Wydarzenia - relacje » Jubileuszowa, 25-edycja targów energetycznych ENERGETAB 2012 znów rekordowa

Jubileuszowa, 25-edycja targów energetycznych ENERGETAB 2012 znów rekordowa

17 wrz 2012 Możliwość komentowania Jubileuszowa, 25-edycja targów energetycznych ENERGETAB 2012 znów rekordowa została wyłączona Share 'Jubileuszowa, 25-edycja targów energetycznych ENERGETAB 2012 znów rekordowa' on Facebook Share 'Jubileuszowa, 25-edycja targów energetycznych ENERGETAB 2012 znów rekordowa' on Email Share 'Jubileuszowa, 25-edycja targów energetycznych ENERGETAB 2012 znów rekordowa' on Print Friendly

Zakończyły się 25. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB. Jubileuszowa edycja targów zgromadziła rekordową liczbę 713 wystawców. Bardzo duże było też zainteresowanie targami ze strony zwiedzających, którzy tłumnie odwiedzali stoiska zajmujące ponad 30 tys. m2 powierzchni ekspozycyjnej.

ENERGETAB 2012 to największe w Polsce targi w branży elektroenergetycznej,  na których wystawcy z kilkunastu krajów Europy, Azji i Ameryki Północnej zaprezentowali najnowocześniejsze maszyny, urządzenia, aparaty i materiały służące zwiększeniu niezawodności przesyłania energii elektrycznej oraz podniesieniu efektywności jej wytwarzania i użytkowania. Większość międzynarodowych koncernów dostarczających swoje produkty do krajowej energetyki była obecna w Bielsku.

Gama prezentowanych urządzeń i aparatów była bardzo szeroka: od stacji transformatorowych, rozdzielnic, wyłączników po aparaty i systemy nadzoru, pomiarów i zabezpieczeń, maszty oświetleniowe i oprawy, kable i przewody, agregaty prądotwórcze i urządzenia UPS czy pojazdy specjalistyczne dla energetyki oraz wiele innych wyrobów i usług.

Natomiast spośród prawie 80 innowacyjnych produktów zgłoszonych do konkursu targowego na wyróżniający się produkt, komisja konkursowa pucharem Ministra Gospodarki wyróżniła osprzęt do przewodów HTLS firmy BELOS-PLP.

Pełny wykaz produktów i firm wyróżnionych w konkursie – w załączeniu.

Obok wielu specjalistycznych urządzeń i aparatów mniej wprawieni w arkana energetyki zwiedzający zapewne zauważyli także wiele urządzeń i aparatów o szerszym zastosowaniu. Przykładowo producenci i dostawcy oświetlenia promowali najnowsze rozwiązania z diodami LED. Spotkać także można było wyroby związane z pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł (na przykład ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, małe elektrownie wiatrowe, itp.) jak i znaczną liczba urządzeń z tą technologią związanych, jak np. przetwornice, systemy automatyki i sterowania, szczególnie do stosowania w budownictwie (inteligentne budynki),itp.

Konferencje

Targom towarzyszyły konferencje i seminaria oraz bardzo wiele mniej formalnych ale równie ważnych spotkań wystawców z ich klientami – wymagającymi i odpowiadającymi za poważne inwestycje i modernizacje w polskiej energetyce. W trakcie targów odbyły się trzy znaczące konferencje. Podczas pierwszej, zatytułowanej „Problematyka rozwoju elektroenergetycznych sieci przesyłowych i dystrybucyjnych”, przedstawiono zarówno potrzeby rozbudowy i modernizacji sieci, jak i uwarunkowania techniczne i prawno–organizacyjne ograniczające ten rozwój. W konferencji wzięli udział wybitni eksperci z PSE Operator, TAURON Dystrybucja oraz PTPiREE oraz dyrektor Edward Słoma z Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki, który przedstawił stan zaawansowania prac nad nowymi ustawami (tzw. trójpakiem) energetycznymi a przede wszystkim omówił prace związane z ustawą o tzw. korytarzach przesyłowych.

Mimo, iż o niezbędnej potrzebie nowych inwestycji w energetyce pisze się i mówi od wielu lat, to jednak wielkie inwestycje infrastrukturalne napotykają na wiele problemów: lokalizacyjnych, technicznych i finansowych. We dług wielu ekspertów opóźnienia w rozbudowie i modernizacji sieci przesyłowych i dystrybucyjnych mogą w niedługim czasie spowodować duże perturbacje i zagrożenie dla niezawodności dostaw energii elektrycznej oraz możliwości podłączania nowych źródeł w tym OŹE.

W drugim dniu targów Stowarzyszenie Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej SE REN Polska i Centralny Ośrodek Szkolenia i Wydawnictw SEP zorganizowali konferencję zatytułowaną . „Energetyka Jądrowa dla Polski”. W trakcie konferencji można było uzyskać odpowiedzi na wiele nurtujących społeczeństwo pytań czy obaw – także na dosyć zaskakujące pytanie „Czy odnawialne źródła energii i energetyka jądrowa mają się wykluczać czy wspierać?”.

Natomiast trzeciego dnia targów Bielsko-Bialski Oddział SEP we współpracy z Oddziałami w Szczecinie i Warszawie zorganizował konferencję nt. Nowoczesnych metod eksploatacji elektroenergetycznych sieci przesyłowych i dystrybucyjnych”

Podczas tej konferencji została też przypomniana sylwetka wybitnego pioniera elektrotechniki, twórcy systemu trójfazowego, naszego rodaka, Michała Doliwo-Dobrowolskiego, którego 150 rocznica urodzin przypada w 2012 r.

Głównym celem konferencji było przedstawienie innowacyjnych rozwiązań mających istotny wpływ na podnoszenie poziomu eksploatacji w energetyce, w celu maksymalnego ograniczania przerw w dostawach energii do odbiorców. Przedstawiano rozwiązania wspomagające stosowanie zdalnego i ciągłego monitorowania stanu elementów sieci w celu wczesnego wykrywania zagrożeń jej normalnej pracy. Kolejnym istotnym zagadnieniem poruszanym na konferencji była kwestia podnoszenia efektywności energetycznej urządzeń i obniżania strat przesyłowych energii elektrycznej.

Podczas konferencji wybrane innowacyjne firmy zostały wyróżnione płaskorzeźbą Michała Doliwo-Dobrowolskiego i listem gratulacyjnym wystosowanym przez Komitet ds. Promocji Osoby i Dzieła Michała Doliwo-Dobrowolskiego. Zarząd SEP przyznał też medale M. Doliwo-Dobrowolskiego osobom zasłużonym dla rozwoju targów ENERGETAB.

Towarzyszące targom konferencje i seminaria od wielu lat odznaczają się bardzo wysokim poziomem merytorycznym. Niewątpliwa w tym zasługa wieloletnich partnerów targów: Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Polskie go Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej oraz Grupy TAURON Polska Energia S.A. 

Nieco historii

Zainteresowaniem cieszyła się, związana ze srebrnym jubileuszem targów, okolicznościowa wystawa, ukazujące rozwój tych targów od małej giełdy wynalazczości do jednej z największych w kraju imprez targowych, konkurującej z targami w Poznaniu czy Kielcach.

A początki tej imprezy rzeczywiście były bardzo skromne. Otóż w 1984 roku zorganizowano Krajową Giełdę Elektrownianych Projektów Wynalazczych, na której 14 racjonalizatorów prezentowało swoje rozwiązania z nadzieją na ich rozpowszechnienie w innych elektrowniach. W następnej edycji Giełdy w 1986 r. rozszerzono jej tematykę także o projekty znajdujące zastosowanie w sieciach elektroenergetycznych. Po 1990 r. rosnące zainteresowanie Giełdą zaczęli przejawiać producenci i dostawcy „gotowych” urządzeń i aparatów. Równolegle z Giełdą organizowane były konferencje i liczne prezentacje, co dodatkowo zachęcało do odwiedzenia imprezy, która w r. 1996 przyjęła bardziej adekwatne do jej charakteru określenie „targi”. Nazwę ENERGETAB – Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie przyjęto w 1998 r. Targi szybko się rozwijały goszcząc coraz więcej wystawców i powiększając tereny ekspozycyjne. W tegorocznych targach uczestniczyło ponad 700 wystawców a powierzchnia (netto) zajęta przez same stoiska ekspozycyjne sięgała 19 tys. m2.

Władze miasta Bielsko-Biała – aktualny właściciel wywodzącej się z energetyki spółki ZIAD przez wiele ostatnich lat dołożyło wielu starań (i funduszy) aby warunki organizacji targów nadążały za rosnącymi wymaganiami wystawców. W 2010 r. oddana została do użytkowania nowoczesna, wielofunkcyjna, klimatyzowana hala o powierzchni ok. 6 tys. m2, w której prawie stu wystawców może eksponować swoje najnowsze produkty na okazałych stoiskach. Sukcesywnie też miasto poprawiało warunki dojazdu do terenów targowych pod Szyndzielnią, dzięki czemu teraz dojazd jak i zaparkowanie ponad 2 tysięcy samochodów w najbliższej okolicy targów nie stanowi wielkiego problemu. Spółka ZIAD też mocno inwestuje – właśnie niedawno uruchomiono gruntownie przebudowane centrum hotelowo – gastronomicznego. Znakomicie poprawiło to warunki do organizacji konferencji i szkoleń a także umożliwia oferowanie kompleksowych usług wraz ze wspomnianą halą.

Duże zainteresowanie zwiedzających, szczególnie nieco młodszego pokolenia wzbudziły zorganizowane podczas targów przez wydawcę czasopisma „Fachowy elektryk” „mistrzostwa Polski elektryków – instalatorów”. W zaciętych „bojach” mogli oni sprawdzić swoje umiejętności w szybkim i bezbłędnym wykonywaniu instalacji elektrycznych w budownictwie. Zwycięzca konkursu wyjechał z targów z czekiem opiewającym na zawrotną kwotę 30 tys. zł.

O wysokim prestiżu targów świadczą honorowi patroni targów:

• Minister Gospodarki

• Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich

• Prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej

• Prezydent Miasta Bielska–Białej

oraz inne branżowe izby gospodarcze i stowarzyszenia.

Patroni targów delegują swoich ekspertów do komisji konkursowej targów. Wyróżnienia przyznawane w konkursie cieszą się bardzo wysokim prestiżem wśród wystawców.

Natomiast Generalnym Partnerem targów ENERGETAB była Grupa TAURON Polska Energia S.A. – największy dystrybutor energii elektrycznej w kraju i drugi pod względem wielkości wytwórca energii elektrycznej w Polsce.

Międzynarodowe targi ENERGETAB 2012 kolejny raz potwierdziły, że są idealnym i bardzo urokliwie położonym miejscem w Polsce do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami światowymi z zakresu wytwarzania, przesyłu i rozdziału energii elektrycznej.

Na kolejne, 26 targi ENERGETAB 2013 ich organizator – ZIAD Bielsko-Biała SA zaprosił w dniach od 17-20 września 2013 r. Wstęp na targi był (już tradycyjnie) bezpłatny.

Źródło: „ZIAD Bielsko-Biała” S.A., fot. Janusz Mazurkiewicz

Wpis został opublikowany 17 wrz 2012 w następujących kategoriach: Wydarzenia - relacje. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć