Elektroenergetyka » Premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie: Wierzymy w Europę i…

Premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie: Wierzymy w Europę i europejskie wartości

4 Sty 2018 Możliwość komentowania Premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie: Wierzymy w Europę i europejskie wartości została wyłączona Share 'Premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie: Wierzymy w Europę i europejskie wartości' on Facebook Share 'Premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie: Wierzymy w Europę i europejskie wartości' on Email Share 'Premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie: Wierzymy w Europę i europejskie wartości' on Print Friendly

W dobie, kiedy dzieje się wiele różnych wydarzeń, które stawiają spoistość Unii Europejskiej pod znakiem zapytania, my jej nie stawiamy pod znakiem zapytania. Wierzymy w Europę, wierzymy w wartości europejskie, chcemy je razem budować – powiedział premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z Victorem Orbanem w Budapeszcie.

Grupa Wyszehradzka kluczowym formatem współpracy

– Mamy bardzo spójne patrzenie na bieżące problemy powiedział szef polskiego rządu podsumowując spotkanie z premierem Węgier. – Bardzo dużo mówiliśmy dziś o wymiarze Wyszehradzkim. Grupa Wyszehradzka jest kluczową częścią Europy Środkowej i Unii Europejskiej, która daje Unii solidny wzrost gospodarczy, bezpieczeństwo, stabilność polityczną i mocno proeuropejską postawę. Myślę, że jest to bardzo ważne i wartościowe dla całej Wspólnoty – podkreśli premier Morawiecki.
Jak dodał, szefowie obu rządów poruszyli także kluczowe tematy gospodarcze. – Staraliśmy się uspójnić nasze stanowisko w obszarach transportowych, energetycznych i sektorowych. W ogromnej części przypadków to się udało, co świadczy o tym, że nasze patrzenie na rzeczywistość gospodarczą – nawet, jeśli patrzymy z różnych perspektyw – jest bardzo podobne – zaakcentował premier.

Brexit i unijny budżet

– Zbliża się okres negocjacji wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej. Grupa Wyszehradzka, Polska i Węgry, stoją na bardzo podobnych stanowiskach jeśli chodzi o przyszłość kolejnego budżetu Wspólnoty – mówił polski premier. Podkreślił, że oba kraje chcą prezentować swoje stanowiska w jednolity sposób. – Musimy się zmierzyć razem z Brexitem. Sam fakt wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oznacza mniejszy wpływ środków netto do budżetu unijnego – ocenił szef rządu. – W najbliższej przyszłości mamy w miarę jednolite podeście do tych tematów finansowych i gospodarczych, ale również politycznych i społecznych – mówił premier Morawiecki.

Wspólne spojrzenie na kwestię migracji

– W pełni zgadzamy się z węgierskim podejściem do migracji i uchodźców. Utrzymujemy nasze stanowisko nieodmienne od dwóch lat. Suwerenne państwa muszą mieć prawo do decydowania o tym kogo przyjmują, a kogo nie przyjmują – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że kraje Europy Środkowej robią bardzo dużo dla złagodzenia napięć na wschodniej flance Unii Europejskiej. – Trwa przecież wojna Rosji z Ukrainą. My w sposób zauważalny przyczyniamy się do złagodzenia napięć w obszarze migracyjnym – zwrócił uwagę prezes Rady Ministrów.

Stulecie niepodległości Polski

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił szefa węgierskiego rządu na tegoroczne obchody stulecia polskiej niepodległości. – Przez ostatnie setki lat zawsze walczyliśmy za wolności i solidarność naszą i waszą. Byłoby nam niezmiernie miło gościć naszych węgierskich bratanków podczas kluczowych dla nas uroczystości – zaakcentował premier. Jak podkreślił, oba kraje ustaliły też konkretne działania i projekty w obszarze kultury i pogłębiania relacji polsko-węgierskich. – Wierzę w to, że tak podobnie myślące narody, jakimi my jesteśmy, mogą wspólnie bardzo pozytywnie wpłynąć na losy Europy – oznajmił premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: www.premier.gov.pl

Wpis został opublikowany 4 Sty 2018 w następujących kategoriach: Elektroenergetyka, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć