News » ABB dokonuje przełomu dzięki najpotężniejszemu na świecie…

ABB dokonuje przełomu dzięki najpotężniejszemu na świecie transformatorowi HVDC

20 Gru 2017 Możliwość komentowania ABB dokonuje przełomu dzięki najpotężniejszemu na świecie transformatorowi HVDC została wyłączona Share 'ABB dokonuje przełomu dzięki najpotężniejszemu na świecie transformatorowi HVDC' on Facebook Share 'ABB dokonuje przełomu dzięki najpotężniejszemu na świecie transformatorowi HVDC' on Email Share 'ABB dokonuje przełomu dzięki najpotężniejszemu na świecie transformatorowi HVDC' on Print Friendly

Firma ABB pisze kolejny rozdział historii elektryczności – w Chinach rygorystycznym testom poddawane są transformatory i kluczowe urządzenia pierwszego na świecie projektu o napięciu 1100 kilowoltów (kV).

ABB ustanowiła kolejny pionierski rekord innowacji dzięki udanym testom największego na świecie transformatora do przesyłu energii elektrycznej prądem stałym o bardzo wysokim napięciu (UHVDC). Transformator UHVDC o napięciu +/- 1100 kV (1,1 miliona woltów), opracowany i wyprodukowany w ścisłej współpracy z State Grid Corporation of China (SGCC), pomyślnie przeszedł serię prób i testów, w tym próby typu, torując drogę do realizacji łącza UHVDC Changji-Guquan, które przesyła moc z regionu Xinjiang na północnym zachodzie Chin do prowincji Anhui we wschodniej części kraju.

Changji-Guquan, pierwsze na świecie łącze UHVDC o napięciu +/- 1100 kV, ustanowi nowy światowy rekord pod względem poziomu napięcia, przepustowości i odległości. Będzie ono w stanie przesłać 12 000 megawatów energii elektrycznej, co odpowiada możliwościom 12 dużych elektrowni. Jest to o 50% więcej niż możliwości istniejącego obecnie łącza UHVDC o napięciu +/- 800 kV. Odległość przesyłu zostanie wydłużona z około 2000 km do ponad 3000 km, umożliwiając integrację i transmisję z wielu źródeł odnawialnych na znacznie większą skalę.

Po pełnym uruchomieniu łącze UHVDC będzie mogło zasilać osiem linii kablowych o napięciu 500 kV i dwie linie o napięciu 1000 kV, zapewniając moc odpowiadającą dwukrotności średniego rocznego zużycia energii w Szwajcarii. Sukces ABB umożliwi także po raz pierwszy połączenie prądu stałego +/- 1100 kV z łączami UHVAC 750 kV. Oprócz transformatora firma ABB opracowała i pomyślnie przetestowała wiele innych kluczowych urządzeń wchodzących w skład projektu +/- 1100 kV, w tym  stacje przekształtnikowe, izolatory przepustowe i wyłączniki prądu stałego.

– Poza przesyłem większej mocy na większe odległości z mniejszymi stratami to przełomowe osiągnięcie umożliwi połączenie sieci AC i DC oraz wsparcie przyszłego połączenia regionów i krajów – powiedział Claudio Facchin, dyrektor Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB. – Wzmacnia ono naszą pionierską technologię w zakresie transmisji HVDC i potwierdza ścisłą współpracę ABB z SGCC, ponieważ umożliwiamy stworzenie mocniejszej, bardziej inteligentnej i ekologicznej sieci.

– Projekt Changji-Guquan +/- 1100 kV stanowi ważny krok techniczny, dzięki któremu osiągnęliśmy najwyższe na świecie napięcie prądu stałego. Transformator jest kluczowym elementem tego łącza i cieszymy się, że pierwszy z przełomowych transformatorów pomyślnie przeszedł wszystkie testy. Jego możliwości przekroczyły nasze oczekiwania. Chciałbym pogratulować zespołom z ABB i SGCC tych sukcesów – powiedział Liu ZeHong, wiceprezes wykonawczy w SGCC.

Największe miasta znajdują się na wschodzie Chin, a znaczna część zasobów energetycznych – na zachodzie i północnym zachodzie kraju. Rozległość kraju i rosnący popyt spowodowały przyspieszenie budowy łączy bardzo wysokich napięć. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie przepustowości transmisji przy jednoczesnym zminimalizowaniu strat.

Firma ABB zapoczątkowała technologię HVDC ponad 60 lat temu i jest światowym liderem branży – ma na swoim koncie ponad 110 projektów związanych z HVDC, co odpowiada całkowitej zainstalowanej mocy o wartości ponad 120 000 MW i stanowi mniej więcej połowę zainstalowanej bazy światowej. Technologia przesyłu mocy przy użyciu połączeń UHVDC (ang. ultrahigh-voltage direct current – ultrawysokonapięciowych prądu stałego) jest zaawansowanym  rozwinięciem technologii HVDC (ang. high-voltage direct current – wysokonapięciowego prądu stałego). Jest to największe osiągnięcie w zakresie przepustowości i wydajności systemów elektroenergetycznych na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. W 2010 r. firma ABB wspierała SGCC w realizacji projektu Xiangjiaba-Szanghaj, dzięki czemu powstało pierwsze na świecie łącze UHVDC do przesyłu mocy o napięciu +/- 800 kV przeznaczone do komercyjnej eksploatacji.

Źródło: ABB 

Wpis został opublikowany 20 Gru 2017 w następujących kategoriach: News, Technologie. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć