News » Inauguracja III edycji Funduszy Norweskich i EOG

Inauguracja III edycji Funduszy Norweskich i EOG

22 Gru 2017 Możliwość komentowania Inauguracja III edycji Funduszy Norweskich i EOG została wyłączona Share 'Inauguracja III edycji Funduszy Norweskich i EOG' on Facebook Share 'Inauguracja III edycji Funduszy Norweskich i EOG' on Email Share 'Inauguracja III edycji Funduszy Norweskich i EOG' on Print Friendly

Polska pozostaje największym beneficjentem Funduszy Norweskich i EOG. Zostały podpisane międzyrządowe umowy, na mocy których do naszego kraju trafi niemal 810 mln euro. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wiceministrowie rozwoju Jerzy Kwieciński i Paweł Chorąży, minister ds. europejskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego Norwegii Marit Berger Røsland oraz ambasador Islandii Martin Eyjólfsson.

W październiku br. zakończyły się negocjacje dotyczące uruchomienia III edycji Funduszy norweskich i EOG w Polsce. Łącznie państwa-darczyńcy, czyli Norwegia, Islandia i Lichtenstein, przeznaczyły na nią ponad 2,8 mld euro. Wsparcie przyznano 15 państwom. Polska z alokacją 809,3 mln euro, podobnie jak w poprzednich edycjach, jest największym beneficjentem tych pieniędzy.

Pierwsze konkursy w ramach trzeciej edycji zostaną ogłoszone po podpisaniu umów na realizację programów w poszczególnych obszarach tematycznych. Pierwsze nabory wniosków mogą rozpocząć się w drugiej połowie 2018 r.

W wyniku negocjacji osiągnięto kompromis polityczny w zakresie wszystkich obszarów wsparcia trzeciej edycj.

Programy w poszczególnych obszarach, będą wdrażane przez polskie instytucje publiczne. Podobnie jak w poprzednich edycjach, program „godna praca” oraz „społeczeństwo obywatelskie”, zarządzane będą bezpośrednio przez darczyńców.

PROGRAMY

Badania

  • Kwota dofinansowania programu ze środków EOG i norweskich: 110 000 000 euro
  • Współfinansowanie krajowe programu: 19 411 765 euro
  • Operator Programu: Narodowe Centrum Nauki (NCN) przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR)
  • Partner programu z państw-darczyńców: Norweska Rada Nauki.

 

Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu

  • Dofinansowanie programu ze środków EOG: 140 000 000 euro
  • Współfinansowanie krajowe programu: 24 705 882 euro
  • Operator Programu: Ministerstwo Środowiska przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Partnerzy
  • Programu z państw-darczyńców: Norweska Agencja Środowiska (NEA), Norweska Dyrekcja ds. Zasobów Wodnych i Energii (NVE), Krajowa Agencja ds. Energii Islandii (OS).

 

Fundusz Współpracy dwustronnej

Ważnym elementem Funduszy i norweskich i EOG pozostanie wzmacnianie relacji dwustronnych z państwami-darczyńcami. Cel ten realizowany będzie poprzez specjalnie wydzielony Fundusz Współpracy Dwustronnej. W ramach funduszu finansowane będą działania realizowane wspólnie przez instytucje polskie i z państw-darczyńców.

FUNDUSZE NORWESKIE I EOG

Fundusze norweskie i EOG są formą bezzwrotnej pomocy przyznawanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom członkowskim UE.  Za ich wdrażanie w Polsce odpowiada Ministerstwo Rozwoju. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami.

Głównym celem funduszy norweskich i funduszy EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.

W drugiej edycji funduszy dofinansowano ponad 1300 projektów. Łączna suma środków na lata 2009-2014 dla Polski wynosiła 578,1 mln euro.

Szczegółowe informacje na temat funkcjonowania funduszy norweskich i EOG znajdują się na stronie.

Foto: B. Kosiński/MR

Źródło: Ministerstwo Rozwoju, szczegóły na: www.mr.gov.pl

Wpis został opublikowany 22 Gru 2017 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć