News » Wiceminister Tobiszowski: największą siłą Ślaska są ludzie, to…

Wiceminister Tobiszowski: największą siłą Ślaska są ludzie, to w nich musimy inwestować

27 Gru 2017 Możliwość komentowania Wiceminister Tobiszowski: największą siłą Ślaska są ludzie, to w nich musimy inwestować została wyłączona Share 'Wiceminister Tobiszowski: największą siłą Ślaska są ludzie, to w nich musimy inwestować' on Facebook Share 'Wiceminister Tobiszowski: największą siłą Ślaska są ludzie, to w nich musimy inwestować' on Email Share 'Wiceminister Tobiszowski: największą siłą Ślaska są ludzie, to w nich musimy inwestować' on Print Friendly

Śląsk to jeden z kluczowych regionów wymagających skoordynowanych działań na wielu płaszczyznach. Jest to jeden z najsilniejszych gospodarczo regionów w Polsce, jednak ostatnio odnotowuje osłabienie tempa wzrostu. Właśnie dlatego powstał Program dla Śląska, który w Katowicach przedstawił premier Mateusz Morawiecki. W prezentacji, która odbyła się 21 grudnia 2017 r., wziął udział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Program dla Śląska

Program wpisuje się w rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Powstał z inicjatywy Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Dokument obejmuje ponad 70 przedsięwzięć w różnych dziedzinach, które mają być dla Śląska potężnym bodźcem rozwojowym. Lista tych projektów wciąż nie jest zamknięta, a Program może być aktualizowany.

Przedsięwzięcia zawarte w Programie podzielone zostały na trzy kategorie: kluczowe, horyzontalne i studialne. To inwestycje w transport, rozwój infrastruktury oraz innowacyjność. Przygotowanie jak najlepszych warunków dla inwestorów, ale i działania mające na celu podniesienie jakości życia mieszkańców – ochrona środowiska, edukacja, służba zdrowia. Z jednej strony to ogromne inwestycje, z drugiej programy aktywizujące i pobudzające przedsiębiorczość mieszkańców.

Inwestycje dla Śląska

W związku z realizacją Programu dla Śląska wartość działań i instrumentów bezpośrednio ukierunkowanych na realizację celów Programu wyniesie ok. 40 mld zł.

– Największą siłą tego regionu są ludzie. Program dla Śląska ma być ogromnym bodźcem, który pobudzi ten potencjał. Uważamy, że warto lokować kapitał w mieszkańców Śląska, pomagać im rozwijać swoją przedsiębiorczość, jak i wiedzę oraz kompetencje. Inwestycje w rozwój ośrodków akademickich, szkolenia kadr oraz podnoszenie umiejętności pracowników wyniosą prawie mld zł. Wysokie kompetencje pracowników są niezwykle ważnym elementem, na który zwracają uwagę inwestorzy – mówił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Województwo śląskie a bezpieczeństwo energetyczne

Województwo śląskie ze względu na warunki naturalne i duże zasoby węgla kamiennego jest kluczowym obszarem z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. W opracowywanym miksie energetycznym węgiel będzie podstawowym źródłem energii. Program dla Śląska stawia na rozwój innowacyjności w górnictwie i energetyce. Zakłada takie projekty jak Inteligentna Kopalnia, rozwój technologii zgazowania węgla, wzmocnienie elektromobilności, a także budowę nowej kopalni.

Najważniejsza w zakresie realizacji Programu będzie współpraca w szczególności Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz instytucji im podległych.

Źródło: Ministerstwo Energii

Wpis został opublikowany 27 Gru 2017 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć