Polecamy » PGE i Greenpeace przy jednym stole, czyli o atomie i wiatrakach…

PGE i Greenpeace przy jednym stole, czyli o atomie i wiatrakach na Forum Dialogu i Współpracy „Energia i Samorządność”

19 Wrz 2011 Możliwość komentowania PGE i Greenpeace przy jednym stole, czyli o atomie i wiatrakach na Forum Dialogu i Współpracy „Energia i Samorządność” została wyłączona Share 'PGE i Greenpeace przy jednym stole, czyli o atomie i wiatrakach na Forum Dialogu i Współpracy „Energia i Samorządność”' on Facebook Share 'PGE i Greenpeace przy jednym stole, czyli o atomie i wiatrakach na Forum Dialogu i Współpracy „Energia i Samorządność”' on Email Share 'PGE i Greenpeace przy jednym stole, czyli o atomie i wiatrakach na Forum Dialogu i Współpracy „Energia i Samorządność”' on Print Friendly

Ponad osiemdziesiąt osób przybyło wczoraj do GPN-T na debatę „Morski wiatr kontra atom?”, zorganizowaną w ramach Forum Dialogu i Współpracy „Energia i Samorządność”. W trakcie spotkania eksperci reprezentujący zarówno zwolenników, jak i przeciwników energetyki jądrowej ustosunkowywali się do tez raportu, przygotowanego na zlecenie Greenpeace Polska i niemieckiej Fundacji im. Heinricha Boella przez Instytut Energetyki Odnawialnej „Morski wiatr kontra atom”.

Mający stricte ekonomiczny charakter raport analizuje koszty związane  powstaniem w naszym regionie morskich farm wiatrowych oraz elektrowni jądrowej, a także potencjał tworzenia miejsc pracy przez te inwestycje, wskazując na zdecydowaną przewagę morskiej energetyki wiatrowej nad jądrową, zarówno pod względem opłacalności, jak i generowania miejsc pracy. Czy takie wnioski są uzasadnione i czy można przeciwstawiać sobie te dwa rodzaje energii – nad tym między innymi zastanawiali się eksperci zaproszeni do udziału w debacie: Marcin Ciepliński, dyrektor Departamentu ds. Strategii i Rozwoju spółki PGE EJ1, odpowiedzialnej za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, Marian Głowicki z Fundacji Poszanowania Energii w Gdańsku, Jerzy Pirsztel z niedawno powstałego Stowarzyszenia na Rzecz Elektrowni Jądrowej w Województwie Pomorskim, a także Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej i główny autor raportu oraz międzynarodowy ekspert Greenpeace, Jan Haverkamp.

W trakcie debaty zwracano uwagę nie tylko na poprawność wyliczeń i ustaleń zawartych w raporcie, ale także na stosowność zawartego w tytule przeciwstawienia energetyki wiatrowej i jądrowej. Jak przyznał sam autor raportu, Grzegorz Wiśniewski, takie przeciwstawienie jest lekko przerysowane i nie wynika wprost z analiz; pozostali dyskutanci również zgadzali się w większości, co do tego, że pod względem technicznym nie ma podstaw, by przeciwstawiać sobie te dwa rodzaje energii, składające się na mix energetyczny. Inną sprawą jest kwestia opłacalności i kosztów związanych z inwestowaniem w energetykę jądrową i wiatrową i tutaj zdania były już podzielone, zależnie od reprezentowanej opcji.

W dyskusji chętnie brały udział osoby z publiczności, wśród których byli nie tylko przedstawiciele sektora energetycznego, zarówno atomowego, jak i wiatrowego, ale także ekolodzy z Greenpeace, Polskiego Klubu Ekologicznego, Partii Zieloni 2004 czy Ligii Ochrony Przyrody. Główny problem poruszany przez publiczność dotyczył potrzeby prowadzenia szerokiej debaty publicznej, informowania społeczności lokalnych o planowanych działaniach, przejrzystości procedur podejmowania decyzji i konsultowania ich ze społeczeństwem. Te głosy potwierdzały zasadność zorganizowania wczorajszej debaty, będącej pierwszą z cyklu planowanych otwartych debat w ramach Forum Dialogu i Współpracy „Energia i Samorządność”.

Źródło: Gdański Park Naukowo – Technologiczny, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 19 Wrz 2011 w następujących kategoriach: Polecamy. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć