Wydarzenia - relacje » Polska wieje dobrą energią – 15 czerwca, Światowy Dzień Wiatru

Polska wieje dobrą energią – 15 czerwca, Światowy Dzień Wiatru

17 cze 2013 Możliwość komentowania Polska wieje dobrą energią – 15 czerwca, Światowy Dzień Wiatru została wyłączona Share 'Polska wieje dobrą energią – 15 czerwca, Światowy Dzień Wiatru' on Facebook Share 'Polska wieje dobrą energią – 15 czerwca, Światowy Dzień Wiatru' on Email Share 'Polska wieje dobrą energią – 15 czerwca, Światowy Dzień Wiatru' on Print Friendly

Kolorowe wiatraczki, 6-metrowa „miniatura” turbiny wiatrowej, upominki dla najmłodszych oraz edukacyjne infografiki. Takie atrakcje czekały na spacerujących Warszawiaków 15 czerwca w sobotę w Parku Skaryszewskim, w którym odbyły się obchody Światowego Dnia Wiatru. Organizatorem akcji było Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW), które zwraca uwagę na potrzebę rozwoju tego odnawialnego źródła w Polsce.

Światowy Dzień Wiatru obchodzony jest w Polsce po raz siódmy. Dzisiejsze święto jest znakomitą okazją, aby porozmawiać o energetycznej przyszłości naszego kraju, a także oddać głos samym… wiatrakom, które są tematem wyjątkowo medialnym i budzącym emocje. Dlatego PSEW rozpoczyna tego dnia ogólnopolską akcję „Lato z wiatrakami”, w której zachęca do zapoznania się z tematyką energetyki wiatrowej i wyrabiania własnej opinii. Wielu z nas wyjedzie na wakacje w rejony, gdzie farmy napędzane wiatrem już na trwale wpisane są w krajobraz. Podczas takich wycieczek warto odwiedzać elektrownie wiatrowe i „na własne uszy” sprawdzić, jaki jest hałas w pobliżu turbiny. Możemy też obserwować cień rzucany przez łopatę i przekonać się, jak wiatrak oddziałuje na krajobraz i przyrodę, w tym na ptaki.

Park wiatrowy w Warszawie

W ramach obchodów Światowego Dnia Wiatru w wielu miejscach Polski będzie można odwiedzić pracujące parki wiatrowe. W tym roku organizator akcji, czyli Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, zdecydował, że „dobry wiatr” powinien pojawić się również w stolicy. W warszawskim Parku Skaryszewskim wolontariusze rozdali ciekawe infografiki przedstawiające tematykę energii wiatrowej oraz 600 kolorowych wiatraczków. Cała akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród dzieci.

Warto przypomnieć, że elektrownie wiatrowe w całym kraju produkują rocznie niewiele, bo prawie 5 TWh energii (dla porównania sama Warszawa zużywa w ciągu 12 miesięcy około 6 TWh energii), a tylko jedna elektrownia wiatrowa o mocy 2 MWh pokrywa roczne zużycie prądu przez ponad 1300 gospodarstw domowych. Warto podkreślić, że nowoczesna turbina wytwarza 80 razy więcej prądu niż potrzeba do jej budowy i funkcjonowania przez wszystkie lata pracy.

Nasz kraj jest dopiero na początku „wietrznej” drogi, dziś tylko około 3 procent zużywanej energii pochodzi z wiatru. Analizy renomowanych firm doradczych pokazują, że odnawialne źródła energii mogą stać się kołem napędowym całej gospodarki. W dodatku, według raportu Ernst & Young, Polska ma jedne z najlepszych warunków do rozwoju energetyki wiatrowej w Europie (10 miejsce)[1]. Posiadamy ogromny potencjał nie tylko w wietrze na lądzie, ale także znakomite warunki do budowy farm na morzu. Mimo że żaden morski wiatrak jeszcze nie stoi, to nasze państwo już staje się zapleczem produkcyjnym dla tego sektora. Mamy kilka fabryk produkujących łopaty do turbin, a stocznie z powodzeniem weszły w budowę jednostek pomocniczych dla branży offshore. Bardzo ważne jest to, że energetyka rozproszona to zysk dla całego społeczeństwa i tysiące miejsc pracy. Turbiny wiatrowe stoją na terenie setek gmin i każda z nich odnosi z tego tytułu korzyści finansowe.

Światowy Dzień Wiatru

Światowy Dzień Wiatru został zainaugurowany w 2007 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA). W ramach obchodów święta wiatru organizowane są happeningi, wystawy, konferencje i dni otwarte na farmach wiatrowych w ponad 70 krajach na całym świecie. Według wyliczeń EWEA, do końca 2012 r. łączna moc w energetyce wiatrowej osiągnęła ok. 280 GW. Szacuje się, że w 2013 r. powstanie kolejnych 50 GW. Niekwestionowanym liderem, zarówno pod względem nowych instalowanych turbin, jak i zainstalowanej mocy, są Chiny. W Polsce pracują 743 instalacje o łącznej mocy 2645 MW.

Więcej informacji o Światowym Dniu Wiatru na stronie internetowej www.psew.pl oraz www.dzienwiatru.eu, na której znajdują się interesujące infografiki, a wkrótce również zdjęcia z sobotnich obchodów w Warszawie. Zachęcamy do ich pobierania i publikowania.


[1] „Wpływ energetyki wiatrowej na wzrost gospodarczy w Polsce”, Ernst&Young, marzec 2012.

Źródło: PSEW

Wpis został opublikowany 17 cze 2013 w następujących kategoriach: Wydarzenia - relacje. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć