Wydarzenia - relacje » Konferencja energetyczna EUROPOWER 2010

Konferencja energetyczna EUROPOWER 2010

24 lis 2010 Możliwość komentowania Konferencja energetyczna EUROPOWER 2010 została wyłączona Share 'Konferencja energetyczna EUROPOWER 2010' on Facebook Share 'Konferencja energetyczna EUROPOWER 2010' on Email Share 'Konferencja energetyczna EUROPOWER 2010' on Print Friendly

Polski sektor – europejski charakter – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna edycja Międzynarodowej Konferencji Energetycznej EUROPOWER, zorganizowana w dniach 22-23 września w Warszawie. Już po raz 13 przedstawiciele największych firm z branży, reprezentanci świata nauki i polityki oraz wszyscy zainteresowani tematyką energetyczną mieli okazję do dyskusji nad najbardziej aktualnymi problemami i wyzwaniami, jakie przed sektorem energetycznym stawia XXI wiek.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, minister środowiska Andrzej Kraszewski, Parlamentarny Zespół ds. Energetyki oraz Pracodawcy RP.

Rokrocznie konferencja Energetyczna EUROPOWER stanowi idealną platformą do dyskusji nad najważniejszymi problemami sektora energetycznego. Obecna edycja okazała się najobszerniejszą z dotychczas zrealizowanych, nie tylko pod względem merytorycznym, ale również zważywszy na liczbę zaproszonych gości z Polski i zagranicy.

22 września

Pierwszego dnia, podczas panelu inauguracyjnego, zaproszeni goście dyskutowali na temat „Bezpieczeństwa Energetycznego Polski”. Ze względu na ogromny odsetek przestarzałych zakładów energetycznych i infrastruktury przesyłowej Polsce grozi ryzyko powtarzających się „blackout’ów”. Eksperci, przedstawiciele firm prywatnych i politycy omawiali bariery stojące na drodze do poprawy sytuacji oraz potencjalne rozwiązania. Głównymi zagadnieniami panelu okazały się: elektrownie o małej mocy (biogazowanie), międzynarodowe mosty energetyczne Polska – Litwa oraz Polska – Niemcy czy technologie inteligentnych sieci. Omawiano stan techniczny infrastruktury energetycznej, kwestie prawne związane z energetyką, takie jak bariery prawne na drodze rozwoju i modernizacji sieci przesyłowych.

Uczestnicy panelu „Energetyka atomowa – Droga Polskiej Grupy Energetycznej PGE S.A. do budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej” dyskutowali na temat stanu przygotowań do uruchomienia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej oraz omawiali najlepsze możliwe rozwiązania poszczególnych aspektów programu atomowego. Przedstawiono potencjalne źródła pozyskiwania paliwa jądrowego oraz metody składowania odpadów radioaktywnych.

Ostatni panel pierwszego dnia konferencji dotyczył energetyki odnawialnej (Energetyka odnawialna przyszłością Europy) i jej udziału w bilansie energetycznym krajów europejskich. Paneliści zastanawiali się nad barierami technologicznymi i prawnymi stojącymi na drodze szybszego rozwoju OZE w UE. Szacowano potencjał energetyki odnawialnej w Polsce i Europie, wpływ farm wiatrowych na życie okolicznych mieszkańców czy możliwości wykorzystania biomasy do produkcji energii.

23 września

Drugi dzień konferencji rozpoczął się panelem „Gaz z łupków – perspektywy rozwoju w Polsce”. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że gaz łupkowy całkowicie zmieni oblicze nie tylko rynku gazu, ale również całego sektora energetycznego zarówno w Europie jak i na świecie. Uczestnicy panelu rozmawiali na temat technologii wydobywania oraz potencjalnych zasobów shale gas Polski i Europy.

Kolejny panel dotyczył „Rynku ropy w Europie Środkowo-Wschodniej”. Duże wahania ceny baryłki ropy jak i wiele innych czynników pokazują jak bardzo dynamiczny jest to rynek. Paneliści skupili się na takich zagadnieniach jak: przyszłość rurociągu Przyjaźń, infrastruktura przesyłowa Europy Środkowo – Wschodniej, rezerwy ropy w Polsce i w regionie, potencjalne kanały dostaw ropy do Polski, biopaliwa czy wydobycie ropy na Bałtyku.

Dwudniowa konferencja EUROPOWER zakończyła się panelem dotyczącym roli, jaką CO2 będzie odgrywał w energetyce XXI wieku. Kwestia wpływu człowieka na globalne ocieplenie ma tyle samo zwolenników jak i przeciwników, natomiast kluczowa pozostaje analiza tego, jaki wpływ na sektor będą miały decyzje polityczne Unii Europejskiej dotyczące ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Przy tej okazji omówiono wpływ Pakietu klimatycznego na rozwój polskiej gospodarki, czyste technologie węglowe, technologie niskoemisyjnego wytwarzania energii oraz handel prawami do emisji CO2.

Uroczysta Gala

Zwieńczeniem pierwszego dnia spotkania była Uroczysta Gala, zorganizowana z rozmachem godnym „energetycznej sprawy” w hotelu Sheraton. Punktem kulminacyjnym Gali było wręczenie statuetek EUROPOWER 2010 nominowanym w następujących kategoriach:

Innowacyjne rozwiązania w Energetyce – zwycięzcą okazała się firma BSI Management Systems Polska, za wprowadzenie na polski rynek innowacyjnego systemu zarządzania energią (BS EN 16001). Nominowanymi w tej kategorii byli także: RWE Polska za uruchomienie internetowego centrum obsługi klientów e-bok oraz Energomontaż Północ za budowę instalacji odazotowania spalin w elektrociepłowni Siekierki.

Rozwój energetyki odnawialnej – statuetka EUROPOWER 2010 w tej kategorii przypadła w udziale Ministerstwu Gospodarki, za projekt nowego rozporządzenia o zwiększeniu obowiązkowego limitu produkcji zielonej energii. W tej kategorii ministerstwo rywalizowało z firmą RWE Polska (pierwsza instalacja ogniw fotowoltaicznych, podłączona do sieci w Warszawie) oraz EDP Renewables (farma wiatrowa w Margoninie).

Społeczna odpowiedzialność biznesu w energetyce – w tej kategorii zwyciężyła Energa za powołanie Fundacji Energa, niosącej pomoc osobom chorym, niepełnosprawnym i poszkodowanym przez zdarzenia losowe. Konkurentami do statuetki EUROPOWER 2010 były: RWE Polska za kampanię edukacyjną Świadoma Energia oraz Vattenfall Poland za kampanię Power Saver.

Rozwiązania energetyczne w przemyśle – kapituła konkursu doceniała Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina za stworzenie w pełni energooszczędnego terminalu lotniczego. Nominowanymi do statuetki byli także: Zakład Zagospodarowania Odpadów w Trzebani za wdrożenie technologii beztlenowej fermentacji do przerabiania odpadów oraz Kompania Piwowarska za instalację pozwalającą na zmniejszenie zużycia energii i ograniczenie emisji CO2.

Osobowość roku w energetyce – Osobowością Anno Domini 2010 w energetyce został Pan Tomasz Zadroga, Prezes Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., za „profesjonalizm i upór w budowaniu pozycji lidera energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej”.

Organizatorem Międzynarodowej Konferencji Energetycznej EUROPOWER była Kancelaria Gospodarcza Euro Infor.

Źródło: Kancelaria Gospodarcza Euro Infor

Wpis został opublikowany 24 lis 2010 w następujących kategoriach: Wydarzenia - relacje. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć