Edukacja » Program edukacyjny „Droga do czystego środowiska” ze wsparciem…

Program edukacyjny „Droga do czystego środowiska” ze wsparciem unijnym

4 Gru 2017 Możliwość komentowania Program edukacyjny „Droga do czystego środowiska” ze wsparciem unijnym została wyłączona Share 'Program edukacyjny „Droga do czystego środowiska” ze wsparciem unijnym' on Facebook Share 'Program edukacyjny „Droga do czystego środowiska” ze wsparciem unijnym' on Email Share 'Program edukacyjny „Droga do czystego środowiska” ze wsparciem unijnym' on Print Friendly

Reportaże interwencyjne pokazujące przypadki niezgodnego z prawem korzystania ze środowiska, informator, a także warsztaty i konsultacje dla organów sądowych, ścigania i kontroli – to elementy edukacyjno-promocyjnego programu „Droga do czystego środowiska”, który UE dofinansuje kwotę blisko 5,2 mln zł. Przedsięwzięcie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska będzie kosztowało ponad 6 mln zł.

Działania projektowe potrwają do końca przyszłego roku i obejmą w sumie 10 mln osób. Umowę w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna, podpisano w obecności wiceministra środowiska Sławomira Mazurka w NFOŚiGW 30 listopada br. Strony umowy były: NFOŚiGW, reprezentowany przez Romana Wójcika, zastępcę prezesa zarządu NFOŚiGW i Janusza Topolskiego, p.o. głównego księgowego NFOŚiGW oraz Skarb Państwa – Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, z ramienia którego obecny był Marek Haliniak, główny inspektor ochrony środowiska.

Strategicznym celem projektu „Droga do czystego środowiska – program edukacyjno-promocyjny na rzecz wzmocnienia świadomości społecznej korzystania ze środowiska z poszanowaniem ogólnie przyjętych zasad i norm” jest promowanie postaw ekologicznych oraz podnoszenie świadomości środowiskowej ogółu społeczeństwa, w tym organów sądowych, organów ścigania i organów kontroli, a także wypracowanie wspólnego podejścia do prowadzenia działań służących zwalczaniu tzw. szarej strefy w obszarze odpadów.

Na przedsięwzięcie złożą się takie działania, jak: reportaże interwencyjne oraz informator, warsztaty i konsultacje, kierowane do organów sądowych, ścigania i kontroli. Reportaże – emitowane w telewizjach regionalnych oraz na portalu dedykowanym projektowi – będą pokazywały przypadki niezgodnego z prawem korzystania ze środowiska oraz przykłady działań Inspekcji Ochrony Środowiska w celu wzmocnienia wrażliwości obywateli na konieczność ochrony środowiska oraz informowania o działaniach prowadzonych przez Inspekcję. Z kolei celem warsztatów będzie wypracowanie jednolitego sposobu współpracy IOŚ z organami ścigania i kontroli w zakresie przestępstw przeciwko środowisku w zakresie gospodarki odpadami. Powstanie też informator, w formie pytań z odpowiedziami, który będzie stanowić kompendium wiedzy, ułatwiające prowadzenie przez wyżej wymienione instytucje spraw z zakresu walki z szarą strefą.

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wpis został opublikowany 4 Gru 2017 w następujących kategoriach: Edukacja, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć