Elektroenergetyka » 6 mld USD dla Białorusi na budowę elektrowni atomowej

6 mld USD dla Białorusi na budowę elektrowni atomowej

19 Mar 2011 Możliwość komentowania 6 mld USD dla Białorusi na budowę elektrowni atomowej została wyłączona Share '6 mld USD dla Białorusi na budowę elektrowni atomowej' on Facebook Share '6 mld USD dla Białorusi na budowę elektrowni atomowej' on Email Share '6 mld USD dla Białorusi na budowę elektrowni atomowej' on Print Friendly

Pożyczka w takiej wysokości trafi na konto Narodowego Banku Białorusi w Mińsku w przeciągu najbliższego miesiąca – zapowiedział prezes Rady Ministrów Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin.

To wynik ustaleń i rozmów, jakie odbyły się w mijającym tygodniu w stolicy kraju rządzonego twardą ręką przez Aleksandra Łukaszenkę. Kapitał ma zostać przeznaczony na materializację pierwszej elektrowni atomowej w historii tego 9,5-mln kraju.

Za tę kwotę, przy obecnych cenach technologii atomowych i restrykcyjnych normach bezpieczeństwa narzucanych przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, uda się postawić jedynie jednostkę o mocy znamionowej rzędu 1200 MW, a nie, jak zakładano pierwotnie w studium wykonalności, dwukrotnie większą instalację.

Pierwszy reaktor jednostki, która ma pokryć ¼ zapotrzebowania krajowego na energię elektryczną przy dzisiejszych stopach konsumpcji rzędu 40 TWh ma zostać uruchomiony w 2016 r. Drugi dwa lata później.

Białoruska elektrownia ma zostać postawiona w Ostrowcu (biał. Astrawiec) 50 km od granicy z Litwą. Dostawcą zespołów jądrowych będzie rosyjski Atomstroyexport.

Opracowanie: Jacek Sobański -„ Nowa Energia”, źródło: breitbart.com

Wpis został opublikowany 19 Mar 2011 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć