Energia w domu » Efektywność energetyczna w budownictwie, a indywidualne…

Efektywność energetyczna w budownictwie, a indywidualne opomiarowanie

10 Mar 2015 komentarze 4 Share 'Efektywność energetyczna w budownictwie, a indywidualne opomiarowanie' on Facebook Share 'Efektywność energetyczna w budownictwie, a indywidualne opomiarowanie' on Email Share 'Efektywność energetyczna w budownictwie, a indywidualne opomiarowanie' on Print Friendly

Płać za to, co zużywasz

Wprowadzenie indywidualnych rozliczeń kosztów pozwoliłoby na bezinwestycyjną redukcję kosztów ogrzewania budynków i emisji CO2 w budownictwie, bez szeroko zakrojonej termomodernizacji, obciążeń dla budżetu państwa oraz konsumentów.

O korzyściach płynących z instalacji podzielników ciepła dyskutowali z przedstawicielami mediów inwestorzy (RSM Ursus), liderzy rynku rozliczania kosztów zużycia ciepła (Ista Polska) i przedstawiciele Ambasady Niemiec w Warszawie – uczestnicy poniedziałkowego śniadania prasowego, które odbyło się w siedzibie Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie.

W Polsce zużywa się 2-3 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej niż w krajach Europy Zachodniej. Jak pokazują „dobre praktyki” w tym zakresie, we wszystkich opomiarowanych budynkach starego zasobu, nawet w przypadku braku zastosowania innych instrumentów efektywności energetycznej, zużycie energii spada o minimum o 10%. Dzieje się tak dlatego, że stosowanie podzielników ciepła i systemu indywidualnych rozliczeń skłania użytkowników do świadomego myślenia o zużyciu ciepła i przewidywania wysokości rachunków. Na podstawie danych uzyskanych od warszawskiej spółdzielni RSM Ursus, która od 2010 r. instaluje podzielniki ciepła w swoich zasobach mieszkaniowych, widać, że zużycie ciepła znacząco spada.

– Instalacją podzielników ciepła objęliśmy 146 budynków i tym samym 6789 mieszkań należących do zasobów spółdzielni. Efekty są niekwestionowalne: 90% uczestników projektu zanotowało znaczące oszczędności zużycia ciepła, średnio na poziomie ok. 15%, a rachunki za energię cieplną spadły średniorocznie o 625 zł na mieszkanie. Jednocześnie, dzięki przeprowadzonym akcjom edukacyjnym, wśród mieszkańców nastąpiła większa świadomość w racjonalnym korzystaniu z ciepła, wody i innych mediów – mówi prezes RSM Ursus Robert Gorzycki.

Potencjał dla oszczędności warunkowany jest realizacją postanowień Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej, w szczególności implementacją art. 9-13 Dyrektywy. Jednym z istotniejszych celów Dyrektywy jest umożliwienie odbiorcom końcowym energii cieplnej rozliczania się w oparciu o rzeczywiste zużycie ciepła. Wg danych firmy Ista Polska, systemem indywidualnego opomiarowania, objętych jest już w Polsce ponad 3,5 mln mieszkań, co przyczynia się do redukcji emisji na poziomie prawie 3 mln ton CO2 rocznie. To mniej więcej 1/10 rocznych emisji CO2 największej polskiej elektrowni w Bełchatowie.

Jak wyjaśnia Tomasz Bazga, prezes zarządu firmy Ista Polska Sp. z o.o., oferującej usługi monitorowania kosztów zużycia ciepła – (…) aby system indywidualnego opomiarowania mógł prawidłowo funkcjonować, niezbędne są m. in.: edukacja konsumenta energii w zakresie przedstawienia zasad działania indywidualnego opomiarowania mediów, doprowadzenie instalacji c.o. do pełnej sprawności, zainstalowanie termostatów, dających lokatorom możliwość regulacji dopływu ciepła do grzejników, opomiarowanie budynku przez zainstalowanie ciepłomierzy, wodomierzy, podzielników kosztów ogrzewania.

Kolejne wydarzenie dedykowane tematyce efektywności energetycznej i nowym technologiom – w tym podzielnikom kosztów ciepła, zaplanowano na 30 marca – Ogólnopolski Kongres Smart: Inteligetne Miasta.

Szczegóły: www.inteligentne-miasta.eu/program/

Wpis został opublikowany 10 Mar 2015 w następujących kategoriach: Energia w domu, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

4 komentarze do “Efektywność energetyczna w budownictwie, a indywidualne opomiarowanie”

 1. jsutn, 19 Mar 2015 o 14:32

  jak dla mnie podzielniki mają sens. Sami mamy poinstalowane podzielniki Ista i jak narazie jestem zadowolony, bo przynajmniej jasno i wyraznie wiem za co płacone.

 2. mhshs, 24 Mar 2015 o 14:44

  no wlasnie edukacja kosnumenta. ja mam wrażenie, że wiekszosc moich sąsiadów to bladego pojęcia nie ma.

 3. klontr, 8 Kwi 2015 o 12:57

  za mało ludzi wie cokolwiek na ten temat i sie zwyczajnie boi. a nie mądrze grzeją jak leci, chłodzą a potem zdziwko

 4. lotny, 8 Kwi 2015 o 17:34

  a itak wiekszosc pomysli ze podzielniki to jakies najwieksze zło. Wystarczy umiejetnie i swiadomie korzystać z ciepła.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć