IV edycja Krajowego Konkursu Energetycznego
19 września o godz. 12.00 w Muzeum Miasta Jaworzna odbędzie się gala wieńcząca czwartą edycję Krajowego Konkursu Energetycznego, który w tym roku przebiegał pod hasłem: Inteligentna energia dla inteligentnego społeczeństwa. Autorką konkursu i jego koordynatorką jest dr Halina Rechul, natomiast organizatorem Muzeum Miasta Jaworzna, gminy z wieloletnimi tradycjami energetycznymi. Nadzór merytoryczny nad konkursem, jak i przewodnictwo w Jury, sprawuje znamienity naukowiec i specjalista, prof. zw. dr hab. inż. Jacek Malko z Politechniki Wrocławskiej.
Celem konkursu jest zachęcenie społeczeństwa, a szczególnie jego młodszych przedstawicieli, do racjonalnego zarządzania energią. Pragniemy rozbudzić pasje poznawcze młodzieży, zwiększyć ich zainteresowanie naukami technicznymi oraz wzbogacić wiedzę. W tej edycji skupiliśmy się przede wszystkim na szeroko pojętej koncepcji smart i jej zastosowaniach w energetyce, stąd hasło konkursu.
W tym roku, projekt edukacyjny został wzbogacony o przedsięwzięcie muzyczne, dlatego, że rozwój to nie tylko technologie. Rozwój to przede wszystkim człowiek. Smart Music propaguje czerpanie pozytywnej energii z muzyki. Smart Music ma uwrażliwić odbiorców i pokazać im, że również muzyka rozrywkowa może nieść ze sobą całą paletę wartości stanowiących podwaliny inteligentnego społeczeństwa.
Dlaczego Smart Music? Ponieważ muzyka pomaga rozwijać osobowość i zmysł obserwacji. Wzbogaca o wrażliwość, cierpliwość, podzielność uwagi. Uczy słuchać i odpowiadać na to, co się usłyszy. Stawiamy na rozwój ekologiczny, ale nie uda się zwrócić uwagi na problemy bez skierowania na nie inteligentnego społeczeństwa o odpowiedniej uwadze i wrażliwości. Należy wsłuchać się w siebie, by rytmicznym krokiem ruszyć dalej. Muzyka jest inteligentna dlatego, że daje każdemu możliwość aktywnego udziału w zrównoważonym rozwoju.
Dzisiejsza kultura to kultura partycypacji. Liczy się zdanie każdego z nas, a media umożliwiają nam pokazanie się szerszej publiczności. Trzeba tylko wiedzieć jak. Projekt Smart Music to szansa dla każdego, by poznał świat muzyki i zachwycił się nim, bo przecież każdy może grać inteligentną muzykę. Odrzućmy stereotypowe myślenie o jazzie i muzyce klasycznej jako o „dobrej muzyce”. Słuchajmy muzyki, nie rodzajów. Projekt Smart Music powstaje z myślą o wszystkich, którzy ciągle słyszą muzykę w hałasie codzienności. A inteligentna muzyka jest nie tylko dla panów w garniturach i okularach – jest dla każdego, by dodać energii do codziennych działań. Pozytywną energię można czerpać również z muzyki.
Konkurs energetyczny adresowany jest do młodzieży, zatem uzasadnione jest, aby w alternatywnej debacie o energetyce nie zabrakło energetycznej muzyki. Zapewni ją zespół Spaleni na Mieście, promujący Smart Music. O samej idei w rozumieniu Spalonych na Mieście można się dowiedzieć więcej odwiedzając profil zespołu na Facebooku. Zespół gra muzykę łączącą w sobie elementy funku, rocka, soulu i bluesa. Charakterystyczny groove niosący ich utwory dodaje energii i napawa słuchacza dobrym nastrojem. Swój repertuar budują z utworów z melodyjnym basem, gitarowymi solówkami oraz charakterystycznym feelingiem. Wierzą, że to, co mają do zaoferowania, jest wartościowe, ale zachowują do siebie i swojej muzyki zdrowy dystans. Priorytetowo traktują dobrą zabawę słuchaczy; zależy im, by spotkania z ich utworami były przyjemne dla publiczności jako odbiorców i dla nich jako twórców.
Zwolennicy muzyki z pozytywnym przesłaniem będą mogli nabyć EP-kę zespołu Spaleni na Mieście uczestniczącego w projekcie Smart Music wraz z autografami muzyków. Wydanie krążka było możliwe dzięki pomocy m.in. Firmy Jurkpol Sp. z o.o. działającej na rynku usług przeciwpożarowych, a więc bezpośrednio nie związanej z energetyką. Cieszy fakt, że projekt zyskuje zwolenników spoza branży energetycznej.
Tegoroczna gala finałowa konkursu będzie miała charakter szczególny, bo i miejsce jest szczególne. Podsumowanie konkursu odbędzie się w budynku Muzeum Miasta Jaworzna w części muzealnej i części zajmowanej przez Jazz Club Muzeum. Konferencji podsumowującej konkurs towarzyszyć będzie koncert zespołu Spaleni na Mieście. W ich wykonaniu usłyszymy między innymi utwór skomponowany na potrzeby projektu pt. „Energetyczny świat”.
Nie tylko muzyka z pozytywną energią będzie towarzyszyła finałowi konkursu, ale także inne atrakcje. Dzięki zaangażowaniu klubu muzycznego Old Timers Garage w projekt muzyczny Smart Music uczestnicy gali finałowej i mieszkańcy Jaworzna będą mogli zobaczyć najstarszy samochód elektryczny w Polsce – Buick Touring z 1918 roku. Jest to w stu procentach odrestaurowany samochód, w którym został zamontowany silnik elektryczny zasilany z akumulatorów. Samochód ten to unikatowy egzemplarz w kolekcji klubu muzycznego i muzeum motoryzacji Old Timers Garage. Warto dodać, że tym co wyróżnia ten klub spośród innych jest jego klimat. Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce, które łączy możliwość zobaczenia niepowtarzalnej kolekcji Cadillaców i posłuchania kameralnych występów zarówno gwiazd, jak i nieznanych, a ciekawych wykonawców. To klub muzyczny, w którym można doładować się pozytywną energią.
Kolejną atrakcją finału konkursu będzie pokaz skuterów o napędzie elektrycznym i prelekcja na temat Marki Greenstrike.pl, która powstała w 2009 roku jako projekt mający na celu zrewolucjonizowanie transportu osobistego. Szeroka gama produktów GreenStrike.pl obejmuje zarówno jednoślady i pojazdy dwuśladowe wyłącznie o napędzie elektrycznym. Celem projektu GreenStrike.pl jest wytworzenie pojazdów mających zastosowanie w codziennym transporcie osób oraz towarów przy nieosiągalnie niskich do tej pory kosztach użytkowania.
W jury konkursu energetycznego zasiadają specjaliści z dziedzin i ekonomii: prof. dr hab. inż. Jacek Malko, dr Aleksandra Łakomiak, dr Klaudia Giordano, dr Justyna Zabawa, dr Michał Tomaszewski, dr Wojciech Radziewicz, dr Jarosław Dąbrowski.
Nagrody dla zwycięzców konkursu ufundowali: TAURON Wytwarzanie S.A., Fundacja Energetyka na Rzecz Polski Południowej, Prezydent Miasta Jaworzna, Energoprojekt Katowice SA i Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Patronatu honorowego projektowi udzielili: Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk, Ministerstwo Gospodarki, Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.
Partnerem prawnym projektu jest Kancelaria Prawna Skoczyński-Wachowiak-Strykowski.
Partnerami naukowymi projektu są: Politechnika Opolska, Wydział Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Partnerami branżowymi konkursu podobnie jak w roku ubiegłym zostali: Tauron Wytwarzanie S.A. i Energoprojekt Katowice S.A. Natomiast Partnerami organizacyjnymi przedsięwzięcia zostali: Jurkpol Sp. z o.o. – nadzór przeciwpożarowy oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Jaworznie.
Patronat medialny nad przedsięwzięciami objęły: Polskie Radio Katowice SA, CTV Jaworzno, Nowa Energia, Energia, Czysta Energia, Co Tydzień, Fundacja Ekologiczna Silesia, Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Wiedza i Życie, www.Cire.pl, www.zielonalekcja.pl, www.chronmyklimat.pl, Energia Elektryczna, Klaster 3×20, www.gablotkaszkolna, Czasopismo Kontury, www.mojejaworzno.pl., Telewizja Silesia, Old Timers Garage, Telewizja Polska S.A. oddział w Katowicach.
W gronie sponsorów znalazły się: Fundacja Zielona Akcja i Fundacja Energetyka na Rzecz Polski Południowej.
Dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna Pan Przemysław Dudzik oraz koordynator projektów Halina Rechul serdecznie zapraszają na galę finałową!
Źródło: dr Halina Rechul, autorka i koordynatorka konkursu