News » Ponad 4 mld zł rocznie na ochronę środowiska w Polsce

Ponad 4 mld zł rocznie na ochronę środowiska w Polsce

13 Lis 2017 Możliwość komentowania Ponad 4 mld zł rocznie na ochronę środowiska w Polsce została wyłączona Share 'Ponad 4 mld zł rocznie na ochronę środowiska w Polsce' on Facebook Share 'Ponad 4 mld zł rocznie na ochronę środowiska w Polsce' on Email Share 'Ponad 4 mld zł rocznie na ochronę środowiska w Polsce' on Print Friendly

W Polsce funkcjonuje unikalny system finansowania działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego i poprawy jego jakości w formie NFOŚiGW, nadzorowanego przez MŚ. Obecnie, na wspomniane działania, przeznacza on ponad 4 mld zł rocznie.

Funkcjonowanie NFOŚiGW i jego rola w finansowaniu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Polsce to temat jednego z polskich wydarzeń towarzyszących 23. konferencji klimatycznej ONZ (COP23). Kazimierz Kujda, prezes zarządu NFOŚiGW podkreślił, że Narodowy Fundusz wspiera politykę ekologiczną państwa, angażując zarówno środki własne, jak i fundusze europejskie, a także zagraniczne mechanizmy finansowania ochrony środowiska dostępne w Polsce. Środki rozdysponowywane są przede wszystkim w formie dotacji i preferencyjnych kredytów.

Obecnie Narodowy Fundusz przeznacza około 1,2-1,4 mld euro rocznie (połowa z nich to środki unijne, a druga połowa to fundusze własne) na finansowanie projektów środowiskowych. Wśród dofinansowanych projektów znajdują się inwestycje związane z efektywnością energetyczną, odnawialnymi źródłami energii, gospodarką wodno-ściekową i gospodarką odpadami, a także projekty z dziedziny mikroelektroniki, takie jak: kolektory słoneczne, pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne – mówił prezes Kujda.

Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, podkreślił, że Narodowy Fundusz może być wzorem dla innych państw w zakresie finansowania proekologicznych inwestycji.

– Jego działania skutecznie przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego w Polsce. Inwestycje, które dofinansowujemy, służą wszystkim Polakom. To, między innymi, takie projekty, jak ocieplanie szpitali i szkół, czy rozwijanie sieci ciepłowniczych w miastach, aby poprawić jakość powietrza. Chętnie podzielmy się naszym doświadczeniami w tym zakresie z innymi uczestnikami szczytu COP23 – zaznaczył.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Wpis został opublikowany 13 Lis 2017 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Warto zobaczyć