Elektroenergetyka » Debata „Rok Energii” – Transmisja online – 28.04.2011

Debata „Rok Energii” – Transmisja online – 28.04.2011

28 kw. 2011 Możliwość komentowania Debata „Rok Energii” – Transmisja online – 28.04.2011 została wyłączona Share 'Debata „Rok Energii” – Transmisja online – 28.04.2011' on Facebook Share 'Debata „Rok Energii” – Transmisja online – 28.04.2011' on Email Share 'Debata „Rok Energii” – Transmisja online – 28.04.2011' on Print Friendly

Transmisja LIVE: Debata na temat energetycznego wymiaru polskiej prezydencji w Radzie UE. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, Wiceminister Gospodarki Marcin Korolec, prof. Krzysztof Żmijewski oraz inni eksperci ze sfery  polityczno-gospodarczej spotkają się z internautami i blogerami.

28 kwietnia br. (czwartek) o godz. 11.00 w Centrum Prasowym PAP rozpocznie się debata o polskiej prezydencji w Radzie UE.

– Rok 2011, jeśli tylko Europa wyjdzie choć trochę z kryzysu euro, będzie rokiem energii – podkreślał w jednej ze swoich wypowiedzi polski sekretarz stanu ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Dlatego też naszym priorytetem na ten okres jest solidaryzm wewnątrz Unii – rozumiany miedzy innymi jako wspólna polityka energetyczna.

Polska jest jednym z krajów, które posiadają największy potencjał oszczędności energii w całej Unii – nasza gospodarka jest bardziej energochłonna niż gospodarki krajów EU-15. Stąd w obliczu międzynarodowych dyskusji nad bezpieczną i efektywną energetyką warto podczas polskiej prezydencji w Radzie UE skoncentrować się na nowoczesnych technologiach, które przyczyniają się do podniesienia efektywności energetycznej oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych a także bezpieczeństwa energetycznego. Ważnym elementem w grze o wspólnotę energetycznych interesów będzie sprecyzowanie zasad dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych dla tej części Europy. Polska chce zmian bilateralnej współpracy w ramach polityki energetycznej między państwami członkowskimi na rzecz tworzenia regionalnej strategii rozwoju na przykład w ramach Grupy Wyszehradzkiej czy współpracy w basenie Morza Bałtyckiego.

Ucieczka przemysłu

Polski rząd nie powinien też bać się poruszać trudnych kwestii. W szczególności w sprawie pakietu energetyczno-klimatycznego i konsekwencji dla naszej gospodarki zaostrzających się regulacji ograniczających emisje gazów cieplarnianych. Polska energetyka pomimo tego, że oparta jest na węglu cieszy się w Polsce pozycją monopolistyczną i nie wyemigruje z Polski z powodu wysokich kosztów CO2, ale zostanie z powodu wysokich cen energii. Problem z tzw. carbon leakage co języku polskim najczęściej tłumaczone jest jako „ucieczka emisji” będzie miał szczególnie energochłonny przemysł. Tłumaczenie tego pojęcia wydaje się nie najszczęśliwsze, ponieważ gdyby to tylko emisje „uciekały” z danego państwa, zapewne nikt by nie robił z tego problemu. Chodzi oczywiście o ryzyko relokacji energochłonnych sektorów przemysłu – relokacji do krajów, gdzie ograniczenia związane z ograniczaniem emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych nie są tak surowe, jak w Unii Europejskiej. O tych problemach będą rozmawiać eksperci 28 kwietnia o godz. 11.00 podczas debaty w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej.

Spotkanie będzie miało wyjątkowy charakter. Nie będzie toczyło się jedynie za zamkniętymi drzwiami PAP. Przebieg debaty transmitować będzie serwis internetowy Procesów Inwestycyjnych, adres:

KLIKNIJ LINK DO TRANSMISJI LIVE

Źródło: Procesy Inwestycyjne Sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 28 kw. 2011 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć