News » Baltic Pipe: podpisanie umów z projektantem polskich tłoczni

Baltic Pipe: podpisanie umów z projektantem polskich tłoczni

20 Gru 2017 Możliwość komentowania Baltic Pipe: podpisanie umów z projektantem polskich tłoczni została wyłączona Share 'Baltic Pipe: podpisanie umów z projektantem polskich tłoczni' on Facebook Share 'Baltic Pipe: podpisanie umów z projektantem polskich tłoczni' on Email Share 'Baltic Pipe: podpisanie umów z projektantem polskich tłoczni' on Print Friendly

GAZ-SYSTEM podpisał trzy umowy z Biurem Studiów i Projektów Gazownictwa GAZOPROJEKT S.A. na opracowanie dokumentacji projektowych dla tłoczni, które powstaną w Polsce w ramach projektu Baltic Pipe.

Spółka została wyłoniona w wyniku postępowania przetargowego – potencjalni wykonawcy mogli składać oferty częściowe w podziale na trzy lokalizacje. W każdym przypadku GAZOPROJEKT S.A. złożył najkorzystniejszą ofertę. W ramach umów będzie zobowiązany do uzyskania wszystkich niezbędnych uzgodnień, zgód, opinii, pozwoleń i decyzji. Będzie również sprawować nadzór autorski dla inwestycji.

W ramach przedsięwzięcia zostaną rozbudowane tłocznie gazu w Goleniowe i Odolanowie wraz z węzłem i infrastrukturą towarzyszącą. Rozbudowany będzie również węzeł przesyłu gazu oraz powstanie nowa tłocznia w Gustorzynie. Inwestycje te są niezbędne dla funkcjonowania polskiego systemu przesyłowego w zakresie przetłaczania zwiększonych strumieni gazu ziemnego związanych z dywersyfikacją źródeł gazu, rozbudową Terminalu LNG w Świnoujściu oraz powstaniem gazociągu podmorskiego, łączącego Danię z Polską.

Ponadto obecnie Spółka prowadzi postępowanie publiczne na wybór firmy projektowej, która zaprojektuje gazociąg zlokalizowany na terytorium Polski, łączący podmorską część gazociągu Baltic Pipe z krajowym systemem przesyłowym gazu.

***

Zdefiniowany na podstawie studium wykonalności projekt Baltic Pipe składa się z pięciu głównych elementów:

Gazociąg złożowy prowadzący z systemu norweskiego na Morzu Północnym do punktu odbioru w systemie duńskim,
Rozbudowa istniejących zdolności w duńskim lądowym systemie przesyłowym,
Tłocznia gazu w Zealand w Danii,
Podmorski gazociąg międzysystemowy biegnący z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym,
Rozbudowa polskiego systemu przesyłowego.

Źródło: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Wpis został opublikowany 20 Gru 2017 w następujących kategoriach: News, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć