News » Dla rozwoju energetyki i polskiej nauki

Dla rozwoju energetyki i polskiej nauki

16 Gru 2009 Możliwość komentowania Dla rozwoju energetyki i polskiej nauki została wyłączona Share 'Dla rozwoju energetyki i polskiej nauki' on Facebook Share 'Dla rozwoju energetyki i polskiej nauki' on Email Share 'Dla rozwoju energetyki i polskiej nauki' on Print Friendly

RAFAKO 2 - Dla rozwoju energetyki i polskiej nauki-1Od wielu lat Fabryka Kotłów RAFAKO S.A. z Raciborza współpracuje z polskimi ośrodkami naukowo-badawczymi. Nieoficjalne dotąd kontakty formalizuje od niedawna w formie umów o współpracy badawczo-rozwojowej. Takie dokumenty podpisano już z Politechniką Wrocławską i Politechniką Krakowską. Ostatnio również z Politechniką Śląską z Gliwic.

– Do tej pory wszystkie inicjatywy były oddolne i toczyły się samoistnie. Ale nasza współpraca ze środowiskiem naukowym z roku na rok nabiera tempa, prowadzimy coraz więcej wspólnych projektów. Stąd zdecydowaliśmy się ująć te działania w ramy umów, które w ostatnim czasie podpisujemy z uczelniami – tłumaczy Wiesław Różacki, prezes zarządu i dyrektor generalny RAFAKO S.A.

Kontakty RAFAKO ze środowiskiem naukowym dotyczą trzech obszarów rozwoju branży energetycznej. To technologie związane z nowoczesnymi blokami energetycznymi na parametry nadkrytyczne, z podnoszeniem skuteczności instalacji ochrony środowiska oraz z nowoczesnymi rozwiązaniami dotyczącymi spalarni odpadów komunalnych.

– Rynek energetyczny szybko się rozwija. W naszej firmie stosujemy wiele bardzo nowoczesnych technologii, które musimy nieustannie rozwijać, by konkurować na światowym rynku energetycznym. Taka współpraca z ośrodkami naukowo-badawczymi pozwala nam doskonalić te technologie. Ale zależy nam również na pozyskiwaniu nowych kadr. Absolwenci polskich uczelni to dobrze wykształceni fachowcy, otwarci na nowe wyzwania, jakie niewątpliwie stoją przed branżą energetyczną – podkreśla prezes Różacki.

– W dydaktycznym procesie niezwykle ważne są kontakty przyszłych inżynierów z przemysłem – wskazuje prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej, z którą 15 grudnia 2009 r. RAFAKO podpisało umowę o współpracy badawczo-rozwojowej. – Zależy nam na współpracy z renomowanymi firmami, by nasi studenci już na etapie zdobywania wiedzy teoretycznej mieli okazję zapoznać się z jej praktycznym wykorzystaniem – dodaje rektor.

Z kolei rektor Politechniki Wrocławskiej, która jako pierwsza podpisała umowę z RAFAKO (w listopadzie 2009 r.), podkreśla, że chodzi też o rozwój samej uczelni. – Prowadzimy badania, które powinny być wykorzystywane w przemyśle. Bez transferu naszych osiągnięć do gospodarki, nie ma mowy o rozwoju jakiejkolwiek uczelni technicznej – twierdzi prof. Tadeusz Więckowski.
Źródło: RAFAKO SA

Wpis został opublikowany 16 Gru 2009 w następujących kategoriach: News, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć