Wydarzenia - relacje » Podsumowanie seminarium „System białych certyfikatów w Polsce w…

Podsumowanie seminarium „System białych certyfikatów w Polsce w kontekście doświadczeń australijskich”

25 Paź 2012 Możliwość komentowania Podsumowanie seminarium „System białych certyfikatów w Polsce w kontekście doświadczeń australijskich” została wyłączona Share 'Podsumowanie seminarium „System białych certyfikatów w Polsce w kontekście doświadczeń australijskich”' on Facebook Share 'Podsumowanie seminarium „System białych certyfikatów w Polsce w kontekście doświadczeń australijskich”' on Email Share 'Podsumowanie seminarium „System białych certyfikatów w Polsce w kontekście doświadczeń australijskich”' on Print Friendly

23 października br. odbyło się seminarium poświęcone mechanizmowi wsparcia efektywności energetycznej, tj. systemowi białych certyfikatów. Miało ono na celu przedstawienie doświadczeń i dobrych praktyk wdrażania systemu w Australii w odniesieniu do wyzwań stojących przed Polską. Spotkanie zorganizowane zostało przez Instytut na rzecz Ekorozwoju ze współpracy z Konsulatem Rzeczypospolitej Polskiej w Australii Południowej oraz australijskimi firmami Embertec i Green Made Easy.

System białych certyfikatów został wprowadzony do prawa polskiego wraz z ustawą o efektywności energetycznej w dniu 15 kwietnia 2011 r. Ma być najważniejszym instrumentem realizacji 9% celów poprawy efektywności energetycznej w perspektywie 2016 r. (zgodnie z implementacją dyrektywy 2006/32/WE). Mimo dużych oczekiwań stawianych mechanizmowi Białych Certyfikatów, nie został on dotychczas w pełni wdrożony i nie funkcjonuje na rynku. W przededniu jego wejścia w życie pojawia się szereg pytań dotyczących ram i efektywności jego funkcjonowania. – Korzystne efekty realizacji systemu białych certyfikatów w Australii mogą być dla nas pewnego rodzaju przesłanką, że prawidłowo funkcjonujący mechanizm jest szansą nie tylko w zakresie oszczędności energii i redukcji emisji gazów cieplarnianych, ale również dla rozwoju lokalnych przedsiębiorstw, a co za tym idzie, wzrostu zatrudnienia – mówi dr Andrzej Kassenberg, prezes Instytut na rzecz Ekorozwoju.

System białych certyfikatów w Australii funkcjonuje od 2009 r. i jest realizowany w nieco odmienny sposób przez poszczególne Rządy Stanowe. Najlepsze efekty zostały osiągnięte w Stanie Wiktoria, gdzie w realizację programu czynnie zaangażowanych jest ponad 200 firm typu ESCO (m.in. Embertec i Green Made Easy). Od początku realizacji programu poprawy efektywności energetycznej w stanie Wiktoria (VEET) zaoszczędzono ponad 1,23 Mtoe energii, jak również uniknięto ponad 14,3 Mt emisji gazów cieplarnianych. Działania, które przyczyniły się do największych oszczędności to wymiana oświetlenia na energooszczędne i instalacje urządzeń kontroli stand-by w gospodarstwach domowych.

Mimo odmiennych warunków klimatycznych, systemy energetyczne Polski i Australii mają wiele wspólnych punktów odniesienia. Najważniejszym z nich jest wysoki stopień wykorzystania węgla na potrzeby energetyczne, a co za tym idzie wyzwania związane z rozwojem gospodarki niskoemisyjnej – mówi Gosia Hill, honorowa konsul RP w Australii Południowej. Zarówno w Australii, jak i w Polsce efektywność energetyczna będzie ważnym elementem realizacji polityki energetyczno-klimatycznej. Mimo iż systemy białych certyfikatów w obydwu krajach nie są identyczne, to można znaleźć wiele punktów wspólnych i skorzystać z doświadczeń oraz sukcesów Australii we wdrażaniu polityki poprawy efektywności energetycznej.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami z konferencji.

Video-konferencja – Rod Woolley, ekspert Rządu Stanowego Wiktorii

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=1eKwMWLSdrM

Prezentacje z seminarium:

1. David Levine, Ekspert Embertec – prezentacja w pliku PDF

2. Josephine O’Toole, Ekspert Green Made Easy – prezentacja w pliku PDF

3. Daria Kulczycka, Ekspert PKPP Lewiatan – prezentacja w pliku PDF

Źródło: ChronmyKlimat.pl

Wpis został opublikowany 25 Paź 2012 w następujących kategoriach: Wydarzenia - relacje. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć