News » Eesti Energia rozwinie działalność w sektorze energii…

Eesti Energia rozwinie działalność w sektorze energii odnawialnej na rynkach zagranicznych, w tym także w Polsce

11 Gru 2017 Możliwość komentowania Eesti Energia rozwinie działalność w sektorze energii odnawialnej na rynkach zagranicznych, w tym także w Polsce została wyłączona Share 'Eesti Energia rozwinie działalność w sektorze energii odnawialnej na rynkach zagranicznych, w tym także w Polsce' on Facebook Share 'Eesti Energia rozwinie działalność w sektorze energii odnawialnej na rynkach zagranicznych, w tym także w Polsce' on Email Share 'Eesti Energia rozwinie działalność w sektorze energii odnawialnej na rynkach zagranicznych, w tym także w Polsce' on Print Friendly

Eesti Energia, największy wytwórca energii elektrycznej w krajach bałtyckich, wychodzi z działalnością na rynki zagraniczne w obszarze produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Ta część biznesu będzie realizowana przez Enefit Green, spółkę z grupy Eesti Energia. W ten sposób estoński koncern planuje zwiększyć swoją obecność na rynku OZE w regionie Morza Bałtyckiego.

W Polsce spółka zależna Eesti Energia, Enefit, podpisała w ostatnim kwartale pierwsze umowy na dostawy energii i gazu dla lokalnych przedsiębiorstw, a w najbliższym czasie planuje również poszerzyć swoją ofertę o nowe usługi oparte o OZE.

Enefit Green jest jedną z największych firm w regionie Morza Bałtyckiego działającą w obszarze produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Portfolio naszych usług jest obecnie najbardziej zróżnicowane na rynku i obejmuje produkcję energii ze źródeł wiatrowych, wodnych, słonecznych i biomasy. W produkcji energii wykorzystujemy także odpady komunalne, dzięki czemu w znacznym stopniu przyczyniliśmy się do zmniejszenia liczby odpadów komunalnych na estońskich składowiskach – powiedział Aavo Kärmas, dyrektor zarządzający w Enefit Green.

Enefit Green planuje sukcesywnie rozwijać swoją działalność na rynku OZE w państwach regionu Morza Bałtyckiego, w których Eesti Energia funkcjonuje już z powodzeniem od ponad 10 lat, tj. na Litwie i Łotwie. Strategicznym celem grupy jest osiągnięcie 40% udziału w rynku OZE w tym regionie do 2021 r.

Enefit Green rozważa także rozpoczęcie działalności w Polsce. Plany te mają związek m.in. z zapowiedzią ME, które do 2020 r. chce zwiększyć moc elektrowni słonecznych w Polsce do 1-2 GW. W ten sposób resort chce podnieść poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju, w szczególności w miesiącach letnich. Moce solarne mają być wspierane w systemie aukcyjnym OZE i właśnie takie rozwiązania znajdują się w obszarze zainteresowania Enefit Green.

Od czerwca br. w Polsce z powodzeniem funkcjonuje także Enefit Polska, spółka zależna od Eesti Energia. We wrześniu Enefit podpisał pierwsze umowy na dostawę energii elektrycznej i gazu ziemnego. W ciągu najbliższych tygodni spółka planuje także poszerzyć swoją ofertę o nowe usługi oparte o OZE.

W przypadku OZE interesują nas dwa obszary: pierwszy dotyczy handlu, a dokładniej zakupu energii od wytwórców źródeł odnawialnych na bazie umów indywidualnych i oferowanie im dostępu do rynku hurtowego. Drugi element to inwestycja w wytwarzanie energii w segmencie OZE. W szczególności zwracamy tutaj naszą uwagę na źródła fotowoltaiczne – mówi Maciej Kowalski, dyrektor zarządzający w firmie Enefit Polska.

Źródło: Enefit Sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 11 Gru 2017 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć