Energia w domu » Eksperci: dzięki termomodernizacji nawet 4-krotnie można…

Eksperci: dzięki termomodernizacji nawet 4-krotnie można obniżyć zużycie energii

26 maja 2015 Możliwość komentowania Eksperci: dzięki termomodernizacji nawet 4-krotnie można obniżyć zużycie energii została wyłączona Share 'Eksperci: dzięki termomodernizacji nawet 4-krotnie można obniżyć zużycie energii' on Facebook Share 'Eksperci: dzięki termomodernizacji nawet 4-krotnie można obniżyć zużycie energii' on Email Share 'Eksperci: dzięki termomodernizacji nawet 4-krotnie można obniżyć zużycie energii' on Print Friendly

Nawet czterokrotne ograniczenie zapotrzebowania na energię użytkową – to efekt, jaki przynosi termomodernizacja domu jednorodzinnego – wynika z analizy zaprezentowanej przez ekspertów Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Według obliczeń Krajowej Agencji Poszanowania Energii modelowy budynek jednorodzinny, w którym do ogrzania pozostaje blisko 200 m2 potrzebuje 221,3 kWh rocznie na ogrzanie każdego m2. Zdaniem specjalistów po przeprowadzeniu jego termomodernizacji zużycie energii zostałoby ograniczone ponad czterokrotnie – do 50,8 kWh. Obejmowałoby ono m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych standardowym materiałem izolacyjnym o grubości 25 cm, dodatkowe ocieplenie stropodachu lub dachu standardowym materiałem izolacyjnym o grubości 30 cm, a także zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła o sprawności maksymalnej 80%. Jak podkreślają eksperci średnie koszty termomodernizacji dla 50% powierzchni używkowej domów jednorodzinnych do 2050 r. wyniosłyby około 5 mld zł rocznie.

Co ważne, niska efektywność energetyczna budynków jest jednym z głównych powodów złego stanu powietrza w Polsce, które od lat należy do jednego z najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej. Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, w latach 2009-2012 główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza była tzw. niska emisja, pochodząca z domowych pieców i lokalnych kotłowni węglowych. W opinii specjalistów to właśnie termomodernizacja budynków jedno- i wielorodzinnych jest jedną z szans na zmianę tego stanu rzeczy.

Niski poziom efektywności energetycznej domów jednorodzinnych jest w głównej mierze odpowiedzialny za katastrofalny stan powietrza w Polsce. Ponadto wieloletnie zaniedbania w tym obszarze doprowadziły do sytuacji, w której koszty kompleksowych działań termomodernizacyjnych stały się bardzo wysokie. Mimo to, biorąc pod uwagę negatywne skutki środowiskowe i zdrowotne, jakie każdego dnia ponosi społeczeństwo, podniesienie efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych powinno stać się jednym priorytetów polskiej administracji na poziomie rządowym i samorządowym – mówi Henryk Kwapisz z Saint-Gobain.

Analiza przygotowana przez ekspertów Krajowej Agencji Poszanowania Energii dostępna jest tutaj.

Źródło: SAINT-GOBAIN

Wpis został opublikowany 26 maja 2015 w następujących kategoriach: Energia w domu, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć