News » GAZ-SYSTEM posiada wszystkie decyzje potrzebne do budowy…

GAZ-SYSTEM posiada wszystkie decyzje potrzebne do budowy kolejnego gazociągu na południu Polski

5 Sty 2018 Możliwość komentowania GAZ-SYSTEM posiada wszystkie decyzje potrzebne do budowy kolejnego gazociągu na południu Polski została wyłączona Share 'GAZ-SYSTEM posiada wszystkie decyzje potrzebne do budowy kolejnego gazociągu na południu Polski' on Facebook Share 'GAZ-SYSTEM posiada wszystkie decyzje potrzebne do budowy kolejnego gazociągu na południu Polski' on Email Share 'GAZ-SYSTEM posiada wszystkie decyzje potrzebne do budowy kolejnego gazociągu na południu Polski' on Print Friendly

Gazociąg relacji Tworóg – Tworzeń otrzymał pozwolenie na budowę, wydane przez wojewodę śląskiego. Inwestycja będzie realizowana w ramach budowy gazociągu Hermanowice – Strachocina – Pogórska Wola – Tworzeń – Tworóg – Odolanów wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi na terenie województw podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Gazociąg wysokiego ciśnienia o długości ponad 55 km i średnicy 1000 mm zostanie wybudowany wzdłuż istniejących gazociągów na terenie siedmiu gmin województwa śląskiego: Tworóg, Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, Ożarowice, Mierzęcice, Siewierz oraz Dąbrowa Górnicza.

Od strony zachodniej zostanie połączony z gazociągiem Tworóg – Kędzierzyn – Koźle, a od wschodniej z gazociągiem Pogórska Wola – Tworzeń.

Gazociąg stanowi element Korytarza gazowego Północ – Południe, który ma w przyszłości połączyć Terminal LNG w Świnoujściu oraz projektowany gazociąg Baltic Pipe z planowanym terminalem Adria LNG w Chorwacji. Projekt został wpisany do katalogu inwestycji towarzyszących inwestycjom w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Komisja Europejska nadała tej inwestycji status projektu o znaczeniu wspólnotowym (PCI) w 2013 r. i podtrzymała go w dwóch kolejnych listach publikowanych w latach 2015 i 2017.

Efektem projektowanej inwestycji będzie zwiększenie zdolności przesyłowych, a także uatrakcyjnienie terenów pod nowe inwestycje w regionie. W skali kraju z kolei przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i niezawodności przesyłu oraz stopnia dywersyfikacji źródeł gazu ziemnego. Ważną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM S.A. podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy.

Aktualnie trwają postępowania przetargowe na wybór Wykonawcy Robót Budowlanych oraz na wybór Wykonawcy Nadzoru Inwestorskiego.

Budowa gazociągu planowana jest w latach 2018-2020.

Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Wpis został opublikowany 5 Sty 2018 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć