Wydarzenia - relacje » INNOwacje w energetyce ratunkiem przed blackoutem

INNOwacje w energetyce ratunkiem przed blackoutem

9 cze 2011 Możliwość komentowania INNOwacje w energetyce ratunkiem przed blackoutem została wyłączona Share 'INNOwacje w energetyce ratunkiem przed blackoutem' on Facebook Share 'INNOwacje w energetyce ratunkiem przed blackoutem' on Email Share 'INNOwacje w energetyce ratunkiem przed blackoutem' on Print Friendly

W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, zakończyła się kolejna edycja INNOspotkania zorganizowanego przez Regionalna Izbę Gospodarczą Pomorza. W dniu dzisiejszym trwa InvestExpo Business Meeting, którego organizatorem jest Instytut Nauk Społeczno-Ekonomicznych.

Ta dwudniowa impreza zgromadziła łącznie ponad 200 osób, wybitnych specjalistów z branży energetycznej, doświadczonych menadżerów, ekspertów od różnych źródeł energii odnawialnych (OZE) oraz przedsiębiorców i samorządowców. Wtorkowe INNOspotkanie zostało poświęcone tematyce praktycznego ujęcia komercjalizacji wiedzy z zakresu innowacji w energetyce. Poruszano tematykę dywersyfikacji źródeł energetycznych (energetyki gazowej, solarnej, bioenergetyki, hydroenergetyki), finansowania innowacji w energetyce oraz alternatywnych źródeł energetycznych w tym OZE.

Smart Metering

Smart Metering, czyli system inteligentnego opomiarowania, jest z pewnością tematem numer jeden na ustach całej branży elektroenergetycznej w Polsce. Wdrożenie tego systemu stanowi istotne wyzwanie finansowe i technologiczne. Niektóre korzyści z wprowadzenia systemu Smart Metering to między innymi:

– ograniczenie podwyżek cen energii elektrycznej dla odbiorcy końcowego,

– wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego,

– ograniczenie zużycia energii,

– uproszczenie procedur zmiany sprzedawcy energii.

– Sieci energetyczne staną się inteligentne. Energa ma ambitne plany w każdym przypadku mówimy o miliardach złotych, które są planowane do wydania na poszczególne przedsięwzięcia na przykład na inwestycje w Smart Metering – przekonywał Pan Mirosław Bieliński, prezes zarządu ENERGA S.A.

Gaz łupkowy – wielka szansa dla Polski i Pomorza

Polska może stać się światową potęgą wydobycia tzw. gazu łupkowego. Szacuje się, iż posiadamy znaczne zasoby tego surowca a w gruntach naszego regionu jest go najwięcej. Gdy potwierdzi się, iż rzeczywiście pomorskie ziemie są obfite w to bogactwo i opłaci się je wydobywać, staniemy się niezależni pod względem energetycznym.  Nowe miejsca pracy, nowe możliwości dla pomorskich przedsiębiorstw to niewątpliwa szansa i bezsporna innowacja w skali regionu i kraju.

– Mamy nadzieje, że gaz łupkowy jest wielką szansą dla Polski – zastanawiał się Pan Michał Szubski, prezes zarządu PGNiG S.A.

Energia ze słońca?

 

W Polsce istnieją dobre warunki do wykorzystania energii promieniowania słonecznego. Średnia gęstość energii słonecznej kształtuje się na poziomie 950-1250kWh/m2. Średnie usłonecznienie wynosi 1600 godzin – najdłuższe jest nad morzem!

– Na całym świecie zainstalowano solarów o mocy 35 GW, z czego 15 GW przypada na Niemcy a światowe inwestycje w energię słoneczną to około 34 mld euro rocznie. Nasza firma produkuje rocznie ogniwa fotowoltaiczne o mocy 350 MW. Odbiorcami jak na razie są jednak wyłącznie klienci zagraniczni – podsumowywał Marek Bania, prezes zarządu Jabil Circuit Poland.

 

 

InvestExpo Business Meeting

InvestExpo to formuła spotkań ludzi ze świata nauki i biznesu. Celem InvestExpo jest pomoc uczestnikom w rozwijaniu oraz unowocześnianiu ich przedsiębiorstw, a także propagowanie wspierania rozwoju obiecujących, innowacyjnych przedsięwzięć. Wydarzenie to obejmowało zarówno panele tematyczne oraz prelekcje obejmujące zagadnienia z zakresu finansów i inwestycji w innowacje również w innowacje w energetyce.

Konferencja Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza spotkała się z dużym zainteresowaniem gości i mediów. Gdański Park Naukowo-Technologiczny zamienił się w centrum wydarzeń gospodarczych, przyciągające znakomitych specjalistów różnych branż z całej Polski. Wydarzenie było okazją do wysłuchania wystąpień specjalistów, a przede wszystkich świetną okazją do wymiany najlepszych praktyk oraz ciekawych doświadczeń. Wszystkie wystąpienia oraz nagrania z wystąpień gości będą wkrótce dostępne na stronie www.INNOwrota.pl.

Organizatorzy

 

Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza to organizacja samorządu gospodarczego, działająca od 2008 r. Zrzesza na zasadzie dobrowolności przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą na terenie województwa pomorskiego. Obecne jednoczy ponad 200 podmiotów gospodarczych integrujących pracodawców. Powiązane z nią firmy wspiera aktywnie w rozwoju i zwiększeniu ich konkurencyjności na regionalnym oraz rynku globalnym.

Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych jest „think tankiem”, jako niezależna organizacja pozarządową tworząca idee i programy dla życia gospodarczego i społecznego w Polsce. INES prowadzi również Ponadregionalną Sieć Aniołów Biznesu – Innowacja, której celem jest stworzenie w Polsce dynamicznej sieci prywatnych inwestorów kapitałowych powiązanych ze sobą relacjami ponadregionalnymi. W wyniku realizacji projektu możliwe jest kojarzenie kreatywnych ludzi poszukujących kapitału z prywatnymi inwestorami zwanymi Aniołami Biznesu.

Więcej informacji na stronie www.INNOwrota.pl oraz www.investexpo.pl.

Źródło: Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza

Wpis został opublikowany 9 cze 2011 w następujących kategoriach: Wydarzenia - relacje. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć