News » PGNiG Norway finalizuje zakup licencji na norweskim szelfie

PGNiG Norway finalizuje zakup licencji na norweskim szelfie

22 wrz 2010 Możliwość komentowania PGNiG Norway finalizuje zakup licencji na norweskim szelfie została wyłączona Share 'PGNiG Norway finalizuje zakup licencji na norweskim szelfie' on Facebook Share 'PGNiG Norway finalizuje zakup licencji na norweskim szelfie' on Email Share 'PGNiG Norway finalizuje zakup licencji na norweskim szelfie' on Print Friendly

Należąca do PGNiG SA spółka PGNiG Norway AS otrzymała w dniu 21 września br. zgodę od norweskiego Ministerstwa Ropy i Energii na zakup od firmy Statoil Petroleum 10% udziałów w koncesji PL 326 na Morzu Norweskim.

Po uzyskaniu zgody udziałowcami Licencji są: Norske Shell (50% udziałów), Statoil Petroleum AS (30% udziałów), Gaz de France SUEZ E&P Norge AS (10% udziałów) oraz PGNiG Norway (10% udziałów).

Koncesja, na której odkryte zostało złoże gazu ziemnego Gro, składa się z czterech bloków o łącznej powierzchni 1671 km kw. Akumulacje gazu w tym złożu potwierdzono odwiertem w 2009 r. Gro to złoże gazowe w basenie Voring, zlokalizowanym w zachodniej części Morza Norweskiego, gdzie głębokość wody przekracza 1000 m. Koncesja znajduje się ok. 350 km od wybrzeża (przybliżona odległość do miejscowości Sandnessjoen).

Basen Voring, otwarty dla poszukiwań w 1996 roku, obecnie uznawany jest za jeden z najbardziej perspektywicznych obszarów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Odkrycia dokonane w ostatnich latach znajdują się obecnie w fazie dokumentowania zasobów i zagospodarowania.  Zasoby wydobywalne gazu ziemnego w tym złożu określane są jako znaczące. Odwiert rozpoznawczy, którego zadaniem jest określenie zasobów w obrębie koncesji PL 326 jest aktualnie w fazie wiercenia, przy wykorzystaniu platformy wiertniczej Aker Barents. W II połowie 2010 r. planowane jest wykonanie badań sejsmicznych 3D, które będą uzupełnieniem badań 3D wykonanych w latach 2004 i 2009.

Nabycie udziałów w licencji PL 326 umożliwia PGNiG Norway prowadzenie prac poszukiwawczych w jednym z najbardziej perspektywicznych obszarów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, o znaczących zasobach węglowodorów. Pozwoli również wzmocnić partnerską współpracę z wiodącymi firmami naftowymi posiadającymi doświadczenie w prowadzeniu poszukiwań i eksploatacji węglowodorów na świecie, w tym także na akwenach głębokomorskich.

PGNiG Norway posiada osiem koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na pięciu z nich prowadzi działalność poszukiwawczą. Spółka planuje wystąpić o następne koncesje APA 2010, przy założeniu, że będą to interesujące obszary. W 2010 roku PGNiG Norway planuje pozyskać jeszcze trzy koncesje w Norwegii.

W 2007 r. PGNiG Norway kupiło udziały w trzech koncesjach wydobywczych Snad, Skarv i Idun. Wydobycie ze złoża Skarv rozpocznie się w drugiej połowie 2011 roku. Roczne wydobycie gazu ziemnego z tego złoża jest planowane na poziomie 0,5 mld m3, a ropy naftowej na poziomie 0,4 mln ton. W 2011 r. wydobycie będzie na poziomie ok. 50% tych wartości.

W br. PGNiG Norway wspólnie z partnerami odkryło nowe złoża gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Złoża Snad North szacowane są na 9 do 16 mld m3 gazu. Jego zagospodarowanie rozpocznie się już w 2011 r.

W 2010 r. PGNiG Norway wyda na inwestycje ok. 500 mln zł.

Źródło: PGNiG S.A.

Wpis został opublikowany 22 wrz 2010 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć