 2010 r., powstała Grupa Inicjatywna, czyli konsorcjum  skupiające ponad 70 wiodących spółek z tego regionu, w tym RWE. W ramach projektu „Miasto Innowacji w Zagłębiu Ruhry” konsorcjum wyłoniło Bottrop, jako miasto pilotażowe, w którym zrealizowany zostanie projekt kompleksowego rozwoju obszarów miejskich. Od 2010 r., Bottrop, poprzez aktywne partnerstwa publiczno-prywatne oraz zaangażowanie społeczności lokalnej, zmieniło się w żywe laboratorium, inicjując ponad 200 projektów skoncentrowanych na przyjaznej klimatowi rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Obecnie miasto stanowi model, według którego zmodernizowany może zostać nie tylko region Zagłębia Ruhry, ale także inne miasta przemysłowe na świecie.

W ramach projektu, który koncentruje się na pięciu obszarach działania: mieszkanie, praca, energia, mobilność, miasto, RWE, zrealizowała inicjatywę „Dom Przyszłości RWE”, który stał się wizytówką Bottrop. Ma on na celu pokazanie, że kilkudziesięcioletnie domy, które stanowią ¾ budynków mieszkalnych w Niemczech i zużywają zbyt duże ilości energii, mogą zostać z powodzeniem zmodernizowane tak aby produkowały więcej energii niż są w stanie zużyć. „Dom Przyszłości RWE” to pozornie przeciętny dom jednorodzinny z lat 60., który dzięki wykorzystaniu inteligentnych rozwiązań oferowanych m.in. przez RWE, stał się wzorcowym budynkiem plusenergetycznym, który w 99% jest niezależny energetycznie.

Przy modernizacji budynku wykorzystano m.in dostarczane przez RWE systemy wspomagające energooszczędność. Pierwszy z nich RWE SmartHome umożliwia m.in. bieżące sterowanie urządzeniami elektrycznymi i ogrzewaniem domu a także monitoring wykorzystania energii fotowoltaicznej. Pomaga zwiększyć efektywność energetyczną oraz zmniejszyć emisję CO2. Wszystko to dzięki powiązaniu fotowoltaiki z systemem magazynowania energii oraz inteligentnemu wykorzystaniu zasobów. Kolejnym zastosowanym rozwiązaniem jest RWE Home Power Solar – inteligentny system magazynowania energii, oparty na wysokowydajnych akumulatorach RWE Storage compact oraz RWE Storage vario, który można zintegrować z każdą powszechnie stosowaną instalacją fotowoltaiczną. Dzięki nowej funkcji systemu RWE SmartHome Power Control Solar wykorzystującej cyfrowe liczniki, można w prosty sposób przeanalizować własne zachowania pod kątem zużycia energii elektrycznej oraz zidentyfikować najbardziej energochłonne urządzenia. W ten sposób możliwa jest także kontrola parametrów ogrzewania budynku. Przykładowo, RWE SmartHome Power Control Solar można zaprogramować w taki sposób, żeby przy wystarczającej ilości energii wytwarzanej z instalacji fotowoltaicznej, automatycznie – przy użyciu przełącznika – włączyły się urządzenia elektryczne, np. pralka i suszarka.

Przygotowanie domu do najwyższych standardów energooszczędności objęło całą gamę działań od przebudowy piwnicy, izolacji ścian zewnętrznych i dachu, wstawienia okien z potrójnymi szybami, poprzez wymianę całej instalacji elektrycznej i zastosowanie sterowanego systemu wentylacyjnego. Energia słoneczna wygenerowana przez panele PV jest przechowywana w baterii znajdującej się w piwnicy do późniejszego wykorzystania, a pompa ciepła ogrzewa dom zimą i chłodzi go latem. Termostaty, czujniki ruchu i czujniki do drzwi i okien zapewniają, że ani jedna kilowatogodzina nie zostanie zmarnowana. Przełączniki, oświetlenie, rolety i ogrzewanie mogą być również aktywowane zdalnie przez smartfon. Dom Przyszłości RWE został także wyposażony w stację ładowania samochodu elektrycznego RWE

Poniżej kilka wniosków płynących z projektu „Miasto Innowacji w Zagłębiu Ruhry”. Po pierwsze, aktywny udział podmiotów publicznych i prywatnych, w tym firmy RWE, ma istotne znaczenie dla połączenia zasobów, znalezienia synergii, ale także osiągnięcia akceptacji społecznej. Po drugie, przy tego typu projektach kluczowe jest aktywne uczestnictwo w nim społeczności lokalnej. Wreszcie, niezbędne okazuje się także zaangażowanie partnerów prywatnych oraz instytucji naukowych. Dzięki inicjatywie „Miasto Innowacji w Zagłębiu Ruhry” RWE ma możliwość zaoferowania Klientom nowych funkcjonalności i usług holistycznych. Udało się także stworzyć uniwersalny model modernizacji miasta w kierunku smart, możliwy do zastosowania w miastach na całym świecie.

Zachęcamy do zapoznania się z załączonym Case Study – „Bottrop jako modelowe miasto innowacyjne w Zagłębiu Ruhry oraz Dom Przyszłości RWE jako przykład zaangażowania prywatnego przedsiębiorstwa w rozwój inteligentnych miast.”

Źródło: RWE Polska

Wpis został opublikowany 18 Cze 2015 w następujących kategoriach: Energia w domu, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

1 komentarz do “Bottrop – eksportowy model inteligentnego miasta”

  1. Solar PanelsSolar Panel InstallationSolar PanelsSolar Panel InstallersSolar PanelsSolar PanelsSolar Panels UkSolar Pv InstallersSolar Panel InstallationsSolar InstallersInstallation of Solar PanelsSolar Panel InstallerSolar Panels for Your HomeHome Solar, 27 Cze 2015 o 13:36

    Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and
    in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account yolur
    blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you
    access consistently quickly.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć