Edukacja » IV edycja Krajowego Konkursu Energetycznego

IV edycja Krajowego Konkursu Energetycznego

9 lip 2012 Możliwość komentowania IV edycja Krajowego Konkursu Energetycznego została wyłączona Share 'IV edycja Krajowego Konkursu Energetycznego' on Facebook Share 'IV edycja Krajowego Konkursu Energetycznego' on Email Share 'IV edycja Krajowego Konkursu Energetycznego' on Print Friendly

19 września o godz. 12.00 w Muzeum Miasta Jaworzna odbędzie się gala wieńcząca czwartą edycję Krajowego Konkursu Energetycznego, który w tym roku przebiegał pod hasłem: Inteligentna energia dla inteligentnego społeczeństwa. Autorką konkursu i jego koordynatorką jest dr Halina Rechul, natomiast organizatorem Muzeum Miasta Jaworzna, gminy z wieloletnimi tradycjami energetycznymi. Nadzór merytoryczny nad konkursem, jak i przewodnictwo w Jury, sprawuje znamienity naukowiec i specjalista, prof. zw. dr hab. inż. Jacek Malko z Politechniki Wrocławskiej.

Celem konkursu jest zachęcenie społeczeństwa, a szczególnie jego młodszych przedstawicieli, do racjonalnego zarządzania energią. Pragniemy rozbudzić pasje poznawcze młodzieży, zwiększyć ich zainteresowanie naukami technicznymi oraz wzbogacić wiedzę. W tej edycji skupiliśmy się przede wszystkim na szeroko pojętej koncepcji smart i jej zastosowaniach w energetyce, stąd hasło konkursu.

W tym roku, projekt edukacyjny został wzbogacony o przedsięwzięcie muzyczne, dlatego, że rozwój to nie tylko technologie. Rozwój to przede wszystkim człowiek. Smart Music propaguje czerpanie pozytywnej energii z muzyki. Smart Music ma uwrażliwić odbiorców i pokazać im, że również muzyka rozrywkowa może nieść ze sobą całą paletę wartości stanowiących podwaliny inteligentnego społeczeństwa.

Dlaczego Smart Music? Ponieważ muzyka pomaga rozwijać osobowość i zmysł obserwacji. Wzbogaca o wrażliwość, cierpliwość, podzielność uwagi. Uczy słuchać i odpowiadać na to, co się usłyszy. Stawiamy na rozwój ekologiczny, ale nie uda się zwrócić uwagi na problemy bez skierowania na nie inteligentnego społeczeństwa o odpowiedniej uwadze i wrażliwości. Należy wsłuchać się w siebie, by rytmicznym krokiem ruszyć dalej. Muzyka jest inteligentna dlatego, że daje każdemu możliwość aktywnego udziału w zrównoważonym rozwoju.

Dzisiejsza kultura to kultura partycypacji. Liczy się zdanie każdego z nas, a media umożliwiają nam pokazanie się szerszej publiczności. Trzeba tylko wiedzieć jak. Projekt Smart Music to szansa dla każdego, by poznał świat muzyki i zachwycił się nim, bo przecież każdy może grać inteligentną muzykę. Odrzućmy stereotypowe myślenie o jazzie i muzyce klasycznej jako o „dobrej muzyce”. Słuchajmy muzyki, nie rodzajów. Projekt Smart Music powstaje z myślą o wszystkich, którzy ciągle słyszą muzykę w hałasie codzienności. A inteligentna muzyka jest nie tylko dla panów w garniturach i okularach – jest dla każdego, by dodać energii do codziennych działań. Pozytywną energię można czerpać również z muzyki.

Konkurs energetyczny adresowany jest do młodzieży, zatem uzasadnione jest, aby w alternatywnej debacie o energetyce nie zabrakło energetycznej muzyki. Zapewni ją zespół Spaleni na Mieście, promujący Smart Music. O samej idei w rozumieniu Spalonych na Mieście można się dowiedzieć więcej odwiedzając profil zespołu na Facebooku. Zespół gra muzykę łączącą w sobie elementy funku, rocka, soulu i bluesa. Charakterystyczny groove niosący ich utwory dodaje energii i napawa słuchacza dobrym nastrojem. Swój repertuar budują z utworów z melodyjnym basem, gitarowymi solówkami oraz charakterystycznym feelingiem. Wierzą, że to, co mają do zaoferowania, jest wartościowe, ale zachowują do siebie i swojej muzyki zdrowy dystans. Priorytetowo traktują dobrą zabawę słuchaczy; zależy im, by spotkania z ich utworami były przyjemne dla publiczności jako odbiorców i dla nich jako twórców.

Zwolennicy muzyki z pozytywnym przesłaniem będą mogli nabyć EP-kę zespołu Spaleni na Mieście uczestniczącego w projekcie Smart Music wraz z autografami muzyków. Wydanie krążka było możliwe dzięki pomocy m.in. Firmy Jurkpol Sp. z o.o. działającej na rynku usług przeciwpożarowych, a więc bezpośrednio nie związanej z energetyką. Cieszy fakt, że projekt zyskuje zwolenników spoza branży energetycznej.

Tegoroczna gala finałowa konkursu będzie miała charakter szczególny, bo i miejsce jest szczególne. Podsumowanie konkursu odbędzie się w budynku Muzeum Miasta Jaworzna w części muzealnej i części zajmowanej przez Jazz Club Muzeum. Konferencji podsumowującej konkurs towarzyszyć będzie koncert zespołu Spaleni na Mieście. W ich wykonaniu usłyszymy między innymi utwór skomponowany na potrzeby projektu pt. „Energetyczny świat”.

Nie tylko muzyka z pozytywną energią będzie towarzyszyła finałowi konkursu, ale także inne atrakcje. Dzięki zaangażowaniu klubu muzycznego Old Timers Garage w projekt muzyczny Smart Music uczestnicy gali finałowej i mieszkańcy Jaworzna będą mogli zobaczyć najstarszy samochód elektryczny w Polsce – Buick Touring z 1918 roku. Jest to w stu procentach odrestaurowany samochód, w którym został zamontowany silnik elektryczny zasilany z akumulatorów. Samochód ten to unikatowy egzemplarz w kolekcji klubu muzycznego i muzeum motoryzacji Old Timers Garage. Warto dodać, że tym co wyróżnia ten klub spośród innych jest jego klimat. Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce, które łączy możliwość zobaczenia niepowtarzalnej kolekcji Cadillaców i posłuchania kameralnych występów zarówno gwiazd,  jak i nieznanych, a ciekawych wykonawców. To klub muzyczny, w którym można doładować się pozytywną energią.

Kolejną atrakcją finału konkursu będzie pokaz skuterów o napędzie elektrycznym i prelekcja na temat Marki Greenstrike.pl, która powstała w 2009 roku jako projekt mający na celu zrewolucjonizowanie transportu osobistego. Szeroka gama produktów GreenStrike.pl obejmuje zarówno jednoślady i pojazdy dwuśladowe wyłącznie o napędzie elektrycznym. Celem projektu GreenStrike.pl jest wytworzenie pojazdów mających zastosowanie w codziennym transporcie osób oraz towarów przy nieosiągalnie niskich do tej pory kosztach użytkowania.

W jury konkursu energetycznego zasiadają specjaliści z dziedzin i ekonomii: prof. dr hab. inż. Jacek Malko, dr Aleksandra Łakomiak, dr Klaudia Giordano, dr Justyna Zabawa, dr Michał Tomaszewski, dr Wojciech Radziewicz, dr Jarosław Dąbrowski.

Nagrody dla zwycięzców konkursu ufundowali: TAURON Wytwarzanie S.A., Fundacja Energetyka na Rzecz Polski Południowej, Prezydent Miasta Jaworzna, Energoprojekt Katowice SA i Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

Patronatu honorowego projektowi udzielili: Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk, Ministerstwo Gospodarki, Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Partnerem prawnym projektu jest Kancelaria Prawna Skoczyński-Wachowiak-Strykowski.

Partnerami naukowymi projektu są: Politechnika Opolska, Wydział Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

Partnerami branżowymi konkursu podobnie jak w roku ubiegłym zostali: Tauron Wytwarzanie S.A. i Energoprojekt Katowice S.A. Natomiast Partnerami organizacyjnymi przedsięwzięcia zostali: Jurkpol Sp. z o.o. – nadzór przeciwpożarowy oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Jaworznie.

Patronat medialny nad przedsięwzięciami objęły: Polskie Radio Katowice SA, CTV Jaworzno, Nowa Energia, Energia, Czysta Energia, Co Tydzień, Fundacja Ekologiczna Silesia, Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Wiedza i Życie, www.Cire.pl, www.zielonalekcja.pl, www.chronmyklimat.pl, Energia Elektryczna, Klaster 3×20, www.gablotkaszkolna, Czasopismo Kontury, www.mojejaworzno.pl., Telewizja Silesia, Old Timers Garage, Telewizja Polska S.A. oddział w Katowicach.

W gronie sponsorów znalazły się: Fundacja Zielona Akcja i Fundacja Energetyka na Rzecz Polski Południowej.

Dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna Pan Przemysław Dudzik oraz koordynator projektów Halina Rechul serdecznie zapraszają na galę finałową!

Źródło: dr Halina Rechul, autorka i koordynatorka konkursu 

Wpis został opublikowany 9 lip 2012 w następujących kategoriach: Edukacja. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć