News » GUS potwierdza, że Polska ma olbrzymi problem z OZE – należy…

GUS potwierdza, że Polska ma olbrzymi problem z OZE – należy się liczyć z kosztami

5 Gru 2017 Możliwość komentowania GUS potwierdza, że Polska ma olbrzymi problem z OZE – należy się liczyć z kosztami została wyłączona Share 'GUS potwierdza, że Polska ma olbrzymi problem z OZE – należy się liczyć z kosztami' on Facebook Share 'GUS potwierdza, że Polska ma olbrzymi problem z OZE – należy się liczyć z kosztami' on Email Share 'GUS potwierdza, że Polska ma olbrzymi problem z OZE – należy się liczyć z kosztami' on Print Friendly

W cieniu inauguracji obchodów święta górniczego i zapowiedzi rządu o konieczności budowy nowych kopalń GUS opublikował skonsolidowane dane statystyczne o OZE na koniec 2016 r. Wobec faktu, że wkład OZE w bilans energetyczny kraju to zaledwie 1/5 tego co wnosi węgiel oraz uwzględniając obecne „wzmożenie” mediów tematem górnictwa i zgoła innymi sprawami, opracowanie GUS może pozostać niezauważone.

Byłoby to ze stratą, bo GUS zestawiając dane za 2016 r. z dotychczasowymi trendami, wskazał zagrożenia, a pośrednio potwierdził, że brak szybkich i skutecznych działań na rzecz poprawy sytuacji w branży OZE może mieć swoje negatywne następstwa związane z niewypełnieniem celów i twardych zobowiązań wobec UE w 2020 r. Rachunek do zapłacenia za dotychczasową niefrasobliwość to kilkanaście mld zł, na dzisiaj i powód do kolejnych (poza kwestią węgla) napięć w relacjach Polski i UE.

W opracowaniu GUS wrażenie robi spadek liczonego „rok do roku” udziału (nie tempa wzrostu) energii z OZE w bilansie energetycznym. Jest to zjawisko niespotykane od paru dekad w skali całego globu i wymaga refleksji w szczególności wobec członkostwa Polski w UE. Oznacza bowiem, że w tym przypadku chodzi nie tylko o różne prędkości rozwoju OZE w różnych krajach należących do Wspólnoty, ale także o diametralnie różne kierunki transformacji energetyki. Historyczne dane Eurostat mogą posłużyć do zobrazowania trendów w zużyciu węgla i energii z OZE w Polsce i w UE. Obraz transformacji energetycznej jest jednoznaczny. Z danych Eurostat wynika (co zapewne wkrótce potwierdzą statystyki), że 2017 lub 2018 r. po raz pierwszy więcej energii będzie produkowane z OZE niż z węgla oraz że Polska coraz bardziej odchyla się od trendów UE. I to wcale nie w wyjątkowo wysokim wykorzystaniu węgla (jak można było przypuszczać), ale w niskim wykorzystaniu OZE. W tym ostatnim przypadku trendy w Polsce i w UE zaczęły się rozchodzić już po 2012 r. Już wtedy widać było symptomy (dolna cześć wykresu), że Polska hamuje z OZE, ale od 2016 r. rozwieranie nożyc pomiędzy polską i unijną energetyką, jeśli chodzi o relacje pomiędzy OZE i węglem, przyśpiesza i niesie nowe obawy.

Pełen wpis na: odnawialny.blogspot.com

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

Wpis został opublikowany 5 Gru 2017 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Partnerzy działu

Newsletter

Warto zobaczyć